24.05.2020  01:07
KAYNAK: 
KARAR.COM

Afganistan'da Taliban bayram dolayısıyla 3 günlük ateşkes ilan etti

Ramazan Bayramı dolayısıyla Afganistan hükumeti ile Taliban arasında 3 günlük karşılıklı ateşkes ilan edildi.

+
-

Afganistan hükümetinin barış süreci ve koronavirüsle mücadele gibi sebeplerle aylardır ateşkes çağrısında bulunduğu Taliban'dan beklenen yanıt geldi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ülke genelinde Ramazan Bayramı sebebiyle ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

Söz konusu ilan, Taliban tarafından uygulanan üçüncü geniş kapsamlı ateşkes oldu. Daha önce de 2018 yılında Ramazan Bayramı sebebiyle çift taraflı ateşkes ilan edilmiş, ancak sonraki bayramlarda bu çağrılara olumlu yanıt alınamamıştı. 

7 GÜNLÜK ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

İkinci geniş kapsamlı ateşkes ise, ABD ile Taliban arasındaki barış anlaşması öncesinde 7 gün geçerli 'şiddeti azaltma' sürecinde uygulanmıştı. 

Taliban, üç gün boyunca uygulanacak ateşkes kapsamında 'saldırı düzenlemeyecekleri', ancak ateşkesin 'tek taraflı olarak ihlal edilmesi durumunda', örgütün 'kendini savunma hakkını saklı tuttuğu' mesajı verdi.

AFGAN GÜVENLİK GÜÇLERİNE ATEŞKES TALİMATI

​Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise, ABD ile Taliban arasında 29 Şubat'ta imzalanan barış anlaşmasından bu yana 'şiddetin azaltılması' ve Taliban'ın ateşkes ilan etmesi yönündeki çağrılarının ilk kez karşılık bulması üzerine, Afgan güvenlik güçlerine ateşkes talimatı verdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Gani, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Taliban'ın ateşkes ilanını memnuniyetle karşılıyorum. Afgan hükümeti barış teklifini uzatmaktadır. Başkomutan olarak Afganistan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri'ne üç gün boyunca ateşkes uygulamaları ve yalnızca saldırıya uğramaları durumunda kendilerini savunmaları talimatı verdim."
 

DİĞER HABERLER
Boşuna 'darbeci Hafter' demiyorum
İktidar olmanın formülünü açıkladı 
1379 hakim ve cumhuriyet savcısının ataması yapıldı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Bekir Şahin seçildi
Milli iradeye darbe
Ekranda darbe kutlamasına ceza
40 ülkeye uçuşlar başlıyor