Aktif Rasyosu nedir?

BDDK, özel bankaları daha çok kredi vermeye teşvik etmek için bazı kararlar alıyor. Aktif Rasyosu ismi verilen bu karara göre bankalar, belirli oranda kredi verecek, Merkez Bankası ile takas anlaşmaları yapacak veya menkul kıymet alacak.

Aktif Rasyosu nedir?

Bankaların elinde bulundurdukları mevduatla bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri sırasında bu formüle göre bir dende kurması gerekiyor. Alınan bu tarz kararlara ise aktif radyosu deniyor.

AKTİF RASYO NE DEMEK?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) özellikle özel bankaları daha fazla kredi vermeye teşvik etmek adında bazı kararlar alıyor. Aktif rasyosu adı verilen bir denkleme göre bankaların belli seviyelerde kredi vermesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile swap (takas) yapmaları ya da menkul kıymet alması isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduatla bu kaynağı değerlendirdikleri menkul kıymetler, krediler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorunda kalıyor.

BDDK’DEN AKTİF RASYO KARARI

BDDK’nin 24 Kasım 2020 tarihli toplantısında, 24 Kasım 2020 tarih ve 24049440-010.09- E.17434 sayılı yazı ve ekinin incelenmesinin ardından 5bin 411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 93’üncü maddesiyle 43’üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin arttığı olduğu bir zamanda, salgın sürecinin Türk ekonomisine, üretime, piyasaya ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olduğunca en aza indirgemek ve bankaların ellerinde tuttuğu kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamak için 18 Nisan 2020 tarihli ve 9 bin sayılı, 30 Nisan 2020 tarihli ve 9 bin 3 sayılı Kurul Kararları ile 1 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bankalar tarafından uygulanmasına karar verilen ve 29 Mayıs 2020 tarihli ve 9 bin 42 sayılı, 10 Ağustos 2020 tarihli ve 9 bin 125 sayılı, 28 Eylül 2020 tarihli ve 9 bin 170 sayılı ve 26 Ekim 2020 tarihli ve 9 bin 238 sayılı Kurul Kararları ile güncellenen Aktif Rasyosu (AR) düzenlemesinin normalleşme adımları kapsamında yeniden değerlendirilmesinin ardından,

- Aktif Rasyosu hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin yukarıda paylaşılan tüm Kurul Kararlarının 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmasına,

- Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurum internet sitesinde yayımlanmasına karar verildiği belirtildi.

aktif-rasyosu-nedir.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN