Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak 11 belgesel belli oldu

Bu yıl 31’incisi düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan 11 film açıklandı.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak 11 belgesel belli oldu

Haziran başında düzenlenmesi planlanan festival koronavirüs salgınından dolayı 3-11 Eylül tarihlerine ertelendi.

Festival gösterimleri seyircili yapılacak. Filmler bütün sağlık önlemleri alınmış olarak üç ayrı kapalı salonda, yarım kapasite ile ve seans araları geniş verilerek izleyiciyle buluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen festivalin gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek

İŞTE YARIŞACAK 11 BELGESEL

Festivalin Ulusal Belgesel Film Yarışması’na bu yıl 98 belgesel film başvurdu. Yönetmen Hacer Yıldız, akademisyen ve belgesel sinemacı Kurtuluş Özgen ve akademisyen Önder Özdem’in ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu 11 film seçildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması bu yıl; Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları”, Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı belgeseller yarışacak.

Akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler’den oluşan seçici kurul, bir filmi 20 bin TL ile ödüllendirecek.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yer alacak film ve belgeseller şöyle:

Ulusal Uzun Film Yarışması

“Aşk, Büyü vs.” / Ümit Ünal

“Bilmemek” / Leyla Yılmaz

“Ceviz Ağacı” / Faysal Soysal

“Kovan” / Eylem Kaftan

“Omar Ve Biz” / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

“Şair” / Mehmet Emin Yıldırım

“Topal Şükran’ın Maceraları” / Onur Ünlü

“Uzak Ülke” / Erkan Yazıcı

“Uzun Zaman Önce” / Cihan Sağlam

Ulusal Belgesel Film Yarışması

“Ada’m” / Turgay Kural

“Asfaltın Altında Dereler Var!” / Yasin Semiz

“Ege’nin Son Baharı” / Onur Erkin

“Enstantane” / Hakan Aytekin

“İçimdeki Küller” / Ayten Başer Yetimoğlu

“Kadınlar Ülkesi” / Şirin Bahar Demirel

“Kuyudaki Taş” / Gökçin Dokumacı

“Ovacık” / Ayşegül Selenga Taşkent

“Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” / Yağmur Kartal

“Sessizliğin Gözyaşları” / Ali İhtiyar

“Tenere” / Hasan Söylemez

Ulusal Kısa Film Yarışması

“Akvaryum” / Anıl Kaya, Özgür Önurme

“Barê Giran” (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil

“Çamaşırsuyu” / Büşra Bülbül

“Dönüş” / Selman Deniz

“Evde Yok” / Murat Emir Eren

“Huşbe!” (Sus!) / Nursel Doğan

“İklim Değişimi” / Yasemin Demirci

“İyi Yemek Öldürür” / Umut Evirgen

“Meryem Ana” / Mustafa Gürbüz

“Münhasır” / Yeşim Tonbaz Güler

“Servis” / Ramazan Kılıç

“Topanga” / Ayçıl Yeltan

“Tor” / Ragıp Türk

“Veger” (Dönüş) / Selman Deniz

“Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye” / Yavuz Akyıldız

“Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi” / Erinç Durlanık

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN