Back To Top
Ağrı’da bal festivali sona erdi

Ağrı’da bal festivali sona erdi

Ağrı’da bal festivali sona erdi
- A +

Ağrı’da geçen yıl ilki yapılan ve bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Geleneksel 2

Ağrı Bal Festivali düzenlenen çeşitli etkinliklerle sona erdi.

Kültür ve Kongre Merkezi meydanında cumartesi günü yapılan ve 2 gün süren Geleneksel 2. Ağrı Bal Festivali sona erdi. Bal Festivalinde konuşan Vali Elban, geçen yıl biz Ağrı’nın mevcut bal potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini ve ülke genelinde tanınmadığını söyledi.

Ağrı’nın florasını yaylalarına bitki çeşitlerine ve çok fazla bal üretimi yapılabilecek alana sahip olmasına rağmen yeterince üretim olmadığını, üretilen ballarında istenildiği gibi satılıp değerlendirilemediğini ve pazar bulamadığını söyledi. Bal sektörünün geliştirilmesi gerektiğine değinen Vali Elban, “Hemen bir bal festivali ile tanıtımını yapalım ve bir an evvel bu sektörü geliştirelim, hem de mevcut balcılarımızın da ekonomik olarak rahat etmelerini sağlayalım istedik. Birincisini düzenledik ve yapılan bu bal festivalinden sonra gerçekten bunun karşılığında balcı, bal işiyle uğraşan, arıcılıkla uğraşan çiftçilerimiz tarafından görüldüğü üzere gerçekten de ciddi anlamda bir pazar oluştu. Geçen yıl hem çiftçilerimizle hem il müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımızla hem birlik yöneticilerimizle konuşarak artık bunu gelenekselleştirmek gerektiğini daha iyi hazırlanması gerektiğini düşündük. Bu yılda sizlerin teşrifleriyle bu festivalimiz ayrı bir anlam kazandı hem de inşallah artık hem Türkiye’de hem de dünyada Ağrı balının ciddi olarak ses getireceğini düşünüyoruz. Biz de sadece bu arıcılığa tanıtım boyutunda değil petek üretim tesisinin kurulması, anaç arılarının getirilmesi, yine hükümetimizin bakanlığımızın uyguladığı genç çiftçi projesini, özellikle arıcılık da doğru değerlendirilmesi gibi birçok çalışma yürütüyoruz. Artık bal ormanları kurma ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Dolayısıyla sektörü çok yönlü destekleyerek değişmesi için de ciddi anlamda arkadaşlarımızla birlikte çaba sarf ediyoruz. Ben bu festivalin başta bu işle iştigal eden çiftçi kardeşlerimize bereket getirmesini, bol ürün sahibi olmalarını ve bol kazanç elde etmelerini diliyorum. İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

2 gün süren festival yerel sanatçı tarafından söylenen müzik dinletisi, halk oyunları ekibi gösterisi ve bal üreticileri arasında düzenlenen yarışmada dereceye giren kişilere ödül verilmesiyle sona erdi.

AĞRI/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN