Çalışan Gazeteciler Günü nedir, ne zaman kutlanıyor?

Çalışan Gazeteciler Günü nedir, ne zaman kutlanıyor?

10 Ocak 1961 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan bir kanunla basın çalışanlarının hakları yasal güvenceye kavuştu. Bugün '212 Sayılı Yasa' olarak bilinen düzenleme; iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor. İşte, Çalışan Gazeteciler Günü tarihçesi...

Çalışan Gazeteciler Günü nedir, ne zaman kutlanır, merak konusu oldu. Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961'den beri sadece Türkiye'de kutlanan özel günlerden biridir.

1961-1971 arasında "Çalışan Gazeteciler Bayramı" adıyla kutlandı. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirildi.

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan '212 Sayılı Kanun' adlı düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanışı dolayısıyla 10 Ocak günü kutlama günü oldu.

212 SAYILI YASA NEDİR? DOKUZ PATRON OLAYI

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 Sayılı Yasa'nın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdu.

'Dokuz patron olayı' olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca 'Basın' adlı bir gazete yayımlamaya karar verdi. Basın gazetesi, 11 Ocak 1961 günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü.

Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de 'Çalışan Gazeteciler Günü' adını aldı.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJLARI

* Tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

* Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.

* Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.

*Kalemi güçlü, kırılmaz fikirlerin insanları gazetecilerin, Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

* Yüreği cesur, fikri hür, bileği kuvvetli gazetecilerin günü kutlu olsun.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN