29.03.2020  08:27
SON GÜNCELLEME: 
29.03.2020  15:00
KAYNAK: 
NE

ABD'de Kovid-19 belirtileri için gittiği acil servise 'sigortasız' olduğu gerekçesiyle alınmayan genç öldü!

ABD'nin Los Angeles kentinde koronavirüs belirtileri ile başvurduğu sağlık ocağından 'sigortası olmadığı' gerekçesiyle geri çevrilen genç hayatını kaybetti. Adı açıklanmayan gencin ölmeden birkaç gün önce Kovid-19 testi yaptırdığı ancak pozitif çıkan test sonucunun ölümünden sonra geldiği belirtildi.

+
-

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentinde yaşayan ve ismi açıklanmayan gencin ölümü tartışmalara yol açtı.

SİGORTASIZ OLDUĞU İÇİN GERİ ÇEVRİLDİ

Kayıtlara göre 11 gün önce ölen gencin, hayatını kaybettiği gün solunum güçlüğü çekmesi sebebiyle yakınındaki bir sağlık ocağına gittiği ancak sağlık sigortası olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiği belirtildi.

6 SAAT SONRA HAYATINI KAYBETTİ

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, sağlık ocağındaki yetkililerin sigortasız vatandaşlara hizmet veren bir devlet hastanesine gitmesini istemesinin ardından Antelope Valley Hastanesi'ne giden genç, hastanede geçirdiği 6 saatin ardından hayatını kaybetti.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN SERT TEPKİ

Lancaster Belediye Başkanı Rex Parris, yaşananlara tepki göstererek, "Bir sağlık ocağı çalışanları, bu genci acilen tedavi altına almak yerine sağlık sigortası olmadığı için Antelope Valley Hastanesi'nin acil bölümüne yönlendirdiler. Buraya geldiğinde ise çok geçti. Bir çocuk solunum güçlüğüyle sana geliyorsa ambulans çağırır veya sigorta sormadan müşahede altına alırsın." ifadelerini kullandı.

TEST SONUCU ÖLÜMÜNDEN SONRA POZİTİF ÇIKTI

Öte yandan ailesi ise daha önce herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan gencin ölmeden birkaç gün önce ateş ve solunumda güçlük gibi belirtilerden dolayı Kovid-19 testi yaptırdığını ancak pozitif çıkan test sonucunun ölümünden sonra geldiğini açıkladı.

KORONAVİRÜSTEN ÖLEN EN GENÇ HASTA

Los Angeles İl Sağlık Müdürlüğü, test sonucunun pozitif çıkması dolayısıyla genci ölümünden 6 gün sonra 'Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden en genç hasta' olarak duyururken, gencin babasında da Kovid-19 tespit edildiğini belirtti.

KOVİD-19 LİSTESİNDEN SONRA ÇIKARILDI

Los Angeles Salgın Kontrol ve Önleme Merkezinden aynı gün içerisinde 'farklı nedenlerden ölmüş olabileceği ihtimaliyle' vakanın detaylı inceleme altına alındığı belirtilerek gencin ölümü, Kovid-19'la ilişkili ölümler listesinden çıkarıldı.

Los Angeles Belediyesi'nden, tartışmaların artması üzerine yapılan yazılı açıklamada, ölüm sebebinin belirlenmesi için Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından detaylı bir değerlendirme yapılması gerektiği kaydedildi.

11 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN AÇIKLAMA YOK

Açıklamada, "İlk testler Kovid-19 tanısında pozitif bir sonuç gösterse de durum karmaşık bir hal alabiliyor. Bu durum yaşanan ölümler için alternatif bir açıklama olabilir. Hasta mahremiyeti şu anda daha fazla detay vermemizi engelliyor." ifadelerine yer verildi.

Gencin hayatını kaybetmesinin üzerinden 11 gün geçmesine rağmen değerlendirme sonuçları açıklanmadı.

DİĞER HABERLER
Eski Genelkurmay Başkanı Karadayı neden öldü?
Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu
Yazı beklemeyin
Kısıtlamalar devam edecek mi?
28 ŞUBAT'IN PAŞASI SESSİZCE DEFNEDİLDİ
Dilek hemşireye umut olalım
Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede?