Back To Top
‘Mor Beyin’ dersi

‘Mor Beyin’ dersi

 - Son Güncelleme: 12.01.2018 Cuma 00:12
- A +

FETÖ’ ya da açık adıyla Fethullahçı Terör Örgütü, memleketimizin başına gelen en büyük belalardan biridir.

Hem devletin karakterini bozdular, hem insanların karakterini bozdular, hem insanların canına kıydılar, hem millet içinde büyük bir tefrika çıkardılar...

Üstelik, kötülükleri işlerken en adi, en sinsi, en şeytani metotları kullandılar.

Yaptıkları pis işlere bir din kılıfı geçirerek, yani Allah’a iftira ederek zulmün zirvesine ulaştılar.

Kul, Allahu Teala’yı –hâşa ve kellâ- istihdama cür’et edebilir mi?

Bunlar ettiler!

Peki, FETÖ ile mücadele nasıl gidiyor?

Evvela büyük bir motivasyonla gidiyor.

Devlet, mücadelenin derinliği ve etkinliği için hem mevzuat olarak hem vesait olarak bütün imkanlarını sonuna kadar açıyor.

Buraya kadar her şey iyi görünüyor.

Fakat, ilaçların yan tesirleri gibi, bu mücadelenin de yan neticeleri oluyor.

Bunlardan birisi, bir çok insanın hak etmediği halde takibata maruz kalması.

Hak etmediği halde takibata maruz kalma öyküleri bir kaç çeşit.

Birisi, hasbelkader FETÖ’cülerin bankasına para yatırıp da küçük bir bakiyeyi hesapta unutmak gibi bir gaflete düşenlerin mağduriyetleri.

Bir diğeri, yanlış, maksatlı ihbarlarla... Kimi zaman FETÖ’cülerin mağduriyet üretmek ve yaygınlaştırmak için yaptığı, kimi zaman da, bir takım seciyesiz varlıkların bürokraside, akademik alemde veya iş dünyasında rakiplerini ekarte etmek için yaptıkları ihbarlarla mağdur olanlar...

Ben, böyle kasıtlı ihbarlarla başı derde girmiş, taş gibi sapasağlam insanlar tanıyorum.

Kimi açığa alınmış, kimi günlerce, bazen haftalarca gözaltında –veya tutuklu- kalmış, evi, ofisi aranmış...

Devlet, ihbarları teşvik edebilir. Fakat, öyle zannediyorum, yanlış ihbarları caydıracak bir müeyyidenin de olması lazım.

Kasıtlı, kötü niyetli yanlış ihbar sahiplerini yaptığına pişman edecek bir müeyyide uygulanıyor mu, bilmiyorum.

Bir üçüncü kategori de Bylock kullanımı sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetler.

Neydi Bylock?

Örgüt mensuplarının kendi aralarında iletişim için ürettikleri bir çeşit dijital uygulama.

Telefonlara indiriliyor.

Ve yanlışlıkla, kazayla indirilemiyor.

Yani, telefonlarında Bylock olanların FETÖ’yle mutlaka bir iltisakı var.

Yetkili kişilerden, uzmanlardan aldığımız bilgi bu istikametteydi.

Bu bilgiyi –ben dahil- bir çoğumuz kullandık.

Derken, bir ‘Mor Beyin’ tuzağı çıktı.

Nedir ‘Mor Beyin?’

İnternette karşınıza çıkan bir takım yazılımlar.

Müzik dinlemek, otomobil satın almak veya namaz vakitlerini öğrenmek için arama yaptığınızda karşınıza çıkması muhtemel bazı dijital ‘levha’lar. (Buna galiba ‘banner’ diyorlar.)

Herhangi birini ‘tık’ladığınız zaman, gözle görülmesi imkansız olan küçücük bir link üzerinden telefonunuz Bylock sunucularıyla 1 saniyelik bir bağlantı kuruyor.

Telefonunuzun Bylock sunucularıyla kurduğu bu bağlantı servis sağlayıcılar tarafından güvenlik birimleriyle paylaşılıyor.

Böylece, örgüt üyesiymiş gibi takibata maruz kalıyorsunuz.

Demek ki, yetkililer, uzmanlar yanılmış. Dolayısıyla, biz de yanılmışız.

Yani, iradeniz dışında Bylock’la irtibat kurulabiliyormuş.

Pis bir tuzak.

Elbette, yukarıda belirttiğim gibi mağduriyet üretmek ve mağduriyetleri yaygınlaştırmak için... Ayrıca, Fetö ile mücadeleyi sulandırmak için geliştirilmiş bir namussuzluk.

Tipik FETÖ tuzaklarından biri.

11 bin 480 kişinin telefonu bu yolla Bylock’a yönlendirilmiş.

Çok büyük bir sayı.

11 bin 480 kişi hak etmediği halde kötü bir ithama muhatap oldu, yaralandı.

Bu hadise, bana ‘Masumiyet karinesi’nin ne kadar kıymetli bir hukuk ilkesi olduğunu bir kez daha öğretmiş oldu.

Yargı bu mağduriyeti tespit etti ve devlet hatasından döndü.

Hatayı görebilmek ve hatadan dönmek güzel.

Hepimiz için.

Ve her türlü hatadan...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kararli okuyucu 13 Ocak 2018 18:11
Herkes bilerek tercihleri ve yapıp ettikleri ile kendi yolunu çizmekte bakalım yolu nereye varacak.
ben 13 Ocak 2018 11:16
Sucu sabit olmak sartı ile suc işleyenleri desteklememek niyetiyle yazıyorum . Peki ya devleti hakikaten idare edenler suistimal ediliyor ve bunu devam ettirebilmek icin nasılsanız oyle idare edilirsiniz hakikatince halkı ifsad ediyorsa, bu sefil hayatı baz alarak hepimiz soyuluyorsak sosyo ekonomik model buna gore oturtuluyorsa. Millet olarak belimizi hic dogrultamiyoruz, bu ise tum dunyada oldugu gibi memleketimizde de faize dayali para politikasından kaynaklanıyor, insanlar birbirini cigniyor. Hukukçularımızın kılıçlarının iki tarakeskin olup yanlış olan hangi tarafs
kemal yılmaz 12 Ocak 2018 19:51
sayın hemşerim bu gün yaşadıklarımız sorunların hepsini fetoya bağlamak birilerinin sorumluluğunu yok saymak anlamına gelir devlet deven aygıt kanmaz kandırılmaz yanıltmaz yanılmaz.15 yıldır iktidar sorumluluğu taşıyanlar iktidara da bir koalisyon kurdular çünkü onların tek derdi var iktidarda kalabilmek için her yol mübah.sayın cumhurbaşkanı öz eleştiri yapıyormuş istanbulun içine ettik ama sorumlu yok UYAPI fetoya kaptırdık sorumlu yok bütün devletin kurumlarını FETOYA teslim etmişler sorumlu yok soruları çaldırmışlar sorumlu yok ALLAH affetsin
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:13
O "mor beyin" dediğiniz şey bir tuzak değil. Interneti be uygulamalar nasıl yazıldığını bilenler biler: o normal internete bağlanan ve reklam (banner) gösteren aplikasyonun funksiyonu. Bir reklama tıklasanız veya tıklamazsanız sizin telefonuz veya bilgisayar o servere bağlanır. O server de birden farklı sayfa (müsteri) olabilir.o "ByLock serveri" aynı anda başka bir programın sayfasını yayınlayabilir. MIT ve BTK bunu bilmedikleri icin yanlış delileri mahkemeye illetiler.
HACI CAVCAV 12 Ocak 2018 15:01
Eski dini kitaplarda bazı şeylerin zararları anlatılırken "...Afetleri" başlığı atılır.Bu Mor Beyin meselesi de teknolojinin afetlerinden bir afet olsa gerektir.Bu konuda yargı da suçlanamaz.Çünkü konu onların uzmanlık alanını da aşıyor.Asılsız ihbar cezasız kalmasın,bir müeyyidesi olsun önerisine de katılıyorum.Ancak Bank Asya'daki "küçük bir bakiyeden" dolayı takibata uğrama hikayelerini biraz abartılı buluyorum.
Sungur 12 Ocak 2018 23:16
1
Bizim sorunumuz bu zaten başımıza gelmeden bi türlü uyanamıyoruz,hep abartılı buluruz,bize olmadı işte deriz(genel sadece bu konular değil) ,bir de bakmışız başımıza gelmiş,mağduriyet olayları başına gelmeden hadiseleri abartılı bulanlarla dolu sayın hacı cav cav
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 14:45
Yazık, yazık... H.ALBAYRAK, Y.Z COMERT ve M.YARAR kendinize bunu neden yapıyorsunuz. M.karaalioğlu, Akif Beki ve E.Mahcupyan ile aynı yerde aynı fikirleri soluyorsunuz. Yazık, yazık gercekten yazık. Artık sizi takıp etmiyorum.
kemal ylmaz 12 Ocak 2018 19:53
4
AKP lilerin en büyük hatası eleştiriye tahammülleri yok eleştirileri dikkata almadıkları önerilere kapalı oldukları için hep ben bilirim mantığıyla hareket ettikleri için memelketin içine ettiler ve hiç bir sorumlulukları da yokmuş bu ne biçim zihniyet.
mağdur yakını 12 Ocak 2018 13:02
Sayın Ziya bey morbeyin kumpasıyla işinden atılıp sonrada hapse atılan yakınım, kumpas çözüldükten sonra ki 11480 kişilik listede çok şükür ki ismi vardı ve hemen tahliye oldu, fakat en son yayınlanan KHK da ismi yer almıyor. Şimdi öğrendik ' ki kurum ismini ilgili bakanlığa her nereye ise göndermemiş sebebi de kurum bir de biz soruşturalım demiş. Allah aşına devletimiz bu iş bilmez insanlar yüzünden lekeleniyor yetkililer bunu görsün.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 13:01
Daha ilk düğmeden yanlış iliklenen düğmenin doğruya ulaşacağını düşünmek yapılan yanlışları aklama çabasından başka bir şey değildir.
Uzun lafa gerek yok. Kanserle tedavi de sağlam hücreler de zarar görür. Ama kimse kanser tedavisinden vazgeçmez. Kanser hücresi Fetöcü kahpeler, kanser tedavisini engellemek için zarar gören sağlam hücreleri bahane ediyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 13:39
0
Şimdi sen tutuklu olsaydın şu yazdıklarının altına imza atarmıydın?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:26
689 nolu khk ile atıldım. Bylock , banka, ev , yurt , dernek , sendika, sohbet vs vs hiçbir bağım yoktu. Niye atıldığımı bile bilmiyorum. Bürokraside veya siyasette tanıma şansına ulaştığım hiçbir torpilim yok. Dolaysı ile dosyama bile baktıramadım. Geri dönme umudum artık hemen hiç yok bari biri Allah rızası için niye atıldığımı söylesin.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:12
baş papazın özenle mankurtlaştırdığı bu fetöcü pisliklerden dünyanın bütün kötülükleri hatta dünyanın ilk defa onlarda gördüğü kötülükleri beklenir devletin ve bizlerin çok dikkatli olması lazım.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:12
baş papazın özenle mankurtlaştırdığı bu fetöcü pisliklerden dünyanın bütün kötülükleri hatta dünyanın ilk defa onlarda gördüğü kötülükleri beklenir devletin ve bizlerin çok dikkatli olması lazım.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 11:40
Yarattığına göre kontrolde matematiksel olarak Onda. Birgün inceden hesaba çeker.
asim 12 Ocak 2018 10:52
İyi ya da kötü, geçmişteki ön yargınız dünü kurtardı,bu günkü yazınız da önümüzde yer edinme çabası.Sizden ricam medya dünyası olarak(dindar,muhafazakar,sağcı,entellektüel ,mücahit tarzlarınızı da yanınıza alın, diğerlerini zaten bloke ettik önceleri) önümüzden çekilin.Her şeyinizi kaybedin, ama güveninizi asla.Sözüm görüşlerime kaynak teşkil eden siyaset ve medya dünyasına yöneliktir.
Osman Batur 12 Ocak 2018 10:42
FETÖ gezegenin gördüğü en tehlikeli NATO destekli bir terör örgütüdür. Buna bulaşanların ve bir şekilde çıkanların da bu örgütten terör örgütü diye bahsettiklerini ne duyduk ne de okuduk. Burada sık sık haksızlık yapıldı, yapılıyor diyenlerin FETÖ üyesi veya destekçisi olma ihtimalleri yüksek. Çünkü bu terör örgütü Müslüman ülkeleri sömürgeleştirmek için kurulan AB, ABD, İsrail kurgulu bir haclı terör örgütüdür. Bunların dini para, imanları yalancılık ve casusluk. Belki devlet ileride bu örgütle başka türlü de savaşmak zorunda ka
d 12 Ocak 2018 09:11
Mor beyin mi karışık.Eniştemin hattı polis hattı.Bir yıldır içerde.Baylock yok sonra var şimdi de var ama kullanmamışsın.Peki hattını ve telefonunu teslim ettikten sonra baylock çıkıyorsa suç kimin.Birileri fetöcü diye şikayet ediyor,sonra baylock.Bu işler çok su götirecek
Karar Okuru 12 Ocak 2018 08:48
Sn. Yusuf Ziya CÖMERT! Bu yazınızı keşke 15 ay önce yazabilseydiniz. Sizinde dediğiniz gibi binlerce kişi aileleri, çocukları ve anne-babalarıyla birlikte "Terörist" iftirasıyla yaralandı. Acaba bunun telafisi (manevi) nasıl giderilecek?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:53
5
Onu o bylock ve morbeyin mucidi Fetö'cülere sor!
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 08:08
Sen Abdullah Gül e sallamaya devam et. Böyle konulara girme.
Resetli 12 Ocak 2018 19:02
1
Fetöcülerin canı Cehenneme, teröriste soru soracak ve alınan cevaba göre muamele edecek kadar seviyesiz değiliz.Kişiliğimizi kaybetmedik.Onlardan merhamet dilenmez.Onun işi önüne çıkana zarar vermektir.Teröre karşı vatandaşı korumak yetkililerin başlıca görevidir.Mor beyin kamu ve kurumsal hat üzerinden giriş yapmış olması da ayrıca çalışma konusu.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 08:07
Sadece bylock üyesi olmak tek başına delil olmaz, bu durum mutlaka yan delillerle de desteklenmeli diye karar veren hakimler (ki o hakimler, esen rüzgara gore değil, vicdan ve hukuka göre karar veren gerçek hakimlerdi) görevlerinden alınırken beklerdik böyle yazıları.
cevat karakalem 12 Ocak 2018 04:42
FETO olayini en siradisi yapan durum fantastik diyebilecegim duzeydeki sofistike yapilanmasi, kontrol mekanizmasi. Dogrusu bu kadarini hic bir sekilde tahmin etmezdim. Bu yuzden mucadele etmek cok zor. Her zaman icin adaletin, hak ve hukukun ustunlugunun on planda tutulmasini isterim ama karsimizdaki de gercekten cok grift bir yapi. Dogrusu tam asagi tukursen sakal yukari tukursen biyik durumu.
VATANDAS 12 Ocak 2018 02:50
Allah ömür versin hakkaniyetli yazan hatalarini kabul eden sizin gibi yazarlar bas tacisiniz kimileri devletin hatasi benim hatam devletin dedigini tekrarlamak deyip geciyor kendilerini ezik hissettikleri olsa icin gerek bir türlü yanildiklarini yazamiyor 2. olarak tazminatta ödemelidir 3.olarak gazetelerin sayfalarina iade-i itibar ilanida vermelidir o kisilerde kendilerini kader adaletlidir baglaminda sorgulamalidir evet müslümanin bir görevide her daim her türlü zarardan korunacak kadar güncel olmasidir
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 01:35
Herkes kendisinde bylock cikmista tutuklanmis gibi olayin ne oldugunu arastirsa problem cozulur.Ama her soylenene inanacam deyip arastirmazsan olacak sonuc bu magduriyetler.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 01:05
Birbucuk sene geçmiş, bu hükümet nice masumun hakkına girmiş, beyim daha yeni suya sabuna dokunmayan bir yazı yazabildi. Ben de yazdıydım demek için...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 00:46
Peki yarın bir gün bu gün savunduğunuz delil dediginiz başka şeylerinde feto tuzağı olduğu ortaya çıkarsa ne olacak.masumiyet karinesi hakkında yazı yazdığınızı hatırlamıyorum sayın yazar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 12:52
0
Kanser yerine, kanseri yok etmek isteyen hekimi kabahatli bulan ebleh bir zihniyet.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN