Asr Suresi Türkçe Okunuşu Ve Anlamı Nedir?

Asr Suresi Türkçe Okunuşu Ve Anlamı Nedir?

Asr suresi, namazların vazgeçilmezi olarak bilinir ve birçok kişi tarafından her namaz okunmaya özen gösterilir.

Asr suresi, namazların vazgeçilmezi olarak bilinir ve birçok kişi tarafından her namaz okunmaya özen gösterilir. Asr suresini okuyan kişilerin ruhlarında rahatlama görüldüğü gibi tüm yüklerin kaldırıldığı hissedilmeye başlanır.

Asr suresini okuyan her insanın sırtından büyük bir yük kalkmış gibi olur ve o insana büyük bir rahatlama gelir. İnsanların ferahlamasını sağlayan Asr suresi, düzenli olarak okunmalı ve gün içerisinde yapılan bir zikir haline getirilmelidir.

Asr suresi namazların dışında gün içerisinde namazların dışında yaklaşık olarak 33 defa okunmalıdır. Asr suresini gün içerisinde 33 defa okuyan bireylerin ruhsal yönden rahatladıkları görülür. Asr suresi, tüm okuyanlarının rahatlamasını sağlayan bir suredir.

Asr Suresi Arapça Okunuşu

Asr suresi toplamda 3 ayeti içine kaplayan bir suredir. Ezberlemesi ve okunuşu son derece kolaydır. İlk olarak Asr suresinin Arapça hali ezberlenmeli, daha sonrasında ise Türkçe meali ezberlenmelidir. Asr suresi hem Arapça hem de Türkçe olarak öğrenildiği zaman insanlara, büyük bir huşu sağlamış olacaktır.

Asr suresi Arapça okunuşu şu şekildedir;

  • Vel Asr.
  • İnnel insane le fi husr.
  • İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr.

Asr suresinin Arapça okunuşu bu şekildedir. Asr suresini Arapça olarak okuyan kişiler, büyük oranda rahatlama elde edeceklerdir. Ayrıca her namazda da Asr suresinin okunulması tavsiye edilir.

Asr Suresinin Anlamı Nedir?

Asr suresi, anlam bakımından son derece zengin bir suredir. Toplamda 3 ayetten oluşmasına rağmen anlamı çok zengindir ve her insanın severek okuduğu bir suredir.

Asr suresini ezberleme işlemi de son derece kolaydır ve insanlar en az 5 tekrar ile Asr suresini ezberleyebilirler. Asr suresini ezberlerken Türkçe anlamını da ezberlemek gerekiyor. Surenin mealini ezberleyen kişiler, Arapça olarak okuduklarında ne okuduklarını anlar ve ona göre hareket ederler. Kişiler, asr suresi türkçe okunuşu ve anlamı nedir? Sorusuna yanıt arıyorlar.

Asr suresinin Türkçe anlamı şu şekildedir;

  • Asra yemin olsun.
  • İnsan gerçekten ziyan içerisindedir.
  • Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Asr suresinin Türkçe karşılığı da bu şekildedir. Sure okunurken huşu elde edilmesi için Türkçe mealinin de ezberlenmesi gerekiyor. Bu şekilde insanlar, sureyi okudukları zaman anlamını da düşünür ve huşuyu sağlarlar.

Asr Suresi Neye İyi Gelir?

Asr suresi, birçok olumsuz etkene iyi gelir ve insanların ruhsal yönden güçlenmesini sağlar. İnsanlara bir rahatlama veren Asr suresi, insanların güçlenmesini ve sabırlı olmasını sağlar.

Gün içerisinde 71 defa Asr suresini okuyan kişiler, bütün dert ve sıkıntılarından kurtulurlar. Ateşli bir şekilde hastalık yaşayan bir kişiye Asr suresi düzenli olarak okunduğu zaman o kişi, hastalıktan kurtulur.

Asr suresi 41 defa suya okuyan ve daha sonra o suyu içen kişiler iç sıkıntılarının önüne geçer. Ayrıca iç organlarında yaşadığı hastalıklarında önüne geçer.

Asr Suresi Nasıl Okunur?

Asr suresi, her surede olduğu gibi euzü besmele ile başlanılarak okunur. Namazda okuyacak olan kişilerin kesinlikle namazın şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

Hastalıkların önüne geçmek için Asr suresini tercih eden kişilerin, abdest alıp sureyi düzgün bir şekilde okuması gerekiyor. Suya okuyacak olan kişilerin yine abdest alarak, 41 defa sureyi okumaları gerekiyor.

Sure okunurken dikkat edilmesi gereken bir nokta da samimiyettir. Samimi bir şekilde bu sureyi okuyan kişiler, tüm sıkıntıların önüne geçerler.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN