02.08.2020  13:19
SON GÜNCELLEME: 
03.08.2020  02:35
KAYNAK: 
KARAR.COM

Bilim Kurulu üyeleri isyan etti: Kurallara uyulmuyor, sağlık çalışanları çok yoruldu!

Normalleşme ile birlikte toplumun büyük çoğunluğunun eski hayatına döndüğünü, başta maske, sosyal mesafe gibi koronavirüs (corona virüs) kurallarına uyulmadığını belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova 'Herkes için gerçekten önemli bir döneme giriyoruz. Tekrar vurgulamak istiyorum, sağlık çalışanları çok yoruldu. Burada en önde savaşan kişiler de onlar. O yüzden kendimiz, sağlık çalışanları ve büyüklerimiz için daha dikkatli olmamız gerekiyor' dedi. Benzer bir uyarı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den de geldi.

+
-

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, normalleşme sürecinde toplumun büyük kısmının Kovid-19 öncesi dönemdeymiş gibi davranmaya başladığını söyledi. Sosyal mesafenin yanı sıra maske takılmadığını ve maskelerin yanlış kullanıldığını belirten Taşova, bunun sonucunda pozitif vaka rakamlarında da artışlar görüldüğünü belirtti. 

Taşova, Kovid-19 sürecinin devam ettiğini ve herkesin, hem kendisi hem de başkaları için maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"AMA BU ARTIŞ BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

"Sosyal mesafeye çok da önem veremiyoruz. Normalleşme ya da hafif gevşeme kısmı derken tam anlamıyla normalleştik. Dolayısıyla sosyal mesafenin birçok alanda ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun akabinde ister istemez rakamlarımızda artışlar görülüyor. Allah'tan şu anda yoğun bakım anlamında riskli gruplarla ilgili olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim ama bu artış bizi endişelendiriyor. Bu anlamda bakıldığında özellikle sosyal mesafenin çok uygulanmadığını görüyoruz. Özellikle düğünlerde ve parklarda, maske takma ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıyor."

"SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOK YORULDU"

Kurallara uyulmazsa, pozitif vaka sayılarının sonbaharda beklenen muhtemel 'ikinci dalga'da daha da artacağını belirten Taşova şunları kaydetti: 

"İlk döneme göre hem ilaç hem hastaneler bağlamında daha hazırlıklıyız tabii ki. Birtakım kurallar uygulanmaz ise şöyle bir tehlike var, sağlık çalışanları çok yoruldu. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarının arttırılması, onların da dinlenmesi gerekiyor. Bu ara süreci (normalleşme) bu amaçla kullanmayı çok istedik açıkçası.

Sosyal mesafe, maske, hijyen gibi kurallara uyarsak, toplumda virüsün yayılım hızının azaldığını görüyoruz ama uymadığımız zaman da bu artacaktır. Herkes için gerçekten önemli bir döneme giriyoruz. Tekrar vurgulamak istiyorum, sağlık çalışanları çok yoruldu. Burada en önde savaşan kişiler de onlar. O yüzden kendimiz, sağlık çalışanları ve büyüklerimiz için daha dikkatli olmamız gerekiyor."

"HENÜZ O RAKAMLARA ULAŞILMADI"

Kovid-19'un normal viral bir hastalık olarak kabul edilebilmesi için toplumun yüzde 60-70'inin hastalığı geçirmiş olması gerektiğinin altını çizen Taşova, henüz o rakamlara ulaşılamadığını dile getirdi. Taşova, salgınla mücadelede devletin, sağlık çalışanlarının ve vatandaşın yapması gerekenlerin sacın ayaklarını oluşturduğunu, birinde aksaklık olursa bugüne kadar yapılan mücadelenin boşa gideceğini belirtti.

"VAKA SAYILARIMIZI DÜŞÜREREK YÜKLERİNİ AZALTMALIYIZ"

Sağlık çalışanları ile ilgili bir uyarı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den de geldi.  

Twitter'dan paylaşım yapan Prof. Dr. Özlü "Sağlıkçılar çok yoruldular. Vaka sayılarımızı düşürerek, yüklerini azaltmalıyız. İyi bir tatil hak ettiler. Dinlenmiş, ahlaki ve motivasyonu yüksek olarak önümüzdeki sezona girmeliler. Solunum hastalıklarının yoğunlaşacağı güzün ve kışın, daha çok ihtiyacımız olacak" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk: Yardımı biz değil AB yapıyor
CHP'ye küskün değilim
Biz yapmadık @Jack yaptı
3 PKK'lı etkisiz hale getirildi
CHP Kadın Kolları yeni başkanını seçti
Kuvvetli yağış geliyor
Boş sokak için 10 TL istiyorlar