02.04.2020  12:44
SON GÜNCELLEME: 
02.04.2020  16:10
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Bakan Ersoy: Turizm sezonu mayıs sonuna ertelenecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, koronavirüs pandemisinin turizme etkisiyle ilgili açıklama yaptı: Bizim öngörümüz sezon mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor.

+
-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  CNN Türk'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Ersoy, 15 Nisan'ın çok kritik bir tarih olduğuna, dünyanın ve Türkiye'nin bu tarihe ne şekilde gireceğinin önemine işaret etti.

Turizm sezonunun ertelenmesine ilişkin Ersoy, "Bizim öngörümüz, mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor. Ramazan Bayramı bizim için başlangıç olabilir, iç turizm hareketleriyle Ramazan Bayramı ile birlikte turizm hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz." diye konuştu.

'58 MİLYON TURİST HEDEFİ YAKALANAMAYACAK'

Koronavirüs nedeniyle Türkiye'deki rezervasyon iptallerine ilişkin soruya karşılık Ersoy, 2020 sezonuna çok ciddi şekilde hazırlık yapıldığını, Türkiye'nin turizm sektörü olarak dünya genelinde en yoğun tanıtım kampanyası yapan ülke olduğunu söyledi.

Bu sene için belirlenen 58 milyon turist hedefinin yakalanamayacağını belirten Ersoy, yurt dışındaki tur operatörleriyle konuştuğunu, Türkiye'nin ileriye dönük rezervasyonlarda en az iptale sahip ülke olduğu bilgisini aldığını dile getirdi.

'TÜRKİYE SATIŞLARI AÇIK ARA İLERİDE'

Yurt dışındaki tur operatörlerinin verdiği bilgiyi paylaşan Ersoy, "Az sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle kıyaslandığında 'açık ara ileri' diyorlar. Bu açıdan baktığınız zaman sevindirici." dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye'ye yolcu tedariği yapan ülkelerdeki düzelme ile birlikte hızlı bir şekilde kaybedilen sayıların tekrar yukarıya çıkacağını ifade etti. Ersoy, "İnşallah Ramazan Bayramı'na tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak. Yani önce içerideki hareketlenmeler başlayacak." ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Sınırlar açılıyor
Çarşambadan itibaren sahaya iniyoruz
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi