Back To Top
‘Hamaset’e artık ‘tefekkür’ diyoruz

‘Hamaset’e artık ‘tefekkür’ diyoruz

 - Son Güncelleme: 04.09.2017 Pazartesi 01:42
- A +

Anadolu Buluşmaları’nı konuşuyorduk, araya bayram girdi, yarım kaldı.

Aslında bayram girdi sayılmaz.

Bizler, yaralana berelene bu günlere geldik.

Kurban Bayramı yaklaşırken, hayatımızda iz eden, bir nesil olarak, terbiyemizin önemli bir cüzünü oluşturan ‘uzaktaki mazlum Müslümanlar’la ilgili sıcak, yakıcı bir haber düştü ocağımıza.

Arakan’da zulüm vardı.

Bayram, öyle bir havada geldi.

Paylaşmasak, dertleşmesek olmazdı.

Hüzün, duruyor. Galiba ömrümüz böyle geçecek.

Dönelim, Anadolu Buluşmaları’na.

Konuşmalar güzel.

Benim kafama uysa da güzel, uymasa da.

Bizim meselelerimiz konuşuluyor.

Herkes benim gönlüme göre konuşmak zorunda değil.

İşime gelse de gelmese de... Bir tarafı bana isabet etse de etmese de, ‘özeleştiri’leri önemli buluyorum.

Eğer bir gün kendimizi tamir edeceksek, inşa edeceksek, bize ‘özeleştiri’ler yardım edecek.

***

Atasoy Müftüoğlu’nun konuşması okuduğum eleştirel metinler içinde en kapsamlısıydı.

O konuşmadaki cümlelerden bazılarının platformun sonuç bildirisine de yansıdığını gördüm.

Demek ki görmezden gelmiyoruz.

Atasoy Abi’nin konuşmasının en önemli noktalarından biri, ‘mağduriyet’le ilgili bölümü.

“Bize herhangi bir sorun söz konusu olduğunda kolaycı bir çözümleme yaparak bunların hep dışarıdan kaynaklandığını söyleriz. Bu bize bir mağduriyet dili ve söylemi kazandırır. Mağduriyet söylemine yaslanarak aynı zamanda bir mazeret de bulmuş oluruz. Halbuki bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorunlarla ilgili hiçbir mazeretimiz yoktur.”

Bu cümleleri saklamamız lazım.

Avrupa’yı, Amerika’yı, Rusya’yı veya bilmem nereyi suçlamak için ağzımızı her açtığımızda hatırlamamız lazım.

(Bu, tipik kumarcı psikozudur. Kaybettikçe etrafındakilere kabahat bulurlar. Bizim köyde bir Fazlı Coşkun vardı. Rahmetli oldu.

İşi ters gittiği zaman, kahvehanenin kapısında dikilen adamı bile kovaladığı olurdu.

Evet, başkalarının kabahati vardır. Neden olmasın? Ama, biz kendi kabahatimizi anlamadan başkasının peşine düşersek, kendi kabahatimizi tekrar eder dururuz. Böylece, her defasında ütülürüz.

***

Kapitalizm diye bir şey vardı hatırlar mısınız?

Hani, bir tarafta kapitalizm, bir tarafta komünizm. İkisi de kötüydü.

Komünizm sahneden çekilince kapitalizmle barıştık. Buna işaret ediyor Atasoy Müftüoğlu.

“Bir Müslüman, hayata algısal ve zihinsel özürlü olarak çıkmamış olsa, her şeyden önce kapitalist hayat tarzına karşı tepki göstermek zorundadır.”

“Bir Müslümanın ekonomik ahlaksızlıkla aynılaşmasından daha vahim bir şey tasavvur edilemez.”

‘Ekonomik ahlaksızlık’ nasıl bir şeydir acaba?

Biz, yapıyor muyuz ekonomik ahlaksızlık?

Yapıyormuşuz.

Öyle diyor Atasoy Müftüoğlu.

“Bugün biz bu tür bir ahlaksızlıkla iç içe yaşıyoruz. Bu uzlaşmanın İslami bağlamda bir açıklaması yoktur.”

Ve 15 Temmuz.

“15 Temmuz müthiş bir şey olmasına rağmen aradan bir yıl geçti hala hesaplaşılamadı. Bu darbeyi hazırlayan nedenlerle ilgili tek bir cümle kurulmuş değildir.

“Araştırma merkezlerimiz, büyük fikir adamlarımız olsaydı bu darbe gerçekleşemezdi.”

“Siyasiler büyük kitleleri arkasından sürükleyen, din alıp satan bir zatı ziyarete gidiyor. Yarının tarihçisi bunu okuduğunda diyecek ki: bunlar helaki çoktan hak etmiş.”

Son zamanlarda pek bol bulunan bir şey daha. Hamaset.

“Hamaset sistematik bir şekilde yükseliyorsa o ülkede tefekkür uçuruma doğru yuvarlanıyor demektir.”

Şöyle bir sıkıntımız var. Bunu Atasoy Müftüoğlu söylememiş ama, benim aklıma geldi, yazayım.

Biz, öyle bir kıvama geldik ki, ‘hamaset’e artık ‘tefekkür’ diyoruz.

Sadece tefekkür desek iyi.

Hamasete ‘ilim’ de diyoruz.

Çok da hassasız.

‘Hamaset’e ‘hamaset’ diyenlere bozuluyoruz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2017 02:26
islamcilar hakikaten komik oluyor artik, yahu gercek hayatin sartlari ve gercekligi yasami ve nasil bir dunyada yasadiginizi, bilim fen ve matematigi artik ogrenin...hayal dunyasinda yasiyorsunuz,oyle olunca hicbirseyi anlayamiyorsunuz
Karar okuru 05 Eylül 2017 11:11
3
Sen hayatında İslamcı görmemişsin. İşkembeden atıyorsun...
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 23:43
Hamasete, hamaset denmesine kimse kızmıyor. Milli, manevi değerleri savunmanın hamaset olarak suçlamasına kızılıyor. Aynen boğaların kırmızıya kızdığı misali, inek yerine konulmaya kızılıyor... Ama kimileri, inek yerine konulduğunu bile anlayamıyor... Hamasete kızıldığını sanıyor... Allah akıl, fikir versin.
Abdülhamid son! 04 Eylül 2017 23:29
Yazık size doğrular üzerinden yanlış algı oluşturup 2019 için çalışıyorsunuz , tek hedefimiz tayyipten kurtulmak. Sahi Değirmenözü suyun nereden geliyor yoksa maaşınızdan kısarak mı kurdunuz bu gazeteyi yada...
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 21:49
1- "Dönelim, Anadolu Buluşmaları’na. Konuşmalar güzel. Benim kafama uysa da güzel, uymasa da. Bizim meselelerimiz konuşuluyor.".Diyorsunuz.. Sayın A.Müftüoğlu ise, 2- " Bize herhangi bir sorun söz konusu olduğunda kolaycı bir çözümleme yaparak bunların hep dışarıdan kaynaklandığını söyleriz. Bu bize bir mağduriyet dili ve söylemi kazandırır. Mağduriyet söylemine yaslanarak aynı zamanda bir mazeret de bulmuş oluruz. Halbuki bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorunlarla ilgili hiçbir mazeretimiz yoktur.” demekte.. Sayın Cömert, kusura bakmayın ama bir sizin, ikincisi ise sayın Müftüoğlu'nun ifade ettiği hususa itiraz ve eleştirim olacak. Diyorsunuz ki " Bizim meselelerimiz konuşuluyor" doğru ama bu neyi hal edecek?Konuş dur!..Oysa KENDİMİZİ Konuşmamız gerekmez mi! Konuştuğumuz bizim akıl ve ellerimizin eseri değil mi..Asli sebep biziz ama BİZİ değil meselelerimizi konuşuyoruz,neden se. ! Hedef ıskalanmış olmuyor mu..! Işte bu yanlış bakış ve anlayış ise, tam da A.Müftüoğlu'nun bahsettiği " sorunun kaynağını hep dışardan arama tavrı takınırız" yani tabii olarak baştan esası yanlış teşhis, sebep ve sonucu taktirde de yanlışa sebep olur.. Evet biz müslümanız...Ancak ALLAH, Kur'an da Ali Imran 165,İsra 13 de ortaya çıkmış sorunların , günah ve kendi ellerimizin yaptıkları olduğunu buyurmuyor mu?!.. Vahyin pratik ve teorik yerini doğru taktir edemiyoruz.. Bakın AKP kadrolarına hiç bir olumsuz işi üstleniyorlar mı ?Hep kabahat kendi dışında şimdi bu anlayış ve tavır ne kadar islami !? Peki Allah için herşey benim,her şey benden sorulur..ben ben ben diye gezinen bir ne neden Allah için yapma..Senden büyük Allah var.. diyemediniz..Allah için bir şey de olsa neden söylemediniz.? Rant, hırsızlık,yalan,hak yeme, adaletsizlik, fuhuş,uyuşturucu, eğitim, can ve mal güvenliği meseleleri yokmu. Cezaevleri dolu,insanlar işsiz,ülkemizde para.kazamıp yurt dışına kaçan milyoner sayımız aylık 6 bin.. Peki kendine hiç ve iktidar verildiğini de , ekini ve nesli bozmak nedir, günümüz şartların da sayın Cömert...?Nasıl anlayalım.. Neyi ithal etmez olduk ..peki genç eksiklerimiz ne halde
Karar okuru 04 Eylül 2017 17:05
Ya da tam tersi. Bazı zevat, bir zamanlar hedeflerimiz olan manevi değerlerimize, şimdi hamaset diyor olmasın... Eğer öyleyse bu çok acı, gülünç ve gafil bir haldir...
tepekoylu 04 Eylül 2017 16:08
her zaman ve her devır yaptığımız şeyın aynısını bugünde yapıyoruz.. bugünde ancak bazı şeylerı konuşup bazı seylerı tartışıp bazı seylerın hesabını sorabılıyoruz..doğal olarakta bazı şeylerı konuşup tartışıp hesabını sormakta yıne yarınlara kalacak.. yani yenı bırsey degıl her zamankı halımız..
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 15:08
Bu ulkenin reis-i cumhuru,hani 15 senedir kosulsuz destek verdigimiz"kazan kazan"derken sizin kapitaluzm guzellemeniz cok itopik ve ironik olmuyormu?????sevgiyle
İyi niyet. 04 Eylül 2017 14:46
''Mazeretimiz yok '' deyip sadece suçlayıcı bir dil kullanılırsa olan bitenleri anlamayı ıskalarız. Atasoy Müftüoğlu çok kolay eleşririyor. Eyvallah. Malzeme bol. Ama bir tek öneri dile getirsin. Kurucu bir cümle , bir fikir. yok. Atasoy Müftüoğlu islam dünyasını eleştire eleştire ne halde olduğunu bilmiyor. ''Düşünmeye cesaret edin'' diye bir aforizma dile getiriyor. Bunun Aydınlanmacı Ansiklopedistlerin diskuru olduğunu bilmiyor. Atasoy Müftüoğlu ilk önce islam dünyasına oryantalist bir zaviyeden bakmayı terketsin. o da bunu farkında değil. Birileri uyarsın.
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 15:44
6
atasoy müftüoğlunu anlamaya çalışın böyle bol keseden atmayın
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 18:56
0
Düşünmeye cesaret etmek aydınlanmacılık veya oryantalizm ise hepimizin bir an önce aydınlanmacı ve oryantalist olmamızda fayda var
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 20:57
0
Önce Atasoy Müftüoğlu, meseleleri doğru anlamaya çalışsın...
İyi Niyet. 05 Eylül 2017 09:53
0
Atasoy Müftüoğlu yıllardır var ve ben yıllardır takip edip okuyorum. çok iyi anladığımı da düşünüyorum. Böyle Baba bir tavırla ''atasoy müftüoğlunu anlamaya çalışın böyle bol keseden atmayın'' demek atasoy müftüoğlu'nu anlama zorluğu yaşıyorsunuz demektir. Anlamamakta da haklısınız. Çünkü onun bir düşünce sistematiği yok. Bir fikri kaynağı yok. Kendi müslümanca öfkesini okuduklarıyla temellendiren bir yazar. Bir geleneğe bağlı olmayabilir. Ama herşeyi kendinden başlatan bir redd-i miras içinde olmakta ; sadra şifa sonuçlar vermez. Atasoy Müftüoğlu on yıllardır var , düşünen ve yazan bir yazar. Ama bugün onu yeniden keşfeden ve lanse eden tutumun ardalanını merak ediyorum. Kendisi herkesi ve herşeyi eleştirebiliyor. Biz de onu eleştiriyoruz. Saygısızlık yapmadan haklarını ihlal etmeden.
Karar okuru 05 Eylül 2017 11:21
0
@ 18.50, ortantalist olmak için, önce bu milletten olmamak gerekir... Çünkü oryantalizm, Doğuyu, Batı merkezli anlama çabadıdır,
Karar okuru 04 Eylül 2017 12:26
Gavura gavur, zalime zalim, haine hain demek hamaset oldu... Bunun goygoyculuğu da bizimkilere düştü.. Ne günlere geldik...
HACI CAVCAV 04 Eylül 2017 12:24
Yazarın,Atasoy Müftüoğlu'dan alıntıladıklarının aksini söylemek mümkün değil.Sayın Cömert de güzel şeyler söylemiş. Bununla birlikte ben de A.Müftüoğlu'ya bir eleştiride bulunmak istiyorum:Yaptığı şey hep eleştiri,hep eleştiri.Her ne kadar kurduğu cümlenin içinde "biz"geçiyorsa da,eleştirileri çok büyük ekseriyetle başkalarına yönelik. Yenişafak'taki yazılarının başlığına baksanız bile bu dediğimi görürsünüz.Her başlığı başkalarına yönelik bir eleştiridir.Her şeyin doğrusunu kendisi bilir sanki.Başkalarının geçmişte ve bugün söyledikleri hep hurafe, ilim kendisinde var sadece.Yazılarında son derece karamsar bir hava hakim. "Araştırma merkezlerimiz, büyük fikir adamlarımız olsaydı bu darbe gerçekleşemezdi.”Haydi bunu görelim,kabul edelim.İyi de,15 Temmuz'u bastıran halkımızı da görmek gerekmez mi?Görürsek hamaset mi olur?Bu söylediklerim gıyabında söylenmiş sayılmamalı,bilakis yüzüne söylenmil sayılmalı.Çünkü burası herkese açık bir platform,kapalı kapıların arkası değil.
Karar okuru 04 Eylül 2017 12:05
Batıyı rahatsız eden her söze hamaset demek moda oldu...
Emekli bir vatandaş 04 Eylül 2017 08:38
Bir Bayram sabahı acı ama gerçek bir yazı sunduğunuz için çok teşekkürler.Tam da dün akşam evlatlarımla bu konuları konuşmuştuk.Gençler daha duygusal oldukarı için gerek Türkiye'deki gerek dünyadaki İslama ve Müslümanlara yapılanların(saldırı,hakaret,yalan vs) çok haksızca olduğunu söylediler.Ben de onlara o konuşma hakkını bizim verdiğimizi söyledim.Maalesef bu hale geldik.Çok uzun mesele.Başka bir platformda konuşmak ve yazışmak üzere.Bayramınız mübarek ola.
Gurbetci 04 Eylül 2017 05:54
Araştırma merkezlerimiz, büyük fikir adamlarımız olsaydı bu darbe gerçekleşemezdi !!! Öyle mi acaba??? Hz. Mevlanin dedigi gibi Alim istedigi kadar doldursun isteyenin tasi küçükse yapacak birsey yok. Yine hocanin birine sormuslar nasil bukadar edep ögrendiniz edepsizlerden ögrendim demis (ögrenmek isteyen ver türlü ögrenir ) yani kusura bakmayin sebep sadece alim yada arastirma merkezi degildir sebepleri arastiriken halkin darbenin alt edilmesini yardimci olmasinda neler etkili olduysa onlarda dahada iyilestirilmelidir en önemlisi kalptir kalp basireti arttiran kalbi ne öldürüyorsa onlarin önüne gecilmelidir. Bizim halkimi basiretiyle secim yaoar duyduguyla degil
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 02:11
Atasoy Müftüoğlu da ucuz hamaset yapmış. Ne diyormuş Müftüoğlu: "Araştırma merkezlerimiz, büyük fikir adamlarımız olsaydı bu darbe gerçekleşemezdi" Bu mızmızlanan taife ne işe yarıyor peki. Neticeye bakıp kehanette bulunuyorlar... Kehanet neticeden önce yapılır... Testi kırılmış kardeşim.. Şöyle yapılsaydı kırılmazdı demek hariçten gazel okumaktır... Futbol yorumculuğundan aşağı siyasi allamelik yapılıyor... Merhum Erbakan Hoca kırk yıl boyunca bu yapının bir ihanet şebekesi olduğunu söylerken burun kıvıranlar, geçmişe yönelik akıl vermeye kalkıyor... Kadir Mısıroğlu kendisini parçalarcasına, Fetö'nün İslam düşmanı olduğunu söylerken bu adam da "bunamış" diye maytap geçenler şimdi de Fetö temizlenirken yapılan söylemlere hamaset diyorlar... Belagat; güzel ses, güzel yüz gibi Allah vergisidir. Emek istemez. İçi boş teneke de belagat sahibi olabilir... Günümüz yazan, konuşan taifenin çoğu bu durumdadır...
KARAR OKURU 04 Eylül 2017 21:46
0
Neonurculuk kavrâmını ortaya atıp feto yu hedef alan ve bunu yıllar önce yapan müftüoğluydu. Biraz insaf lütfen
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN