Android 11 ne zaman çıkacak, yeni özelikleri neler? İşte 19 yeni özellik

Cihaz sayısı bakımından dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android, 11. yeni sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor. 2020 yılının sonuna doğru cihazlara gönderileceği tahmin edilen Android 11 ile 19 yeni özellik akıllı telefon kullanıcılarını bek

Android 11 ne zaman çıkacak, yeni özelikleri neler? İşte 19 yeni özellik

'Android 11 ne zaman çıkacak, yeni özelikleri neler?', 'Android 11 hangi telefonlara gelecek?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Google, Android 11 güncellenmesini yepyeni özellikleriyle birlikte duyurdu. 'Android 11' olarak isimlendirilen yeni güncelleme, her yeni sürümde olduğu gibi yine heyecan verici yeniliklerle tanışmamızı sağlayacak. Detaylar haberimizde...

ANDROID 11 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Google tarafından Android 11 güncellemesinin tüm telefonlarda kullanılabilir olarak yayınlanacağı tarih için net bir şey söylemek zor olsa da tahminlere göre 2020 yılının sonlarında pek çok akıllı telefonda Android 11 güncellemesi görebileceğiz. Bunun dışında güncellemenin duyurulmasıyla birlikte bazı telefonlara şimdiden güncellemenin geldiğini söyleyebiliriz. Güncellemenin tüm telefonlara geleceği tarih olarak 2021 yılının ilk ayları olarak öngörülüyor.

Android 11 kesinleşen özellikleri:

* Akıllı ev kontrolü
* Gelişmiş medya kontrolü
* Geri dönüşüm kutusu
* Akıllı bağlantı
* Kullanışlı bildirim çubuğu
* Gelişmiş karanlık mod
* Yeni güvenlik önlemleri
* Klavye için yeni öneriler
* Kablosuz şarj sorununa çözüm
* Uçak modunda yaşanan bluetooth sorununa çözüm
* Gelişmiş bildirim denetlemesi
* Yenilenen son kullanılanlar menüsü
* Geliştirilen butonlar
* Kablolu bağlantı
* Kapsamlı depolama
* Dahili ekran kaydedici
* Boyutlandırılabilen resim içinde resim özelliği
* Gelişmiş geçmiş bildirimler menüsü
* Kablosuz hata ayıklama ve kablosuz Android Auto

ANDROID 11 HANGİ TELEFONLARA GELECEK?

Google'ın Pixel model akıllı telefonları başta olmak üzere pek çok farklı marka ve modeldeki akıllı telefona Android 11 yüklenebiliyor. Tüm kullanıcıları kapsayacak güncellemeyi ise 2020 sonunda ancak görebiliriz.

2020-09-28-144201-001.jpg

AKILLI EV KONTROLÜ

Android 11 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacak özelliklerden biri akıllı ev kontrol sistemi. Bu özellik sayesinde evinizde bulunan tüm akıllı cihazları akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebilecek, birbirine bağlayabilecek ve senkronize olarak çalışmalarını sağlayabileceksiniz.

GELİŞMİŞ MEDYA KONTROLÜ

Tıpkı akıllı ev sistemi kontrolü gibi gelişmiş medya kontrolü de Android 11 yüklü cihazınız ile ona bağlı medya giriş ve çıkış cihazlarını kolayca kontrol etmenizi sağlıyor. Bluetooth ile çalışan hoparlörler, kulaklıklar, mikrofonlar ya da bağlantıda olduğunuz akıllı TV ile mobil cihazınız arasında çok daha hızlı etkileşimler kurabileceksiniz. Öte yandan medya kontrolleri, artık Hızlı Ayarlar menüsü üzerinden de yönetilecek.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU

Pek çok kullanıcıya müjde niteliğinde olan bu özellik ile artık mobil cihazınızda sildiğiniz bir dosya ortadan kaybolmayacak, geri dönüşüm kutusuna gönderilecek. Geri dönüşüm kutusu özelliğinin daha da geliştirileceği ve gizlilik konusunda da özelleştirileceği düşünülüyor.

AKILLI BAĞLANTI

Android 11 ile kullandığınız mobil uygulamalar da akıllanacak ve sizin bağlantınızı kontrol edecekler. Kullandığınız sistem uygulamaları ya da sonradan eklediğiniz mobil uygulamalar artık cihazınızın internet bağlantısının durumunu anlık olarak kontrol edecek ve mobil veri üzerinden yürek burkan harcamalara izin vermeyecek.

KULLANIŞLI BİLDİRİM ÇUBUĞU

Özellikle Android işletim sistemine sahip bazı marka ve model akıllı telefonlarda kullanıcıyı çılgına çeviren bildirim çubuğu, Android 11 güncellemesi ile geliştiriliyor. Bildirim çubuğuna gelen bildirimler arasında aktif olarak kullandığınız uygulamalara ait olanlar üst sıralarda görünecek, diğerleri ise alt sıralarda olacağı için görmezden gelebileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra bildirim çubuğu üzerinden Android 11 güncellemesi ile görüşme balonları açabilecek, pek çok farklı uygulamaya kısayoldan ulaşabileceksiniz. Böylece bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan cihazınızda farklı işlemler yapabileceksiniz.

2020-09-28-142454-001.jpg

GELİŞMİŞ KARANLIK MOD

Karanlık mod özelliği son yıllarda sevilen ve giderek popüler olan bir özellik. Android 11 ile akıllı karanlık mod özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde karanlık modun ne zaman etkin olacağını ayarlayabilir, cihazın ne kadar süre ile bu modda kalacağını düzenleyebilirsiniz.

YENİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Android kullanıcılarının güvenlik konusunda rahatsız hissetmesine neden olan en önemli sorunlardan biri mobil uygulamalara verilen erişim izinleridir. Android 11 ile mobil uygulamanın erişmek istediği kamera, mikrofon gibi aygıtlar için tek seferlik izinler verebilir ve istemediğiniz zamanlarda uygulamanın cihazınızın herhangi bir noktasına erişmesini engelleyebilirsiniz.

Mobil uygulamalara verilen erişim izinleri üzerindeki kontrolünüz daha gelişecek ve bir süre kullanmadığınız uygulamaya verdiğiniz izinler iptal edilecek. Uygulamayı kullanırken yeniden erişim gerekiyorsa kullanıcıdan yeniden izin alınması gerekecek. Bu özellikler konum, kişiler gibi önemli bilgileriniz için de geçerli olacak.

KLAVYE İÇİN YENİ ÖNERİLER

Klavyenizde bulunan otomatik doldur, giriş yöntemi düzenleyicileri, ses kontrolü gibi özelliklere ait butonlar geliştiriliyor. Bu özelliklerin kullanıcılara sunduğu önerilere yenileri eklenecek ya da var olan öneriler geliştirilecek. Kullanıcıya daha keyifli bir klavye deneyimi sunmak planlanıyor.

KABLOSUZ ŞARJ SORUNUNA ÇÖZÜM

Kablosuz olarak şarj edilebilen akıllı telefonları şarj standına doğru bir şekilde yerleştirmezseniz telefon şarj olmaz ve sizin bundan haberiniz bile olmaz. Android 11 ile bu durum değişiyor. Yeni güncelleme ile şarj standında hizalama sorunu yaşayan cihazınız size bir uyarı gösterecek.

UÇAK MODUNDA YAŞANAN BLUETOOTH SORUNUNA ÇÖZÜM

Akıllı telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman cihazın etrafa sinyal yayabilecek tüm özellikleri kapanıyor, buna bluetooth da dahil. Fakat bluetooth kulaklık ya da hoparlör kullanıcıları için bu durum oldukça sinir bozucu. Android 11 ile bu sorun da ortadan kalkıyor. Artık uçak modunda bluetooth kapanmayacak.

2020-09-28-142537.jpg

GELİŞMİŞ BİLDİRİM DENETLEMESİ

Cihazınıza yüklediğiniz mobil uygulamaların bildirimlerini özelleştirebiliyorsunuz fakat sistem tarafından gönderilen bluetooth uyarısı, şarj durumu hatırlatıcısı gibi bildirimleri kapatamıyorsunuz. Yeni güncelleme ile bu tür bildirimleri dilediğiniz gibi reddederek ortadan kaldırabilirsiniz.

YENİLENEN SON KULLANANLAR MENÜSÜ

Son kullandığınız uygulamaları görüntülediğiniz, düzenleyebildiğiniz ve farklı kısayollara ulaşabildiğiniz son kullanılanlar menüsü Android 11 ile birlikte yenileniyor. Menü üzerinden yanlışlıkla kapattığınız bir mobil uygulamayı geri al butonu ile hiç kapatmamış gibi yeniden kullanabilirsiniz. Son kullanılanlar menüsüne ekran görüntüsü butonu gibi yeni kısayollar da eklenecek.

GELİŞTİRİLEN BUTONLAR

Cihazınızda bulunan ses, kapatma gibi düğmelere bastıktan sonra ekranda görünen işlem butonları Android 11 ile beraber değişiyor. Butonların hem boyutları hem de sunduğu işlemler değişecek, böylece kullanıcıların yanlışlıkla yaptıkları işlemlerin önüne geçilecek.

KABLOLU BAĞLANTI

Mobil cihazınızla internete bağlanmak için Wi-Fi ya da mobil veri gibi kablosuz bağlantılar kullanmanız gerekiyordu. Android 11 ile artık kablolu internet bağlantısı kullanabilirsiniz. Elbette bunun için önce cihazınız ile modemi birleştirebilecek bir ethernet bağlantı kablosu bulmanız gerekiyor.

KAPSAMLI DEPOLAMA

Geliştirici beta sürümü öncesi Android 11 güncellemesinde bulunan kapsamlı depolama özelliği daha sonra kaldırıldı fakat geliştirilerek yeniden sunulmaması için hiçbir neden yok. Kapsamlı depolama ile kullanıcılar, mobil uygulamaların cihazın depolama alanında bulunan hangi dosyalara erişebileceğini seçerler ve buna göre özel erişim izinleri verebilirler.

2020-09-28-142603.jpg

DAHİLİ EKRAN KAYDEDİCİ

Android 11'le birlikte bu işletim sistemini kullanan tüm tüketiciler, telefonlarının ekranını kaydedebilmek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymayacaklar. Hızlı Ayarlar menüsüne eklenecek olan seçenekle birlikte ekran kaydı almak, hiç olmadığı kadar kolaylaşacak. Kullanıcılar, belirleyecekler seçeneklerle ekranlarının kaydını kolaylıkla alıp, paylaşabilecekler.

Not: Bu özelliğin Samsung'un One UI arayüzü gibi bazı arayüzlerde zaten mevcut olduğunu, Android 11'le bu özelliğin tüm kullanıcılara sunulacağını hatırlatalım.

BOYUTLANDIRILABİLEN RESİM İÇİNDE RESİM ÖZELLİĞİ

Resim içinde resim özelliği zaten bir süredir Android ekosisteminde kullanılabiliyor. Ancak bu özellik, şu ana dek sadece belirli boyutlarda kullanılabiliyordu. Android 11'le bu durum değişecek. Kullanıcılar, basit bir hamleyle resim içinde resim özelliğinin boyutunu ayarlayabilecekler. Bu sayede kullanıcılar, daha iyi bir deneyim yaşamış olacaklar.

GELİŞMİŞ GEÇMİŞ BİLDİRİMLER ÖZELLİĞİ

Geçmiş bildirimler, zaten bir süredir kullanılabilen bir özellik. Ancak Android 11'le birlikte bu özellik biraz daha gelişmiş olacak. Kullanıcılar, geçmişte gördükleri bildirimlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

KABLOSUZ HATA AYIKLAMA VE KABLOSUZ ANDROID AUTO

Kablosuz teknolojiler, her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Bu gelişmeler Android geliştiricileri tarafından da yakından takip ediliyor. Android 11'de de bunu açıkça görebiliyoruz. Çünkü Android 11'le kullanıcılar, kablosuz olarak hata ayıklama ve Android Auto'yu kullanabilecekler. Kablosuz hata ayıklama geliştiricileri, kablosuz Android Auto ise otomobillerinde destek olan tüm kullanıcıları sevindirecek gibi görünüyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN