23.05.2020  12:31
SON GÜNCELLEME: 
23.05.2020  12:32
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Çavuşoğlu'ndan AB'ye Filistin telefonu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail'in, Filistin'deki zulüm ve işgal planlarının durdurulması ele alındı.

+
-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Borrell'in görüşmesinde, İsrail'in Filistin'deki zulüm ve işgal planlarının durdurulması ile Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı 'Ortadoğu barış planı'nı açıklamıştı. 

Söz konusu planda, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin 'İsrail'in toprağı' olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi gibi Filistin'in yok sayan maddeler yer almıştı.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, 'barış planı'nın ardından söz konusu bölgelerin 'ilhakı' için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta Mecliste yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini 'ilhak' etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.

DİĞER HABERLER
Hile yapmaya niyetliler
Yüz yüze telafi başlıyor
Komuta kademesi imha edildi
Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı
İstanbul'dan 34 kente seferler 4 Haziran'da başlıyor
İbrahim Kalın, O'Brien ile görüştü
Soru kitapçıkları hemen verilmeyecek