Askerlik yerleri e Devlet sorgulama sayfası | Askerlik yerleri ve bedelli askerlik yerleri açıklandı

Askerlik yerleri e Devlet sorgulama sayfası | Askerlik yerleri ve bedelli askerlik yerleri açıklandı

2000/1 tertibin Şubat celbi askerlik yerleri e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Bunun yanında bedelli askerlik hizmetine gidecek olanlar da askerlik yerlerini ya da nerede askerlik yapacağını görebilecek. Peki askerlik yerleri e-Devlet üzerinden nasıl öğrenilir? İşte detaylar…

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son dakika duyurusunda; askerlik yerleri açıklandı. Vatani görevini yapmak için 6 aylık askerlik hizmetine gidecek olan adaylar, ‘Askerlik yerleri ve bedelli askerlik yerleri nereden, nasıl öğrenilir?’ sorusunun cevabını arıyordu. Tüm bilgiler belli oldu…

ASKERLİK YERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ 

Bedelli askerlik yerlerini de Milli Savunma Bakanlığı'nın E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN TIKLAYINIZ

MSB'den yapılan açıklama şöyle;

"Ocak/Şubat/Mart 2020’de silahaltına alınacak yedek subay/astsubay, erler ile 2020’de bedelli askerlik yapacak yükümlülerin sınıflandırma sonuçları bugünden itibaren e-devlet ve Askerlik Şubesi Başkanlıklarından öğrenilebilecektir."

ASKERLİKTE YENİ DÖNEM 

Askeralma Kanunu'na göre, askerlik hizmeti yedek astsubay, yedek subay, er ve erbaş olarak yerine getiriliyor.

Hizmet zamanı, er ve erbaşlar için 6 ay, yedek astsubay ve yedek subaylar için 12 ay olarak belirlendi.

Kanun, yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların sınıflandırma, yoklama, erteleme, celp, sevk, muvazzaflık, muafiyet, cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, TSK'den çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleriyle TSK'ye çeşitli statülerde dâhil olan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini bitirmemiş bulunanların işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenleniyor.

T.C. vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak ayından başlayıp, 41 yaşına girilen senenin 1 Ocak gününde tamamlanacak.

Yeni askerlik sisteminde "yedek astsubay" olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından "astsubay astçavuş" nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olmaları gerekecek.

20-01/24/askerlik-yerlerijpgg.jpg

MSB'DEN ASKERLİK YERLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA


"ŞUBAT 2020 SINIFLANDIRMA DÖNEMİNDE SİLAHALTINA ALINACAK YEDEK SUBAY VE YEDEK ASTSUBAY ADAY ADAYLARI İLE ERBAŞ/ERLERE AİT DUYURU"

1. ŞUBAT 2020 SINIFLANDIRMA DÖNEMİNDE SİLAHALTINA ALINACAK YEDEK SUBAY ADAY ADAYI, YEDEK ASTSUBAY ADAY ADAYI İLE ERBAŞ/ER STATÜSÜNDEKİ YÜKÜMLÜLERİN ASKERLİK HİZMETİ TERCİHİ, SINIFLANDIRMA VE SEVK İŞLEMLERİYLE İLGİLİ HUSUSLAR MÜTEAKİP MADDELERDE AÇIKLANMIŞTIR.

2. ŞUBAT 2020 SINIFLANDIRMA DÖNEMİNDE SINIFLANDIRMA NİTELİK LİSTESİNE; YEDEK SUBAY ADAY ADAYI, YEDEK ASTSUBAY ADAY ADAYI İLE ERBAŞ/ER STATÜSÜNDEKİ YÜKÜMLÜLERDEN; 20 ARALIK 2019 (DAHİL) TARİHİNEKADAR YOKLAMASINI VE ASKERLİK HİZMETİ TERCİHİNİ YAPTIRANLARDAN CELP TERCİHLERİNE GÖRE BAŞVURUSU TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN İHTİYACI DİKKATE ALINARAK KABUL EDİLENLER, ERTELEME İLE SEVK TEHİRLERİ SONAERENLER, DÖVİZLE/BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDAN ÇIKARTILANLAR ALINACAKTIR.

3. ŞUBAT 2020 SINIFLANDIRMA DÖNEMİNDE SİLAHALTINA ALINMAK İSTEYEN YÜKÜMLÜLERİN, 20 ARALIK 2019 (DAHİL) TARİHİNE KADAR YOKLAMA VE ASKERLİK HİZMETİ TERCİHİNİ E-DEVLETTEN VEYA EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT EDEREK YAPTIRMALARI GEREKMEKTEDİR. YOKLAMASINI YAPTIRDIKLARI HALDE ASKERLİK HİZMETİ TERCİHİNİ YAPMAYANLAR MEVCUT BİLGİLERİNE VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN İHTİYACINA GÖRE SINIFLANDIRMA İŞLEMİNE TABİ TUTULACAKLARDIR.

4. SEÇİM VE SINIFLANDIRMA SONUÇLARI MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞINCA 24 OCAK 2020 TARİHİNDE E-DEVLET ÜZERİNDEN YÜKÜMLÜLERE DUYURULACAKTIR. SINIFLANDIRILAN YÜKÜMLÜLER TEKRAR SINIFLANDIRMA İŞLEMİNE TABİ TUTULMAYACAKTIR.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN