07.04.2020  13:03
SON GÜNCELLEME: 
07.04.2020  15:01

3M ABD için 165 milyon N95 maske üretecek

Koronavirüs salgınına karşı etkili olduğu bilinen N95 maskelerinin dünyadaki en büyük üreticisi 3M, diğer ülkelerdeki fabrikalarından 165 milyon maskeyi yapılan anlaşma gereği ABD'ye satacak. Salgın krizi bitene kadar, 3M'in N95 maskesinden ABD dışında bulunması zor gözüküyor.

+
-

ABD Başkanı Donald Trump ile havadaki partiküllerin yüzde 95'ini filtreleyen ve koronavirüse karşı önlem olarak kullanılan N95 tipi maskelerin dünyadaki en büyük üreticisi 3M firması arasında bir anlaşmaya varıldı.

Trump Güvenlik Üretimi Kanunu çerçevesinde 3M'in sadece ABD'ye üretim yapması konusunda bir düzenlemeye imza atmıştı.

ÜÇ AY İÇİN ABD'YE 55 MİLYON MASKE

3M’in merkezinin bulunduğu Minesota’nın en büyük yerel gazetelerinden Star Tribune’de yer alan habere göre Trump dün yaptığı açıklamada önümüzdeki üç ay için 3M firmasının her ay ek 55.5 milyon maskeyi ABD'nin kullanımı için üreteceğini açıkladı. Ayrıca şirketin başka ülkelerdeki fabrikalarından toplamda 165 milyon maske ABD’ye ithal edilecek.

3M'in CEO'su Mike Roman, “Başkan Trump'a ve yönetimine işbirlikleri ve liderlikleri için teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

ABD N95 maskesi açığını kapatmak için pek çok kaynaktan beslenmeye çalışıyor. Geçen hafta Çin'den ABD'ye 10 milyon N95 maskesi gelmişti.

DİĞER HABERLER
Sınırlar açılıyor
Çarşambadan itibaren sahaya iniyoruz
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi