23.05.2020  15:05
SON GÜNCELLEME: 
23.05.2020  15:07
KAYNAK: 
SPUTNİK

ABD, 33 Çinli kuruluşu daha kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, insan hakları ihlali ve ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle 33 Çinli kuruluşu daha kara listeye aldı. Bu şirket ve kurumların, ABD teknolojilerine erişimi ile ABD yapımı ürünleri doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden ithali yasaklandı.

+
-

ABD Ticaret Bakanlığı, insan hakları ihlali ve ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Çin'in 33 kuruluşuna yaptırım kararı aldı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, Çin'in 9 kuruluşu insan hakları ihlali, 24 kuruluşu da ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle yaptırım listesine dahil edildiği belirtildi.

Bu şirket ve kurumların Amerikan teknolojilerine erişimi, Bakanlık'ın özel izni olmadan ABD yapımı ürünleri doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden ithalinin yasaklanacağı açıklandı.

9 KURULUŞA UYGUR YAPTIRIM

Açıklamada, yaptırım listesine dahil edilen 9 kuruluşun Doğu Türkistan'daki Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik "baskı kampanyaları, kitlesel keyfi gözaltılar, zorla çalıştırmalar ve kontrol sırasında insan hakları ihlallerinde ve suiistimallerde" yer aldığı kaydedildi.

Bu listede Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Adli Tıp Enstitüsü ve 8 şirket yer aldı. Şirketlerin isimler açıklanmadı.

Diğer 24 devlet ve ticari kuruluşun da "ABD’nin ulusal güvenliğine veya dış politikasına aykırı eylemlerde" bulunmakla suçlandı.

DİĞER HABERLER
34 kente seferler 4 Haziran'da
Bu yıl da bitmezse sokağa çıkamam
6 ilde acele kamulaştırma kararı
Salgınla mücadele bitmedi, rehavete kapılmayın
Hile yapmaya niyetliler
Yüz yüze telafi başlıyor
Komuta kademesi imha edildi