04.06.2020  18:17
SON GÜNCELLEME: 
05.06.2020  16:49
KAYNAK: 
KARAR.COM

Ay tutulması nasıl izlenir? 5 Haziran 2020 ay tutulmasının etkileri neler? Ay tutulması ne zaman ve saat kaçta?

Ay tutulması ne zaman olacak ve burçlara göre etkileri neler? sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Ay ve Güneş tutulmaları astrolojide 'bir dönemin kapanması ve yeni bir dönemin başlangıcı'nı ifade eder. Gökyüzünün hareketleri her zaman ilgi odağı olmuş ve burçlar üzerindeki etkileri olmuştur. Dolunaylardan daha güçlü etkiye sahip olan tutulmalarda Ay gezegeni, kendi yörüngesinde dolanırken bazı zamanlarda Dünya'nın gölgesine girer ve tutulma oluşur. Bu akşam da (5 Haziran 2020 Cuma günü) Ay tutulması gerçekleşecek. Peki, tutulma en iyi nereden izlenir? İşte detaylar...

+
-

'Ay tutulması nasıl ve nerede izlenir?', '5 Haziran 2020 ay tutulmasının etkileri neler?', 'Ay tutulması ne zaman ve saat kaçta?' sorularının yanıtları sosyal medyada araştırılıyor. Yılda sadece 4 kez gerçekleşen doğa olayı heyecanla bekleniliyor. Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna ay tutulması adı verilir. Cuma günü gerçekleşecek tutulma, 20.45'te başlayacak ve 22.24'te en belirgin duruma ulaşacak. Detaylar haberimizde...

NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Tutulmalar genel olarak o yılın kadersel konularını gündeme getirir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana geliyor. 5 Haziran 2020 Cuma günü tutulma gerçekleşecek. Saat 20.45'te başlayacak tutulma, 22.24'te en belirgin duruma gelecek. Yarı gölgeli tutulma, 00.04'te sona erecek.

AY TUTULMASININ BURÇLARA ETKİLERİ İÇİN TIKLAYIN

EN GÜZEL VE EN İYİ NEREDEN İZLENİR?

Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için tutulma sırasında Ay, tamamen kaybolmaz.

ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖSTERİR?

Kişisel astroloji haritalarında da, ülkeler astrolojisinde de o yıla damga vuracak konularını gösterir. Ay tutulmaları, 'Turbo Dolunay'ın çok daha güçlüsüdür yani bitiş enerjisini yenisinin başlama enerjisini gösterir. Tutulmaların etkisi, artı-eksi 5 gün gibi kendisini göstermeye başlar.

Astrolog Elif Hece'ye göre Anın haritasında yükselen burç oğlak, Güneş ve Venüs ikizler burcunda kavuşum halinde olacak. Her ne kadar Venüs retro olsa da genel retro sürecini etik ve ahlak kurallarına uymuş olanlara Satürn 120 derece açıyla ilişkilere ve ortaklıklara destek ve kalıcılık verecek. Fakat bu destek, kadersel olarak yürümesi gereken ilişkiler için geçerli olacak. Çünkü Mars ve Venüs zorlayıcı açıları yanı sıra yaralı şifacı Chiron'da. Özellikle 3-4-5 Haziran 2020 tarihlerinde, Ay ile zorlu açılarda olduğundan duygusal iniş çıkışlar yaşamamaya ve kırıcı konuşmalar yapmamaya dikkat edelim.

EKONOMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Ancak Uranüs boğa ve satürn kova karesi ile ekonomik kriz tetiklenebilir ve dünyanın farklı ülkelerinde halklar, ülke yönetimine karşı isyankar bir tutumla provakasyon yapıp eyleme dökebilirler.

Özellikle 19 Haziran 2020'de başlayacak olan Merkür retrosunda sosyal mecralarda, Facebook ve Twitter gibi konuyla ilgili çok fazla isyan yüklü yazılara ve aynı şekilde yazılı ve görsel medyada da bu tarz haberlere rastlayabiliriz. ABD'deki olayların büymesi ve başka ülkelere de yayılması sürpriz olmaz.

5 Haziran 2020 Ay tutulmasında, ülke genelinde ise dış ilişkilerle sorun yaşanabilir ve ülke olarak kendimize yeni düşmanlar edinebiliriz. Bankacılık, sigorta, vergi sistemlerinde değişikliklere ve yapılanmaya gidilebilir. Ayrıca havacılık sektöründe, havayollarında yeni bazı atılımlar ve gelişmeler yaşanabilir.

SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Sağlık konularında koronavirüs ile ilgili de eğer tedbiri elden bırakırsak Ay Mars karesinden dolayı hastalık artarak tekrar gündeme gelebilir.

EN ÇOK HANGİ BURÇLAR ETKİLEYECEK?

Bu tutulmadan en çok yay burcu gibi balık, başak ve ikizler burçları da etkilenecektir.

AY TUTULMASI HANGİ BURCU NASIL ETKİLEYECEK?

Astrolog Elif Hece'nin değerlendirmesi şöyle:

KOÇ BURCU VE YÜKSELENİ KOÇ OLANLAR

Koçların kariyer hayatında sorunlar yaşanabilir ancak ailelerinin desteğiyle maddi gelirlerinde artışlar yaşanabilir. Ayrıca kardeşi olan Koçlar kardeşleriyle ilgili güzel haberler alacaklar.

BOĞA BURCU VE YÜKSELENİ BOĞA OLANLAR

Boğalar, yıldızlarının iş hayatlarında parlayacağı bir döneme giriyorlar. Akraba veya arkadaşlara verilen borçları almakta sıkıntı yaşarken prim, kredi, nafaka gelirlerinde yüzünüz gülecek.

İKİZLER BURCU VE YÜKSELENİ İKİZLER OLANLAR

Ay tutulmasından etkilenecek olan burçlardan biriside ikizler burcu. Çünkü önümüzdeki 1,5 sene tutulmalar ikizler ve yay aksında gerçekleşecek. İkizler burçları ilişkilerde ve duygularını ifade etmekte zorlanırken genel olarak kadersel değişiklikler yaşayacaklar. İş yaşamlarında alacakları ani bir haber onları sevindirirken sosyal ortamlarda keyifli zamanlar geçirecekler.

YENGEÇ BURCU VE YÜKSELENİ YENGEÇ OLANLAR

Yengeçlerin en büyük destekçisi aileleri olacak. Aileden gelecek maddi bir destekle keyiflenecekler.

Ayrıca yüksek öğrenim yapmak özellikle yurtdışında öğrenim yapmak isteyenler için bir şans doğabilir. Sadece sağlıklarına biraz dikkat etsinler.

ASLAN BURCU VE YÜKSELENİ ASLAN OLANLAR

Sevgi ve aşk konularında tutulmadan en güçlü çıkacak olan kişiler Aslan burçları olacak. Hatta çocuk sahibi olmak isteyen Aslanlar için uygun bir dönem. Ancak kardeşlerle ilgili sıkıntılar yaşanabilir dikkatli olun.

BAŞAK BURCU VE YÜKSELENİ BAŞAK OLANLAR

Başakların hayatında maddi olarak şanslı bir dönem başlıyor. Sağlık, kariyer ve paradan yana şanslılar ancak sosyal çevreleri kaynaklı aile içi sorunlar oluşabilir bilginiz olsun.

TERAZİ BURCU VE YÜKSELENİ TERAZİ OLANLAR

Bu tutulmadan terazi burcu da aşktan yana nasibini alacak olanların listesine girdiler. Aşk hayatlarında bir hareketlenme söz konusu ancak iş yerinizde bir takım sorunlar baş gösterebilir. Ayrıca uzak akrabalarından veya uzaktaki bir tanıdığından haber bekleyenler için müjdeli haber kapıda.

AKREP BURCU VE YÜKSELENİ AKREP OLANLAR

Sanat ve iletişimle ilgilenen akrepler için yeni bir dönem başlıyor. Karşılarına yurt dışı veya bulundukları yerden uzaktaki bir yerle ilgili fırsat çıkabilir. Ancak ruhsal olarak kendilerini iyi hissetmeyebilirler. Özellikle depresyona meyili olanlar lütfen dikkat etsinler.

YAY BURCU VE YÜKSELENİ YAY OLANLAR

Bu tutulma ve önümüzdeki bir buçuk yıl tüm tutulmalar yay ikizler aksında olacağından yay ve ikizler burçları için kadersel olaylar yaşanacak. Sosyal bir ortamda veya arkadaş ortamlarında tanışacakları biriyle güzel bir aşka yelken açabilirler. Ancak ilişkisi olan veya evli olanlar için sıkıntılar yaşanabilir lütfen sakin olun çünkü her şey yolunda.

OĞLAK BURCU VE YÜKSELENİ OĞLAK OLANLAR

İkili ilişkilerinde iletişim kurmakta zorlanan oğlaklar hem kendilerini hem karşı tarafı strese sokacak konuşmalar yapmaya çok müsait olacaklar fakat bu durum onları ruhsal olarak fazlasıyla dibe çekeceğinden tartışma ortamlarına girmemeleri öneriliyor. Çocuğu olan oğlak burçları, çocukları ile ilgili güzel bir döneme girerken sınava girecek olanlardan da müjdeli haberler alınabilir..

KOVA BURCU VE YÜKSELENİ KOVA OLANLAR

Kovalar yerinde duramayacakları bir yaz geçirecekler. Sürekli koşturma halinde kalabalık ortamlarda bulunacak ve sosyal çevrelerini genişletecekler. Bir kısım kova burçları kendilerini baskı altında sıkıştırılmış hissederek hayatlarında köklü bir değişim isteyebilirler.

BALIK BURCU VE YÜKSELENİ BALIK OLANLAR

Hızlanacakları ve hayatlarında renkli bir dönem başlayacak olan Balıklar için güzel günler kapıda. Ancak aile içi problemler yaşanabilir. Özellikle eş, abi veya baba ile konular gündeme gelebilir işi yokuşa sürmeden anlaşma yoluna gitmenizi tavsiye ederim.

2020 YILI TUTULMA TARİHLERİ

10 Ocak Ay Tutulması (20 derece yengeç burcu)
5 Haziran Ay Tutulması (15 derece yay burcu)
21 Haziran Güneş Tutulması (0 derece yengeç burcu)
5 Temmuz Ay Tutulması (13 derece oğlak burcu)
30 Kasım Ay Tutulması (8 derece ikizler burcu)
14 Aralık Güneş Tutulması (23 derece yay burcu)

AY TUTULMASI NEDİR? 

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir.

Tutulma, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42 trilyon km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8 bin 800 km geniştir.

Ay, saatte 3 bin 456 km hareket ettiği için ortalama tutulma zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir.

Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz.

Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda tutulma olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda tutulmanın hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

DİĞER HABERLER
Patlamada can kaybı 7'ye yükseldi
Borrell'e BOREL hediye etti
Türkiye'den AB'ye rest!
İzmir'de 'Alabaylar Çetesi' çökertildi
Çavuşoğlu'ndan Borrell'e 'Borel' şakası
Evden çalışanlara sendika yolu açıldı
Bunaltıcı sıcaklara sağanak molası