04.06.2020  23:37
SON GÜNCELLEME: 
05.06.2020  00:13
KAYNAK: 
İHA

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Enis Berberoğlu hakkında tek bir somut delil yok

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 'Enis Berberoğlu Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali nedeniyle başvurdu. Anayasa Mahkemesi süreci tamamlandı mı? Hayır, tamamlanmadı. Belki de Enis Berberoğlu’nun iki ay içerisinde hak ihlali nedeniyle beraatine verilecekti veya süreci durduracaklardı' dedi.

+
-

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Muharrem Erkek ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Özkoç, Enis Berberoğlu’nun hayatı boyunca özgürlükler, demokrasi, milleti için mücadele ettiğini söyleyerek, “Bir kumpas davasında yargılanıyor. Mahkum ediliyor. Daha sonra dışarı çıkıyor. Aradan 17-18 ay geçiyor. Bugün ne hikmetse birden, bir kişinin emriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tekrar özgürlüğü alınıyor” ifadelerini kullandı.

Özkoç, Enis Berberoğlu’nun suçsuz olduğunu belirterek, “O gerçekten özgürlükten ve demokrasiden yana bir milletvekilidir. Hakkında tek bir somut delil dahi yoktur. 16 ay yaşadığı hücrede tek bir insan yok, tecrit edilmiştir. Milletvekili seçilmiş, milletvekilliğini tekrar kazanmış olmasına rağmen hukuksuzca yargılaması devam etmiştir. Enis Berberoğlu Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali nedeniyle başvurdu. Anayasa Mahkemesi süreci tamamlandı mı? Hayır, tamamlanmadı. Belki de Enis Berberoğlu’nun iki ay içerisinde hak ihlali nedeniyle beraatine karar verilecekti veya süreci durduracaklardı” dedi.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Muharrem Erkek, millet iradesinin ayaklar altına alındığını iddia ederek, halkın ekmeğinin adalet olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü.

Üç milletvekilinin TBMM üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzalı tezkere Genel Kurul’da okundu. Üç milletvekilinin Anayasa’nın 84. maddesine göre kesin hüküm giyindiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu milletvekilleri hakkındaki tezkereler kesinleşmiş yargı kararı olmasına karşın Meclis Başkanlığı, şimdiye kadar herhangi bir işlem yapmamıştı. Üç milletvekilinin dokunulmazlığının düşürülmesine ilişkin muhalefete son dakikada bilgi verildiği öğrenildi. MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde yeni kurulan partilere milletvekili transferinin önlenmesi için Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliğinin yanı sıra “Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır” çağrısı yapmıştı.

DİĞER HABERLER
Tacizin adı 'babacan tavır' oldu!
Şimdiye kadar 300 hektarlık alan yandı
AÖF'de ders geçme notu kaç?
İTÜ online sınavı tekrarlanacak mı?
Patlamada can kaybı 7'ye yükseldi
Borrell'e BOREL hediye etti
Türkiye'den AB'ye rest!