Back To Top
Ahıska’da mutlu bir gün

Ahıska’da mutlu bir gün

 - Son Güncelleme: 19.08.2018 Pazar 15:28
Ahıska’da mutlu bir gün
- A +

Gürcistan’ın Ahıska vilayetinde mutlu bir gün yaşandı

1944 yılında Ahıska’dan sürgün edilen Ahıska Türklerden sürgün hayatını yaşayan Mustafa Arifov’un vasiyeti üzerine oğlu ziraat mühendisi Abamüslim Arifov babasının vasiyetini tutarak 2007 yılında Ahıska’ya gelerek ev alıp ata yurduna yerleşti.

Ziraat mühendisi olmasına rağmen iş imkanı olmadığı için değişik işlerde çalışarak geçimlerini sağladığı ailesine bir kişi daha katıldı. Abamüslim Arifov oğlu Yaşar’ı evlendirerek mutluluklarını artırdı. Yine Ahıska Türklerinden olan gelini Songül Hanımı da Rusya’dan aldı. Rusya’dan Ahıska’ya gelin olarak getirilen Songül Hanımın düğünü Ahıska geleneklerine uygun olarak yapıldı. Düğün salonunda yapılan törene Ahıska olmak üzere Azerbaycan, Ukrayna, Kazakistan ve Türkiye’den de katılanlar oldu. Düğüne Ahıska’dan papaz da katıldı.

Davul, zurna eşliğinde düğün salonuna gelen gelin ve damat salondakilerin oyunlarıyla karşılaştılar. Yemek masalarının düzeni ise hanımlara ayrı erkeklere ayrı şekilde masalar kuruldu ve yiyeceklerle donatıldı. Davetlilerin bazıları Ahıska Türküleriyle oynarken bazıları da yemeklerini yedi. Toy babası Abamüslim Arifov da sunuculuğunu yaparak gelen misafirlere hitaplarda bulundu ve başka ülkelerden gelenlere de söz hakkı verdi. Düğünde dikkat çeken ise gelinin eski adetlerden olan Temenna alması gözlerden kaçmadı.

ARDAHAN/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN