Back To Top
İnsan hakları savunucuları

İnsan hakları savunucuları

- A +

İnsan hakları birçok insanın sözünü ettiği fakat dünyada ancak bir avuç insanın gerçek manada cansiperane ilgilendiği evrensel bir mesele. Hayata gözlerimizi açmamızla birlikte içine yuvarlandığımız temaşa denizi; ayrımcılık, eşitsizlik, hakkaniyetsizlik, üstünlük iddiaları, büyük balıkların küçük balıkları yutması. Kişisel hesapları, bencilliği, boşvermişliği, beyhudelik duygusunu aşıp hak ve adalet arayışı için bir araya gelen, kişisel çalışmalarına, öz yaşamına ayıracağı mesaiyi mağdurlar için harcayan insanlara hep minnet duymuşumdur. Lale Müldür’ün dizelerini hatırlatırlar bana: Tanrının yağmura benzeyen hizmetçileri vardır.

Toprağa düşünce mısır, denize düşünce inci olurlar

***

Unutmayalım ki Mavi Marmara’ya binip Gazze ablukasını kaldırmak için yola çıkan sayısız milletten insan da, Filistin halkının acılarını dindirmek, seslerini duyurmak, yıkımları durdurmak için canını veren Amerikalı aktivist Rachel Corrie de bu sınıftandı. Hiçbir çıkar gözetmeden hak hukuk adalet ve insanlık için konforlu hayatlarını bırakıp başka insanlar için tehlikeli sulara açıldılar.

Türkiye’de de cumhuriyete geçiş süreci çok sancılı oldu. Yeni bir millet yaratma despotizmi uğruna toplumun bir arada yaşayan kimlikleri örselendi, aidiyetler ağır hasar gördü, koca bir milletin inancı arkaik olarak tanımlandı, İslamın bütün tezahürleri aşağılandı, Kürtler yok sayıldı ve daha sayısız hak ihlali yaşandı.

Başörtülü gençlere yönelik yurt sathında yaygın ağır ayrımcılık esnasında Boğaziçi Üniversitesi erkek öğrencilerinin yasakları protesto için başörtüsü takıp yaptığı eylemleri, akademisyenlerin ‘öğrencime dokunma’ kampanyalarını ve daha nice bireysel ya da örgütsel desteği çabayı unutmak mümkün mü?

5 Temmuz 2017’de Büyükada’da insan hakları çalışmaları yapan çeşitli STK’ların yönetici ve üyeleri gözaltına alındı ve tutuklandı. Çok ağır suçlamalar hukuki olarak değil de basın iddiası olarak yer aldı. Spekülatif haber ve açıklamalara rağmen kamuoyu hâlâ tatmin edici bir gerekçe konarak aydınlatılmış değil. 8 Eylül’de İnsan Hakları Ortak Platformu’nun düzenlediği basın toplantısında adadaki atölye çalışmasının katılımcılarından olup, tutuksuz yargılanmakta olan Eşit Haklar İçin İzleme Derneği koordinatörü Nejat Taştan gizli toplantı iddialarını cevapladı. Camdan duvarlı kapısı açık küçük bir salonda, otelde kalan diğer kişilerin onları duyabileceği uzaklıkta gerçekleştiğine, gözaltına almaya gelen güvenlik güçlerinin de şahit olduğunu anlattı. Öyle ki oturumlar esnasında Instagram ve Facebook paylaşımları yapmışlar. Dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’de insan hakları ve özgürlükler için mücadele veren nice kıymetli insanla bir araya gelme şansı bulmuş biri olarak bu meselede de hüsnü zannı elden bırakmamak gerektiğine inanıyorum.

Bu günlerde Myanmar’da olanlarla ilgili en açık ve net mücadeleyi veren Uluslararası Af Ögütünün Türkiye şubesi direktörü İdil Eser’in de bu davadan tutuklu olması sebebiyle örgüt bir video ile Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a 1998’i hatırlattı.

“İstanbul Belediye Başkanı olduğunuz dönemde Af Örgütü sizin serbest kalmanız için kampanya yürütmüş, şu şiiri okuma hakkınızı savunmuştu: “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker…” O dönemin laik hükümeti bu ifadeleri tehditkâr bulmuş, siz hapse atılmıştınız. O zaman sizin serbest bırakılmanızı istemiştik şimdi de 19 yıl sonra ülkenizde tutuklanan insan hakları temsilcilerinin serbest bırakılmasını istiyoruz.”

***

Anladığım kadarıyla İnsan Hakları Ortak Platformu’nun birkaç gün olarak planlanan atölye çalışmasının teması İletişim ve Bilişim Güvenliği. İnsan haklarıyla ilgili çalışmalar yapan herkes bilir ki hak savunucuları sadece başkalarının hak ve özgürlükleri konusunda çalışma yapmakla yetinemez, bu çabaları korumak geliştirmek bilgi ve becerilerini artırmak için de emek verir. Mesela çatışma çözümlerinde, katılımcı ve eşitlikçi toplum sözleşmelerinin oluşumunda uzmanlaşmış, bilgi ve deneyimini dünyanın bütün toplumlarıyla paylaşan kişilerle tanışmak onları dinlemek daima ufkumu açmıştır. Hak ve adalet alanında iletişim ve bilgi kirliliği gerçek mağduriyetlere ulaşmayı engelleyebiliyor. İnisiyatiflerin kendi raporlarını, verilerini siber saldırılara karşı korumaları son derece hayati. Nitekim son yıllarda bakanlıklar devlet kurumları özel şirket ve sivil toplum kuruluşları bu konuda çalışanlarına ve üyelerine yönelik eğitim çalışmaları yapmakta.

Bütün dünyada çocukların istismarının önlenmesi, çocuk askerlerin yerel topluluklarla ailelerle yeniden kaynaştırılması, mültecilerin hakları, kadınlara yönelik ağır suçların ortadan kaldırılması, savaşların son bulması için feragatle çalışan kaç kişi var. Bu davanın şeffaflıkla ve azami hızla görülmesi, tutukluluk halinin son bulması, FETÖ ile mücadeleye güç verir. Aksi halde millete kurşun yağdıranlar bile böyle davaları kendi lehlerine bir kazanç ve sığınak olarak görüp sevinmekte.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ŞAMİL YÜCEL 14 Eylül 2017 23:25
ALLAH’A SAYGIMIN GEREĞİ, AKIL SAHİPLERİNE SORUYORUM. PEKİ, ALLAH: Önce dinde zorlama yoktur. Deyip( Bakara 256) Sonra kim İslamiyet ten başka bir dine yönelirse onun ki kabul edilmeyecektir. Der mi?( Ali imran 85 )Dileseydi onlar puta tapmazlardı. Der mi?( Enam 107) Puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün. Der mi?( Tevbe 5) Sizler ot gibi yerden yetiştirdim. Söyler mi? ( Nuh 17) Amel defteri sağdan verilen ne mutlu o sağcılara. Der mi?(Vakıa 8) Amel defteri soldan verilen yazık o solculara. Söyler mi? (Vakıa 41) Sevmeseniz de savaş size farz kılındı. De mi? Allah ve Melekleri Muhammed’de salât ederler. Der mi?( Ahzab 55) Allah senin gelmiş ve geçmiş günahlarını bağışlasın. Der mi?( (Muhammed 2) Kadınları dövün. Der mi?( Nisa 34) Mirasta erkeğe iki kadına bir verin. Der mi?(Nisa 11)Kadınlar sizin e Peygamber’e karşı gelenlerin ellerini ve ayaklarını çaprazlama olarak kesin. Söyler mi?( Maide 33) Pusu kurun namaz kılmayanları ve zekât vermeyenleri öldürün. Der mi?(Tevbe 5) Müslümanların canlarını ve mallarını cennet vermek suretiyle satın aldım. Der mi? (Tevbe 111) Kullarına beddua eder mi?( Lehep 1) Ey Peygamber şu kadınlar sana helal diğerlerine haram kıldım. Der m? ( Ahzab 50,51? Ey Peygamber evlatlığın Zeyd eşinden ayrıldı onun eşini sana helal kıldım. Der mi? Bundan sonra Müslümanlar evlatlıklarının boşadığı kadınları eş olarak alabilirler. Der mi? ( Ahzab 37) Kullarına Merkep der mi?( Cuma 5) Allah sekiz çift hayvan yaratmışım söyler mi? (Enam 143) Yarattığı kullarına hayvan der mi?( Araf 179) Bir insanla konuşur mu? (şura 51) Kırk yanşa gelince Allah’a yönelin. Der mi?( Ahkaf 15 ) Dağlara taşlara koşan atlara yemin der mi? ( Adiyat 1 ) Şeytan haklı çıktı kulları mı yoldan çıkardı. Der mi? ( Sebe 20 ) Evlatlığının eşini sana helal, ama senin eşlerini ona haram kıldım. Der mi?(Ahzab 53 ) Bir ayete namaz, iki, başka bir ayete üç ve diğer bir ayete dört vakittir. Der mi?( Rum 17, İsra78, Hud 114) Dişe diş, göze göz, kulağa kulağı farz kıldık. Der mi? ( Made 45) Suçluların suçları kendilerinden sorulmaz. Der mi? Bir insanla güreşip ona yenilir mi?( Tevrat) Bir insanla oturup oğlak yer mi?( Tevrat? Bir insan için 930 yaşadı. Der mi? ( Tevrat) Bir insana ölüleri diriltme yetkisi verir mi?( İncil) Kadının başı erkeğe, erkeğin başı Allah’a bağlıdır der mi?( İncil) Sen gökten onlar yerden bitmedir söyler mi?( İncil ŞAMİL YÜCEL. DÜŞÜNÜR VE ARAŞTIRMACI.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 19:38
Şu İHA ve SİHA meselesine de bir bakılsa.. Nedense oralardaki ihlallere girilmek istenmiyor. Üst düzey yetkililer yönlendiniliyor gibi . En azında sizler değerlendirme yapın
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 14:03
Büyükada meselesi de gösteriyor ki ülke olarak kafayı yedik.
VATANDAS 13 Eylül 2017 12:19
Çok güzel bir yazı.Tebriker ve teşekkürler.Ama gördüğüm kadarıyla siyasi yazılar kadar okunurluğu yok maalesef.Bu da üzüyor insanı.
Muammer AYDIN 13 Eylül 2017 11:25
İnsan Hakları, adalet gibi çok önemli başlıklarda muhteşem bir uyarı içeren çok değerli bir yazı. Ellerine, emeğine sağlık Yıldız abla.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN