Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu'ndan İstanbul Sözleşmesi'ne destek

Muhafazakar kadınların oluşturduğu Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu (ASAP) İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması yaptı. Aralarında AK Parti kurucularından, gazeteci Ayşe Böhürler'in de olduğu grup 'Daha iyisi olana kadar bu sözleşmeye sahip çıkılması gerekir' dedi.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu'ndan İstanbul Sözleşmesi'ne destek

Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu (ASAP) adı altında biraraya gelen muhafazakar kesimden bir grup kadın, İstanbul Sözleşmesi’ne destek açıklaması yaptı. 

AK Parti kurucularından, gazeteci Ayşe Böhürler, 1993 yılında muhafazakar kadınlar tarafından kurulan Hazar Derneği’nin kurucusu ve başkanı Ayla Kerimoğlu ve Prof. Dr. Emel Topçu tarafından hazırlanan bildiride İstanbul Sözleşmesi için “Her metin gibi mükemmel değildir. Ancak daha iyisi olana kadar bu sözleşmeye sahip çıkılması gerekir” deniyor. 

"TARTIŞMALAR AMACINI AŞMIŞ DURUMDA"

Kurucular Kurulu’nda Ayla Kerimoğlu, Ayşe Bostancı, Ayşe Güney, Gülenay Pınarbaşı, Hatice Gökçe, Hatice Balin, Henim Demirhan, Sevinç Sanisoğlu, Serpil Balat, Vildan Bayraktar, Yasemin Çoban’ın olduğu  Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu’nun yayınladığı bildiri şöyle: 

“Son günlerde İstanbul Sözleşmesi üzerinde gerçekleşen tartışmalar amacını hayli aşmış durumda. 

Sözleşme, ne bütün kötülüklerin anasıdır, ne de tek başına şiddet sorununu çözebilecek kabiliyettedir.

"BİR KARARLILIK GÖSTERGESİDİR"

Ancak kadınlara yönelik şiddetle mücadelede önemli bir adım, bir “dur” çağrısıdır, bir kararlılık göstergesidir. 

Her metin gibi mükemmel değildir. Ancak daha iyisi olana kadar bu sözleşmeye sahip çıkılması gerekir. Bugüne kadar öldürülmüş binlerce kadına bir vefa, şiddet gören kadınlara uluslararası hukuk açısından bir teminattır. 

"ŞİDDETİN HER ÇEŞİDİNİ REDDEDİYORUZ"

Biz, Aile ve Sosyal Araştırmalar Platformu olarak kadını aileden bağımsız ya da ailenin karşıtı değil bilakis kadın ve erkekten müteşekkil evlilik birlikteliğinin temel unsuru olarak kabul ediyoruz. Ancak şiddetin olmadığı ailelerin sağlıklı bir toplumu inşa edeceğine inanıyor ve şiddetin her çeşidini reddediyoruz. 

Kadına yönelik şiddetin aileyi, çocuğu ve toplumu da olumsuz etkilediğini düşünüyoruz.”

Platform, ayrıca  “İstanbul Sözleşmesi Nedir, Ne Değildir” başlıklı bir de çalışma hazırladı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN