06.04.2020  16:52
SON GÜNCELLEME: 
06.04.2020  16:53
KAYNAK: 
ANKARA/AA

CHP: Otoyol ve köprülerin garanti bedelleri, sokağa çıkması yasaklanan 20 yaş altındaki gençlere ödensin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 20 yaş altındaki gençlerin sokağa çıkmasını yasaklayan genelgeye ilişkin açıklama yaptı. Erkek, otoyollar ve köprüler için devletin firmalara ödeyeceği garanti bedellerinin, çalışmak zorunda olan ancak sokağa çıkması yasaklanan 20 yaş altındaki gençlere ödenmesini önerdi.

+
-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, yazılı açıklamasında, geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğuna, sorunun "evde kal" aşamasından "evde tut" aşamasına geçtiğine işaret etti.

65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanmasının ardından 20 yaş altı gençler için de aynı uygulamanın hayata geçirildiğini hatırlatan Erkek, "Yetersiz, evde tutulacak yurttaşlarımızın ekonomik sorunlarına çözüm olmamakla birlikte, alınması gereken bir karardı." değerlendirmesinde bulundu. 

'GEÇİMLERİNİ SAĞLAMAK İÇİN HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMEDİLER'

İktidarın, 20 yaş ve altında, çalışmak zorunda olanların geçimlerini sağlamak için hiçbir şey düşünmediğini savunan Erkek, şunları kaydetti: 

"Sadece 2020 yılında otoyollarını ve köprüleri yapan firmalara, garanti adı altında, halkın cebinden alınan vergilerle 6 milyarların üzerinde para ödemek için gencecik çocuklarımız ve yakınları virüs salgınına açıkça maruz bırakılıyorlar. Firmalara ödenecek 6 milyar lira, 20 yaş ve altında çalışmak zorunda olduğu için sokağa çıkan gençlere ödensin, onlar da evinde tutulsun. Bu durum vicdanları yaraladığı gibi, eşitliğe de açıkça aykırıdır."

Erkek, 20 yaş ve altındakilere sokağa çıkma yasağı getiren genelge ile ardından düzenli bir işte çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasını içeren ek genelge yayımlandığını hatırlattı. 

"Madem karardan 1 günde geri adım atacaktınız, zamanında almadığınız sokağa çıkma yasağı kararını neden aldınız?" ifadelerini kullanan Erkek, yurttaşlarını evde tutarak hem onların hem de kamu sağlığını korumanın, evde kaldığı için işini geçici ya da kalıcı kaybedenlerin, ihtiyacı olanların insani koşullarda yaşamasını sağlayacak geliri ve desteği sağlamanın sosyal devletin gereği olduğunu kaydetti.

DİĞER HABERLER
Sınırlar açılıyor
Çarşambadan itibaren sahaya iniyoruz
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi