06.04.2020  21:51
SON GÜNCELLEME: 
07.04.2020  09:18

BM: Suriye’de rejim ve Rusya savaş suçu işlemiş olabilir

Geçen yıl Suriye’nin İdlib kentinde bir okula, üç sağlık tesisine ve çocukların bulunduğu bir sığınağa düzenlediği saldırıyı soruşturan Birleşmiş Milletler komisyonunun raporu tamamlandı. Rapor'da Suriye’de rejim ve Rusya’nın büyük olasılıkla savaş suçu işlemiş olabileceği belirtildi.

+
-

Suriye'nin kuzeybatısında İdlib'deki hastane saldırılarının soruşturulması için kurulan komisyon, hazırladığı raporun özetini BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdi. 

Komisyon, soruşturma sonucunda, geçen sene nisan, mayıs ve temmuz aylarında Suriye'nin kuzeybatısında hastane ve okullara yönelik hava saldırılarının ''büyük olasılıkla Suriye hükümeti ve destekçileri'' tarafından düzenlendiğini açıkladı.

Komisyonun ne tür silahlar kullanıldığını belirleyemediği ama ''büyük olasılıkla güdümlü mühimmat'' kullanılmış olabileceği ifade edilen raporda, Halep'teki Filistinli mültecilerin bulunduğu Nayrab kampına ise silahlı gruplar ya da Hayat Tahrir el Şam'ın (HTŞ) saldırı düzenlemiş olabileceği belirtildi.

Raporda ayrıca, rejimin BM komisyonunun Suriye'ye girişine izin vermediği ve komisyonla iş birliği yapmayı reddettiği ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi üyesi 10 ülkenin talebi üzerine, Guterres, İdlib'deki hastane saldırılarının soruşturulması için bir komisyon kurulması kararı almış ve oluşturulan komisyon 30 Eylül'de çalışmalarına başlamıştı.
 

DİĞER HABERLER
Türkiye ve Rusya'dan M4 kara yolunda 15’inci devriye
Duvar yerine sadece sıva yapılmış
Partiler kongrelerini yapabilecek
Bana yapamazlar kardeşim
Kamudaki idari izinde 'kronik' karmaşa
Rus savaş gemisi 'Saratov' Akdeniz'e iniyor
Toplu ulaşımda yeni dönem başladı