05.06.2020  13:50
SON GÜNCELLEME: 
06.06.2020  00:01
KAYNAK: 
KARAR.COM

Akşener'den sokağa çıkma yasağının iptali yorumu: Biz bu komiklikler olmasın diye...

İYİ Parti lideri Meral Akşener, hafta sonu uygulanacağı açıklanan sokağa çıkma kısıtlamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırılmasını değerlendirdi. Akşener, Erdoğan'ın 'Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım' sözlerini alıntılayarak 'İşte biz bu komiklikler olmasın diye İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz...' dedi.

+
-

İçişleri Bakanlığınca, dün gece sürpriz bir şekilde 14 büyükşehir ve Zonguldak için bugün saat 24.00 ile 7 Haziran saat 24.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma sınırlamasının nedenleri tartışılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yasağın iptal edildiği açıklaması geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, sokağa çıkma kısıtlamasının iptalini değerlendirdi.

'BU KOMİKLİKLER OLMASIN DİYE...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum' sözlerini alıntılayan Akşener, 'İşte biz bu komiklikler olmasın diye İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz...' ifadeleri kaydetti.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Sokağa çıkma kısıtlaması kararının alınmasının nedenini 700'lere kadar düşen vaka sayısının tekrar bine yaklaşması olarak açıklayan Erdoğan şu ifadeleri paylaşmıştı:

"Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum."

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Haziran'daki Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip koronavirüs salgınında tedbirlere uyulduğu sürece ikinci dalga beklemediklerini belirtirken, sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin, 'Önümüzdeki dönemde sokağa çıkmayla ilgili, hafta sonuyla ilgili genel bir düşünce yok' demişti. İçişleri Bakanlığı ise bu gece yarısı hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini duyurmuştu.

AKŞENER 3 İSMİN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİYLE İLGİLİ NE DEDİ?

Öte yandan bu sabah Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat Programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener, üç milletvekili hakkındaki vekillik düşürme işlemiyle ilgili yorum yaparken, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’na değinmedi.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, eşiyle aynı okulda okuduğunu anlattı ve şöyle konuştu:

“Kendisini tanıyorum, önemli bir gazeteci. Enis’in teröristlikle, casuslukla suçlanmasını doğru bulmuyorum. Eğer siz Enis Berberoğlu’na çalıştığı gazeteler üzerinden bakarsanız, asla bir toz zerresi kadar bir şey bulamazsınız. Şu meşhur TIR’larla ilgili konu. Ben o gün MHP’deydim. O gün bir arkadaşımız açık bir beyanda bulundu. Bugün o arkadaşımız AKP milletvekili. Ben Enis’i aradım, ‘Ben yatarım çıkarım, demokrasiye katkısı olacaksa. Bu da geçer’ dedi. Bu da Enis’in terörist olamayacağının kanıtı.”

SURİYE, LİBYA, TRUMP…

Akşener, yayında Suriye’den de bahsederek, olumsuz bilgilerin geldiğini söyledi. Akşener şöyle konuştu:

“Aldığımız bilgiler çok olumsuz. Suriye’de Jefry James’in Barzani ve PYD,PKK ile bir devletçiğe gidildiğine dair bilgiler geliyor. Biz dün bununla ilgili araştırma önergesi verdik ama kabul edilmedi. Rusya ile Suriye’ye yönelik bir ateşkes anlaşması yapılmış beraber devriye yapılacaktı. Buna yönelik de olumsuz bilgiler geliyor. Libya’da da burada nasıl söylerim bilemiyorum ama Libya petrolünün orada da bizim çocuklarımızın bir görev sahibi olduklarına yönelik bilgiler aldık. Ancak bu kibarlıkta söyleyeyim. Trump gitti İncil salladı. Daha sonra, ‘Polislere ayaktan vurmayı öğretmeliyiz’ dedi. Karşıyı şeytanlaştırmaya çalışıyor. Biz de de durum aynı. Seçim kazanmak üzerinden değerlerimiz üzerinden vatandaşı çarpıştırdıkça o değerlerin içini boşalttınız.”

DİĞER HABERLER
Muharrem İnce adaylığa sıcak bakmıyor
Başakşehir'de fabrika yangını
Bahçeli sosyal medya hesaplarını askıya aldı
Hırsından spoiler verir
İstismar ya da cinayet bulgusu yok
Siyaset sosyal medyaya taşındı
Bu üslup kimsenin haddine değildir