3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve sözleri | İşte engellilerin hakları

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildi. Dünya Engelliler Günü’nde mesajlar ve sözler, sosyal medyada paylaşılırken engelli vatandaşlarımızın yüzünü güldürür.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve sözleri | İşte engellilerin hakları

Engelli bireyleri anlamak, farkındalık oluşturmak için kutlanan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde  değil, her gün engelli vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi hatırlamamız, onların yaşam alanlarını kolaylaştırmamız lazım. Bu günlerde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve sözleri, bu zamanlarda herkes tarafından paylaşılır.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

Toplumsal bilinç ve farkındalığın arttırılması adına 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) 1992’de aldığı kararın ardından ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak ilan edilen 3 Aralık, o günden itibaren tüm dünyada engelli insanların problemlerine dikkat çekmek ve engellileri daha iyi anlayabilmek için belirlenmiş bir gündür.

Dünya Engelliler Günü’nde sosyal hayatta ve iş hayatında kendilerine çok zor yer bulan ve hayatın birçok alanında çeşitli ‘engeller’le karşı karşıya kalan engelli vatandaşlar, problemlerini dile getiriyor.

Dünya Engelliler Günü, 1992’de BM Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararıyla ilan edildi. Toplumun her alanında engelli vatandaşların refahını ve haklarını teşvik etmeyi ve engelli vatandaşların durumu ile ilgili sosyal, politik, kültürel ve ekonomik hayatın her alanında farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler’in engellilik alanında uzun senelerdir süren çalışmalarının bir ürünü olan, 2006’da kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli vatandaşların haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin ve ayrıca İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dâhil Edilmesi Şartı, Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Hakkında Addis Ababa Eylem Gündemi gibi diğer uluslararası kalkınma taahhütlerinin uygulanmasına fayda sağladı.

5fc7849755428510740b857f.jpgekran-resmi-2020-12-03-01-09-04.png5fc7849755428510740b857f.jpgekran-resmi-2020-12-03-01-09-12.pngekran-resmi-2020-12-03-01-28-03.pngekran-resmi-2020-12-03-01-28-03.pngekran-resmi-2020-12-03-01-09-12.pngekran-resmi-2020-12-03-01-28-03.png5fc7849755428510740b857f.jpgekran-resmi-2020-12-03-01-09-04.pngetkili-3-aralik-dunya-engelliler-gunu-mesajlari.jpg

İŞTE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız."

Engeller engelliler için engel değil, engelliler için en büyük engel biziz."

Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur.

"Adımlarınızın biçiminin ne önemi var mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir."

Tohum toprağa, engelli topluma emanettir.

En büyük engel, engellenmektir.

Engelliye avuç açtırmayalım.

Engel değil destek olun.

En büyük engel, engellenmektir.

Engelli olmak kusur değildir.

Engelsiz Yaşam Hepimizin Elinde.

Ne oldum değil, ne olacağım demeli.

Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir.

Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır.

Herhangi bir Aralıkta değil her zaman yanınızdayız

5fc7849755428510740b857f-001.jpg

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.

En büyük engel sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım

Engelli olmak üretime engel değildir, yeter ki fırsat verilsin.

Engel onlarda değil; onları engelli gören zihinlerdedir. Empati kurarak engelleri kaldırmak, herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak, hepimizin vazifesi

Annelerin en büyük korkusu çocuklarının ölmesiymiş. Engelli annelerinin ki çocuklarından önce ölmek.

Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur.

Yalnızca bugün değil, her gün hatırlamak gerek! Engel olma destek ol.

Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir.

Engeller engelliler için engel değil, engelliler için en büyük engel biziz.

“Engelsiz bir Türkiye” hedefine ulaşmak ümidiyle bütün engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

ekran-resmi-2020-12-03-01-28-03-001.png

Adımlarınızın biçiminin ne önemi var mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir.

Sevgi, dayanışma ve empati ile engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz.

En büyük engel sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım.

Engellilere verilen sevgi onlara yaşama sevinci verir.

Engel onlarda değil; onları engelli gören zihinlerdedir. Empati kurarak engelleri kaldırmak, herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak, hepimizin vazifesi
Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız.

Birbirimizi anladığımız her an, bir engeli daha yıkar ve yaşamı herkes için huzurlu kılarız. Bugün farkındalık günü, kutlama değil engellilerin yaşadığı sorunları farkında olmanız gerekiyor.

Bizi biz yapan, kolumuz, gözümüz, kulağımız değil kalbimizdir. Zihnimizdeki ve gönlümüzdeki engelleri kaldıralım. Sadece bir gün değil her gün engellerin farkında ol.

ekran-resmi-2020-12-03-01-09-12-001.png

TÜRKİYE'DE ENGELLİ YASAL HAKLARI NELERDİR?

Engelli hakları, mevcut engel durumu sebebiyle engellilerin, engelsiz vatandaşlar gibi eşit haklara erişiminin sağlanması adına engellilere verilen pozitif ayrıcalık sağlayan haklara verilen genel isimdir.

MTV VE ÖTV MUAFİYETİ

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olan vatandaşlar, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetli sıfır araç alıyor. ÖTV muafiyeti, vergiler dâhil 200 bin Türk lirasını geçmeyen araçlarda uygulanabilir. Motor hacmiyle alakalı sınırlama bulunmuyor.

YOL HAKKI

Türkiye’de, belediyeler 572 sayılı kanun hükmünde kararname gereği kapsamında engellilere uygun düzenlemeleri şartlara uygun olarak yapmak durumundadır.

İmar Mevzuatına ulaşılabilirlikle (fiziksel engellerin kaldırılmasıyla) alakalı hükümler dâhil edildi. Buna göre, yaya yolları, kaldırımlar, konutlar ve umumi binalar özürlülerin ulaşabilirliğine uygun olarak yapılmak durumundadır.

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI

İşe girişin ardından engelli hâle gelerek yüzde 60 ve üstüne çalışma gücünü kaybedenler malulen emeklilik hakkı elde eder.

Malulen emeklilik için en az 10 senelik sigortalılık süresi aranıyor.

Yüzde 40 ve üzeri çalışan engelliler işe girişe göre kademeli erken emeklilik hakkına sahiptir.

Bağkur engelli emekliliği hakkı 1 Ekim 2008 tarihinin ardından yürürlüğe girmişti

PARK HAKKI

Belediyelerin ve havalimanlarının işlettiği otoparklardan ücretsiz faydalanabiliyor. ÖTV indirimli aracı bulunanlar evlerinin önüne belediyeye müracaat ederek ‘engelli araç park yeri’ yaptırabiliyor.

Trafik Tescil Şubesi’ne başvuruda bulunup engelli araç park kartı temin edebilir.

İSTİHDAM ZORUNLU

50 ve üzeri çalışanı olan özel sektör iş yerlerinde en az yüzde 3, kamuda yüzde 4 engelli personel çalıştırılması zorunludur. Kotanın üstünde engelli çalıştıran sigorta prim teşviği alır.

Engelli memura isteği hâricinde gece nöbeti ve fazla mesai yaptırılamaz.

YÜZDE 30 İNDİRİMLİ SU

Her belediye su fiyatında en az yüzde 30 indirim yapıyor.

Digitürk ve D-Smart indirimli üyelik imkânı tanıyor.

Vodafone, Turkcell, TTNET, Türk Telekom, Süperonline ve Uydunet’te özel indirim var.

SOSYAL YARDIMLAR

18 yaşını tamamlayan yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlara, gerekli koşulları taşıması durumunda maaş bağlanıyor.

Engelli bakımını üstlenenlere de belli koşullarda maaş bağlanıyor.

Engellinin sosyal yardım maaşı haczedilemiyor. Engelli maaşı isteyerek de olsa haczettirilemiyor.

ÜCRETSİZ ULAŞIM

Metro, belediye otobüsleri, deniz yolları ve demir yolarının şehir içi seferleri ücretsizdir. ‘Ağır engelli’ raporu olanların bir refakatçisi ücretsiz ulaşımdan faydalanıyor.

Şehirlerarası otobüsler yüzde 40 indirimli oluyor. 20 koltuklu araçta 1, 20’den fazla koltuğa sahip olanlarda 2 engelliye indirim uygulanır.

THY, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlara promosyon biletler dışında tüm iç hat yolculuklarında yüzde 20, dış hatlar yolculuklarında da yüzde 25 indirim veriyor. Engelli kimlik kartı bunun için yeterlidir.

KÜLTÜR VE EĞİTİM

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu gösteren öğrencilere öncelik tanıyor ve harç üzerinden yüzde 50 indirim yapıyor. Halk Eğitim Merkezleri’nde çeşitli mesleki eğitim programı alan ve yüzde 40 ve üstü engelli vatandaşlarda, herhangi bir ücret talep etmez

Devlet Tiyatroları, engellilerden ücret almaz. Öte yandan engelli tiyatrosu, Kültür Bakanlığı’ndan maddi destek alıyor. Özel tiyatro ve sinemalarda da engelliler için indirim uyguluyor.

Gelecek Partisi'nden engellilerin engelini kaldırın uyarısıGelecek Partisi'nden engellilerin engelini kaldırın uyarısı

Engelli sporculardan 3 Aralık mesajıEngelli sporculardan 3 Aralık mesajı

Engelli bireye yardım edilmediğini görseniz ne yapardınız?Engelli bireye yardım edilmediğini görseniz ne yapardınız?Öğretmen engelli öğrencisi için okula kamyon getirdiÖğretmen engelli öğrencisi için okula kamyon getirdi

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN