06.02.2020  15:19

Van'daki çığ faciasında can kaybı 41'e yükseldi, 3 kişi aranıyor

Bahçesaray'de çığ felaketinin yaşandığı bölge yapılan arama kurtarma çalışmalarında 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Faciada yaşamını yitirenlerin sayısı 41'e yükseldi. Çığ altında 3 kişinin daha olduğu tahmin edilirken, arama kurtarma çalışmalarının yarın sabah kadar durdurulduğu belirtildi.

+
-

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde çığın düştüğü Karabet Tüneli'ne 4 kilometre mesafedeki bölgede çığ altında kalanları arama çalışmaları devam ediyor. Dün kötü hava şartları nedeniyle ara verilen çalışmalara bu sabah devam edildi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTIYOR

Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AFAD ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucu sabah saatlerinde 1 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, öğleden sonra da 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylelikle çığ faciasında yaşamını yitirenlerin sayısı 41'e yükseldi.

3 KİŞİNİN BULUNMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Sabahtan bu yana devam eden arama kurtarma çalışmaları sürerken, güvenlik nedeniyle olay yerine gidişlere izin verilmiyor. Bahçesaray kara yolundaki Yukarınarlıca Mahallesi'nde önlem alan jandarma ekipler, güvenlik nedeniyle vatandaşların çığ bölgesine gitmesine izin vermiyor. Çevre illerden Bahçesaray'a gönderilen çok sayıda 112, UMKE, AFAD, Kızılay ekipleri köyde hazır bekletiliyor. Bölgede çığ altında olduğu belirtilen 3 kişinin bulunması için çalışmalar sürüyor.

OLASI ÇIĞA ÖNLEM İÇİN YAPAY PATLATMA YAPILDI

AFAD, bölgede olası çığ düşmelerine karşı önlem olarak yapay patlatma yaparken, çığ riski asgari düzeye indirilmeye çalışıldı. Çevre illerden de bölgeye 85 AFAD aramam kurtarma uzmanı gönderildi. Telefonların çekmediği bölgeye, haberleşmenin aksamaması için alana 2 mobil baz istasyonu kuruldu.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AİLELERE TAZİYE ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ile çığda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Koca, hastanelerde tedavisi devam edenlerin olduğunu belirterek, "77 hastamız müracaat etti. 4 hastanın yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Bütün hastalarımız içinde durumu ağır olan kimse görünmüyor. Bugün de 20'ye yakın hastamız taburcu edilecek" bilgisini paylaştı.

ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

17.50 itibariyle Van Bahçesaray'da çalışmalara yarın sabaha kadar ara verildi. Çığ altında bir kişinin olduğu sanılıyor.

 

 

DİĞER HABERLER
İstanbul'da trafiği kilitleyen kaza
Türkiye'den 5 ülke ile anlaşma
Ege Ordusu'nda FETÖ operasyonu
65 yaş üstü ve 20 yaş altı için Bakan Koca'dan açıklama
'Yunan devleti önce kendi barbarlığından kurtulmalı'
İstanbul Azerbaycan'ın renklerine büründü
Burada yapılanlar hukuk cinayetidir