Back To Top
İşçi başına 167 TL ceza

İşçi başına 167 TL ceza

- A +

2017 yılında bekar bir çalışan için asgari ücretin brüt tutarı yüzde 8 artışla 1.647TL’den  1.777,50 TL’ye yükselmiş olmasına karşın gelir vergisi alt dilimi 400 lira artışla 12 bin 600 liradan 13 bin liraya yükseltildi. Bu nedenle özellikle yıl içerisinde fazla mesai yapan çalışanlar yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçen yıla oranla daha erken geçti. Halen bir düzenleme yapılmamış olması nedeniyle de çoğu işletme Ağustos ve Eylül aylarında ya asgari ücretin altında ücret ödedi ya da işçilerini ihtiyacından çok çalıştırarak fazla mesai ücreti ödedi.

Asgari ücretin altında ücret ödeyen işletmeler için ise yıllar boyu taşıyacakları bir idari yaptırım riski oluştu. Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri yapacakları incelemede işçisine asgari ücretin altında ödeme yaptığını tespit ettiği işletmelere asgari ücret ödenmeyen veya eksik ödenen her işçi ve her ay için 167 TL idari para cezası uygulamakta.Bu idari yaptırım da 10 yıllık zaman aşımı süresince gerçekleşecek inceleme neticesinde uygulanabilir.

ÇÖZÜM BELLİ

Ülkemizde gelir vergisi vergi oranları düşürülürken, oranların uygulanacağı tarife dilimlerinde yer alan tutarların azaltılması düşük gelirle sahip olanları kısa süre içerisinde daha yüksek oranlarda vergi ödemelerine neden olmuştu. Diğer bir ifadeyle, yüksek gelir gruplarının ödeyecekleri vergi oranları düşerken, düşük gelir gruplarının vergi oranları fiilen arttı. 2018 yılı için belirlenecek gelir vergisi alt diliminde yapılacak artış ile bu sorun çözülebilir. Böylelikle yıl içerisinde yeniden düzenleme yapma zorunluluğu da ortadan kalkar, işletmeler de bürokratlar da rahatlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN