Aktif Rasyosu nedir?

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren Aktif Rasyosu esnetildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Aktif Rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e düşürdüğünü duyurdu.

Aktif Rasyosu nedir?

Aktif Rasyosunun esnetilmesiyle birlikte bankaların menkul kıymet alması, TCMB ile swap (takas) yapılması ve belli oranda kredi verilmesinin önü açılıyor. Krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre yeni bir denge kurulacak

AKTİF RASYOSU NEDİR?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) özellikle özel bankaları daha çok kredi vermeye teşvik etmek adına aktif rasyosu adı verilen bir denkleme göre bankalara menkul kıymet alması, belli oranlarda kredi vermesi ya da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile swap (takas) yapmalarını istiyor. Bankalar, elinde bulundurdukları mevduatla bu kaynağı değerlendirdikleri menkul kıymetler, krediler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorunda.

aktif-rasyosu-nedir.jpg

BDDK’den yapılan son dakika açıklamasında Aktif Rasyosunun esnetildiği belirtildi. BDDK, Aktif Rasyosu değeri hedefini mevduat bankaları adına yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e düşürdüğünü duyurdu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN