31.05.2020  09:27
SON GÜNCELLEME: 
31.05.2020  16:17

ABD Başkanı Trump, G-7 zirvesini eylüle erteledi

ABD Başkanı Trump, haziranda düzenlenmesi planlanan G-7 Liderler Zirvesi'ni eylüle ertelediğini ve gruba Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Avustralya'yı da eklemek istediğini açıkladı.

+
-

ABD Başkanı Donald Trump, Florida'dan dönüşte uçaktaki gazetecilere, gelecek ay yapılması planlanan G-7 Liderler Zirvesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Zirvenin Washington DC'de yüz yüze yapılmasını istediğini vurgulayan Trump, "Zirveyi, eylüle kadar erteliyorum. Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya'nın da eklenmesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Trump, "G-7'nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum. Bu ülkeler grubu, miadını doldurdu." görüşünü paylaştı.

G-7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD'den oluşuyor.

BEYAZ SARAY'DA OLMASINI İSTİYORDU

G-7 Liderler Zirvesi'nin, 10-12 Haziran'da başkent Washington DC yakınlarındaki "Camp David" yerleşkesinde düzenlenmesi planlanmış ancak Kovid-19 salgını nedeniyle zirve online ortama taşınmıştı.

Trump ise 20 Mayıs'ta Twitter'dan yaptığı açıklamada, birçok ülkenin normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek zirveyi yüz yüze yapmayı düşündüğünü belirtmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany de Trump'ın zirvenin Beyaz Saray'da yapılmasından yana olduğunu kaydetmiş ancak zirve için net tarih vermemişti.

ALMANYA DAVETİ REDDETMİŞTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, koronavirüs salgını nedeniyle, Washington’da düzenlenecek G7 zirvesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi düşünmediği öğrenilmişti

Federal Hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, Merkel'in Trump'ın davetine müteşekkir olduğu, ancak koronavirüs pandemisindeki genel durum göz önüne alındığında, zirveye şahsi katılımına ve bir Washington seyahatine onay veremeyeceği ifade edilerek Başbakanın pandemideki gelişmeleri takip edeceği aktarılmıştı.

DİĞER HABERLER
Yaralanan işçiyi tehditle susturmuş
Ölmek istemiyorum
Arda Turan’a FETÖ'den ikinci kez takipsizlik kararı
Depremlerin kaynağı çizilmemiş faylar
Üsküdar'da çekirdek yemenin cezası ne kadar?
Gelecek ufkunu kaybetti, 'biz kaç kişiyiz' psikolojisine girdi
Takla atan araçta iki çocuk öldü