01.04.2020  15:55
SON GÜNCELLEME: 
01.04.2020  16:12
KAYNAK: 
KARAR

1 Nisan'da neden şaka yapılıyor? 1 Nisan'da evde yapılacak en güzel şakalar

Her 1 Nisan gününü şaka yaparak geçiren vatandaşlar, internetten arama motorlarına girerek '1 Nisan tarihçesi'ni öğrenmek için araştırma yapıyor. Peki, şaka günü olarak kutlanan 1 Nisan'da neden şaka yapılıyor? 1 Nisan'ın tarihçesi nedir? İşte evde yapılacak en güzel 1 Nisan şakaları...

+
-

Yakınlarıyla keyifli zaman geçirmek isteyen internet kullanıcıları, şaka günü olarak bilinen 1 Nisan'da yapılacak şaka arayışına girdi. Özellikle corona virüsü (koronavirüs) dolayısıyla 'gönüllü karantina' uygulayarak evlerinden çıkmayan milyonlarca insan, eşine dostuna arkadaşına komik şakalar yaparak can sıkıntısını bir nebze olsun atmak istiyor. Peki, "1 Nisan'dan neden şaka yapılıyor?", "1 Nisan şaka tarihçesi nedir?," "En güzel 1 Nisan şakaları" ve daha fazlasını KARAR.com okurları için derledik...

1 NİSAN'DA NEDEN ŞAKA YAPILIYOR? 1 NİSAN ŞAKASININ TARİHÇESİ NEDİR?

1564 yılında Fransa kralı 9. Charles, yıl başlangıcını ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları 'nisan aptalları' olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "Aptallar Günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler.

Nisan 1'in tarihi hakkında her kültürde farklı bir efsane bulunur. Bunlar içerisinde en yaygın olanı ise Fransa'ya ait olanıdır. Fransızlar bu güne Poisson d'avril derler, yani Nisan Balığı. 1564 yılında Fransa Kralı 9. Charles, yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırır. Bu arada 1 Nisan'ı yılın ilk günü olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise Nisan Balığı denmeye başlanır.

EVDE YAPILACAK EN KOMİK 1 NİSAN ŞAKALARI

Evde geçirdiğiniz 'gönüllü karantina' günlerinde yakınlarınıza yapabileceğiniz en komik 1 Nisan şakalarını sizler için derledik:

KARTON KUTU VE SU DOLU BALON

Karton bir kutu bulunur içine son raddeye kadar sisirilmis su dolu balon konur. Yüksekçe bir yerden gözümüze kestirdiğimiz kurbana "Şu kutuyu tutar mısın?" denir. Sonra seyreyleyin gümbürtüyü... Balon patlar kutunun deliklerinden sular boşalır. Olay hoş bir kovalamacayla son bulur.

DİŞ MACUNLU BİSKÜVİ

Bir paket kremalı bisküvi alınır. Bir kaç bisküvi ortadan bölünür ve kremaları alınır, yerine diş macunu sıkılır. Sırası ile pakete bir diŞ macunlu bir normal bisküvi üst üste dizilir. Şaka yapılacak arkadaşın yanına gelindiğinde bir tane ağzımıza atarız sonra arkadaşa ikram ederiz. Doğal olarak "Böööööö bu ne biçim bisküvi" diyecektir. Siz durumu çaktırmadan "Ne olmuş gayet güzel" deyip sıradaki normal bisküviyi de ağzınıza atarsiniz. "Bir daha dene deyip" sıradaki öbür bisküviyi de tekrar ikram edersiniz.

BOYALI DÜRBÜN

Bu şakayı bilmeyen birini bulursanız uygulayabilirsiniz. Bir borunun ağız kısmı siyaha boyanır. Uygulama alanında kendiniz gözünüze değdirmeden bakarsınız. "Aaa! Ne enteresan bir de sen baksana şundan" dersiniz. O kişi de alır bakar "Eee ne olmuş bir şey yok ki" der, fakat gözünün etrafındaki halkadan habersizdir. Bu şakayı bir de reçel sürerek deneyin isterseniz o da cok hoş olur...

SICAK ÇAY BARDAĞI

Az bilinen bir şakadır bu. Masada oturuyorsunuzdur. Bir bardak çay ya da su gelmiştir. Yoksa gidip alın, gelmesini beklemeyin. Kurbana denir ki, "İki baş parmağını masanın kenarına koyacaksın, ben de bardağı iki parmağının üstüne koyacağım hadi bakalım devirmeden alabilecek misin?" Tamam demesi için değisik gaz vermeler de yapilabilir. Bardağı koyun o biraz uğrasacak ve alamayacak hadi çek sunu diyecek. Siz ise tabii ki çekmeyeceksiniz, çekip gideceksiniz o ise çırpınıp duracak.

KİBRİT KUTUSUNDA TÜYLÜ CİSİM

Kirbit kutusunun içerisine siyah tüylü küçük bir iplik yumagi koyacaksiniz. Buna ince görünmez bir sicim baglayip alttan cevirerek kirbit kutusunun en uzak kosesine bantla yapistiracaksiniz. Kirbit kutusunu açarken ip siyah yumagi çekecektir. Ve böylece yumak kutudan firlayan acaip bir böcek hissi verecektir. Uygulamasi size kalmis. Not: yumak içerden kutuya takilmasin diye köseye ucgen bir rampa kurulmasi faydali olur 1 nisan şakaları

PÖRTLEYEN MANDALİN

Mandalina altindan para büyüklügünde kucuk bir kapak açilir. Kapak daha sonra yerine yerlestirilecegi için dikkatli kesilmelidir. Bu delikten içerideki etli meyva kismi çay kasigi yada baska bir sey yardimiyla itinayla çikarilir. Içerideki bosluga mayonez, reçel ya da un gibi seyler doldurulur. Kapak uygun bir sekilde yapistirilir.(Belli olmayacak sekilde turuncu bir iplikle bir kaç yerden dikilebilir). Kurban mandalinayi soymak için eliyle bir basinç uygular bu basinç meyvayi portlatip içini disina çikarir.

FOTOMONTAJ

Tanidigimiz birini fotografi varsa bundan iyi bir fotokopi alip gazetenin orta sayfalarindaki haberlere fotomontaj yapariz. Sonra gazeteyi onun okumasini saglariz bir yandan da kenarda durup ne yapacagina bakariz. Iyi uygulandigi taktirde çok eglendirici olur bu saka. Bir keresinde “Viagra kullanan yasli adam natasalarla yakalandi” konulu bir haberde basariyla uygulandigina tanik olduk bu sakanin.

KUSMA

Önce güzel bir melemen yaparsınız soğuduktan sonra şeker poşetine koyarsınız. Bunu ceketin içine saklayıp kalabalık bir ortama gidersiniz. Etrafa midesi bulanıyor imajı verip çaktırmadan poşetin içine kusma numarası yaparsınız. Etrafınızdaki insanların ilgisi size yönelince poşetin içine elinizi sokup melemeni elinizle yemeye başlarsınız. Dikkat edin çevredeki insanlar üzerinize kusmasın :) Bu çok mu iğrenç oldu :)

PATATES LOKUM ŞAKASI

Patatesi lokum boyutunda küp küp kesiyoruz sonra onu una buluyoruz lokum oluyor. Birbirine çok benziyor, sonra onu anne babanıza ya da diğer arkadaşlarınıza yedirin.

SPREY KUTUSU

Elinize bir sprey kutusu alın içini suyla doldurun ve hocanızın yanına gidin yanında hapşururmuş gibi yapın ve aynı anda spreyi sıkın görün bakın ne oluyor ? Biz hocaya spreyi gösterdiğimiz halde 15 dk kendine gelemedi.

KAYIP ARANIYOR ŞAKASI

Yine sela şakasında olduğu gibi bu da düşman başına diyebileceğimiz arkadaşlar tarafından yapılmış bir şaka. Arkadaşlarının vesikalık fotoğrafının altına “kayıp aranıyor,akli dengesi yerinde olmamakla beraber tehlikelidir, ısırabilir, bulanların insanlık namına aşağıdaki adrese getirmeleri rica olunur” yazıp bunu broşür olarak bastırdıktan sonra tüm apartmanlara yapıştırırlar.. Arızalı Asansör : Arızalı bir asansör bulun ve arızalı uyarısını kaldırın. Tam eşek şakası olur :) Ya da tam tersini sağlam asansöre arızalıdır yazın.

AKŞAMA KUZU VAR

Eşe dosta telefon edip kuzu kestiğinizi akşam 6 da yemeğe beklediğinizi söyleyin, sonra işkembe çorbası içirin.

MİSAFİRLİKTEN CAYMA

Eşe dosta telefon edip akşam oturmaya geleceğinizi söyleyin. Hazırlık yaptırın ama son anda cayın.

ÖĞRENCİLER İÇİN

Sınıf defterinin arasına siyah ipliği topak yapıp koymak. öğretmen açınca da örümcek deyip çığlık atmak. öğretmeni korkutmak.

Kolay Bilgisayar Ekranı Şakası: Basit fakat etkili bir numara: tüm masaüstünün bir ekran resmini (screenshot) alın ve kurbanınızın bilgisayarında bu resmi arka plan yapın. Daha sonra araç çubuğunu ve kısa yol simgelerini gizleyin ve zavallı kurbanınızın tekrar kontrolü sağlamak için yaptığı çabaları kahkahalarla izlemeye hazır olun. Diğer bir masaüstü şakası ise bu masaüstü resmini duvar kâğıdı yaparak, kurbanlarınızı en azından bir saniyeliğine de olsa monitörlerinin bozulduğuna inandırmak olabilir.

EN GÜZEL 1 NİSAN ŞAKALARI

1 Nisan'da yapılacak en güzel şakaları sizler için sıraladık:

ÜNLÜ BİRİ GİBİ

Sevdiği bir ünlü, eski bir arkadaş ya da bir çizgi film karakterinin ismini, yakınınızın telefonuna kendi numaranızla kaydedebilirsiniz. Böylece 1 Nisan günü sabah erken saatlerde onu arayıp ya da mesaj atıp aklını karıştırabilirsiniz.

KARTON KUTU VE SU DOLU BALON

Karton bir kutu bulunur içine son raddeye kadar sisirilmis su dolu balon konur.Yüksekçe bir yerden gözümüze kestirdiğimiz kurbana su kutuyu tutar mısın denir. Sonra seyreyleyin gümbürtüyü. Balon patlar kutunun deliklerinden sular boşalır. Olay hos bir kovalamacayla son bulur.

KLASİK KALABALIK ORTAM ŞAKALARI

Kalabalıkta yapiıan şakalar vardir. Bunlar klasikleşmiş şakalar olsa da bahsedelim... Üç dört kişi bir araya gelinir, kalabalık bir sokakta yürümeye başlanır tam birileriyle karşılaşıldığı zaman sanki önünde ip varmiş da sanki üzerinden geçiliyormuş gibi bacaklar kaldırılır. Çok kişi olması inandırıcılığı artırır.Ya da ip yerine sanki bir şey varmış gibi bir yerde bir noktaya odaklanarak aynı anda bakılır. Bu arada şaka yapılan kişilerin tepkisini gözlemlemek için bir kişi görevlendirilir. Hep birlikte yukarı bir yere bakmak da olabilir ancak çok bilinen bir şakadır.

POSTİJ ŞAKASI

Kız arkadaşınızın saç rengine uygun bir postiş bulun ve onun en değerli parçasını kesmiş gibi yapın.

DİĞER HABERLER
Tüm yurt sağanak altında
Nişan bozulunca kan döküldü
Büyük fethin yıl dönümü kutlanıyor
Tüm illerdeki Cuma namazlarının hangi camilerde kılınacağı belli oldu
George Floyd için başsağlığı
'Daha yeni başladık'
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor