Ali Babacan: İktidar davul zurna ile içe kapanma ilan ediyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan KARAR TV canlı yayınında yazarlarımız Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını cevapladı. Babacan, ekonomi yönetiminde ithalatı kısıtlama ve sermaye dolaşımını daraltmaya yönelik adımları için "Türkiye'yi davul çala çala içe kapatmaya çalışıyorlar" dedi.

Katarla 15 milyar dolarlık bir anlaşmanın olduğunu, bunun 5 milyar dolarının devreye girdiğini söyleyen Babacan son gelişmenin 10 milyar doları swap olarak serbest bırakmak anlamı taşıdığını anlattı. Resmi açıklama yapılmadığına dikkat çeken Babacan, şöyle konuştu:

“Son haftalarda Türkiye döviz açısından çok sıkıştı. TL’nin değeri düşüyor. Para bastıkça, karşılığında döviz yoksa paranızın değeri düşüyor. Bugüne kadar ne yapıldı? Döviz hareketleri, dolar transferleri ev uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’deki işlemleriyle ilgili ciddi kısıtlamalar getirildi. Yani Türkiye’nin finans piyasası kademe kademe kapatıldı bu dönem içerisinde. Bizim zamanımızda sermaye hareketleri beyaz iken, şimdi grinin tonları ortaya çıktı ve giderek bu renk siyaha doğru gidiyor. Bu Türkiye’den döviz çıkışını bir miktar frenliyor ama bunu yapan bir ülkenin yarın dünyadan döviz sağlayacağıyla ilgili soru işareti oluşuyor."

"Parasını getiren bir girişimci için ‘acaba sonra paramı alabilecek miyim’ diye sor oluşuyor. Şüpheler ortaya çıkarsa Türkiye uzun dönemde uluslararası sermayeyi çekemeyebilir. Güveni zedelediğiniz zaman yerine gelmesi yıllar alır. Bu kaygının iktidarda olduğunu görmüyorum maalesef. Krizden çıkış senaryosunun da ortaya konacağı bir orta vadeli programın da acilen ilan edilmesi gerekiyor. Eğer bu yapılmazsa gelen döviz miktarı 5 ya da 10 milyar dolar olsun sınırlı etkisi olur. Hazıra dağ dayanmaz. Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz. Bu atasözleri yer yerde geçerlidir. Türkiye’nin önce kendisine çekidüzen vermesi lazım. Kurumlarının güvenirliği yeniden sağlamalı."

RÖPORTAJIN TAM METNİNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ:

https://www.karar.com/ali-babacandan-bahceliye-cok-sert-cevap-20-banka-batarken-ne-yaptin-once-onu-anlat-1564567