Çinko eksikliği nedir?

Çinko eksikliği nedir?

Vücut için gerekli bir mineral olan çinkonun yeterli miktarda alınmaması nedeniyle ortaya çıkan çinko eksikliği, sağlıkta bozulmalara neden oluyor. Çinko eksikliği tedavisinde ise en çok doğal yöntemler tavsiye ediliyor.

Kaju, kuzu eti ve mantarlar çinko eksikliği tedavisinde takviye olarak büyük yer tutuyor. Diğer yandan, ishal, iştahsızlık, tat veya koku duyusu kaybı çinko eksikliğinin en yaygın belirtileri arasında yer alıyor…

ÇİNKO EKSİKLİĞİ NEDİR?

Çinko, vücudunuz için birçok yönden çok önemli olan bir mineral ve eser elementtir. Sadece eser miktarlara ihtiyaç duyulmasına rağmen (önerilen diyet ödeneği yetişkin erkekler için günde 11 mg ve yetişkin kadınlar için günde 8 mg'dır), bu mikro besin, yara iyileşmesinde ve bağışıklık fonksiyonunda, hücre bölünmesinde anahtar rol oynayarak vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur. 

Çinko, büyüme ve gelişme için hayati önem taşır, tat ve kokuyu etkiler ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu potansiyel olarak yavaşlatabilir. Önerilen günlük çinko miktarı kadınlar için 8 miligram (mg) ve yetişkin erkekler için 11 mg'dır. Yeterli miktarda alınmadığında ise birçok kişi çinko eksikliği yaşamakta ve sağlık fonksiyonlarında birtakım bozukluklar görülmektedir. 

ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Çinko eksikliğinin teşhis edilmesi zor olabilir, bu yüzden belirti ve semptomları bilmeniz gerekir. Bazıları spesifik olmadığından (birçok durum aynı şeye neden olabilir), onlarla olan deneyiminizi tanıyabilir ve tanımlayabilirseniz, sağlık uzmanınıza yardımcı olacaktır. 

Zayıf Nörolojik İşlev: Çinko, nöropsikolojik performans için gereklidir. Düşük çinko seviyeleri, bebeklerde yetişkinliğe kadar kalıcı olan dikkat ve motor bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. 

Zayıf Bağışıklık: Çinko, güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. Hastalıklardan korunmak, tehlikeli bakteri ve virüsleri öldürmek ve hücre zarlarımızın koruyucu işlevleri için gerekli olan T hücresi büyümesi ve beyaz kan hücrelerine farklılaşması için özellikle hayati öneme sahiptir. 

İshal: Çinko eksikliği kaynaklı bozulan bağışıklık nedeniyle, kalıcı ishal yaygın bir sorundur. Vücudunuz bakteriyel enfeksiyonlara daha yatkın hale gelme eğilimindedir. 
Büyüme: Çocuklarda çinko eksikliği büyümenin gecikmesine neden olabilir. 

İştahsızlık : Normalden daha az aç hissediyorsanız, dikkatli olun. 

Tat veya koku duyusu kaybı: Şiddetli çinko eksikliği koku ve tat alma duyusuna müdahale edebilir. Gece körlüğü başka bir semptom olabilir. 

Psikolojik bozukluklar: Çinko eksikliği depresyonda önemli bir rol oynayabilir. 

Akne veya kızarıklıklar: Çinko eksikliği olan kişiler kızarıklık ve sivilce gibi çeşitli cilt problemleriyle karşılaşabilir.

Bunların hepsi çinko eksikliğinin belirtileri olsa da, herkesin deneyiminin aynı olmayacağına dikkat etmek önemlidir. Serum çinko seviyeleriniz çok düşerse bu semptomlara sahip olabilirsiniz ancak herkesin vücudu biraz farklı belirtiler gösterebileceğinden, tamamen başka belirtileriniz olabilir.

KİMLER ÇİNKO EKSİKLİĞİ RİSKİ ALTINDADIR?

Çinko eksikliği olma olasılığı daha yüksek olan birkaç insan grubu vardır. emziren kadınlar, yaşlı yetişkinler yüksek riske sahiptir. Hamile kadınlar da, bebekleri geliştikçe ihtiyaçları arttığı için düşük çinko seviyelerinden kolayca muzdarip olabilirler. Alkolikler de emilim bozukluğu nedeniyle daha büyük risk altındadır. Orak hücre hastalığı olan kişilerde risk daha yüksektir.

Çinko emilimini etkileyen kronik hastalıklar, karaciğer hastalığı, Crohn hastalığı ve çinkoyu bağlayan nadir bir genetik bozukluk olan akrodermatit enteropatikası da dahil olmak üzere risk faktörleridir ve alopesi, dermatit ve ishal gibi çinko eksikliğiyle uyumlu birçok belirtiye neden olur. Mide asidini azaltmak için proton pompa inhibitörleri (PPI'ler) alan kişiler de, ilaç emilimi engellediğinden düşük çinko seviyelerinden muzdarip olabilir.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ TEŞHİSİ

Tıbbi meslekler, hayati mineral seviyenizin düşük olup olmadığını görmek için birden fazla test kullanabilir. Bunun nedeni çinkonun vücudunuzdaki hücrelerde çok küçük miktarlarda dağılmasıdır. Bu nedenle, profesyonellerin deneyebileceği birkaç test varken hiçbiri % 100 doğru değildir. Çinko eksikliğiniz olsa bile, testinizde normal çinko seviyelerine sahip olabilirsiniz.

Doktorunuz, eksikliğinizden şüphelenirse, kan plazmanızdan (kanın sarımsı sıvı bileşeni) alınan plazma çinkonuzu test edebilir. Ancak tıp uzmanları, idrar testi veya saç analizi yoluyla çinko konsantrasyonunu test etmeyi de seçebilirler. Teşhisinizi onayladıktan sonra, sorunun kökenine inmek için sizinle birlikte çalışacaklar. Diyetle alımımız yoluyla yeterince çinko almak nispeten kolaydır, bu nedenle serum çinkonuz düşükse, altta yatan bir durumun belirtisi olabilir.

cinko-eksikligi-nedirr.jpeg

Çinko Eksikliğinin Tedavisi

Vücuttaki çinko seviyelerini iyileştirmek için doğal takviyeler almayı düşünebilirsiniz. Takviyeleri asetat, çinko glukonat, çinko sülfat içeren çinko çeşitli formları içerebilir. Ancak bunu yapmadan önce, bu takviyelerin gerekliliğini, süresini ve dozajını onaylamak için bir doktora danışmalısınız. 

Kuzu: Yüksek kaliteli protein ve birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda çinko içerir. 

Kaju fıstığı: Kaju fıstığı mükemmel bir çinko, bakır, magnezyum, manganez ve fosfor kaynağıdır. Diğer kuruyemişler ve kuru meyvelerle birlikte doyurucu bir ara öğün atıştırması görevi görür. 

Mantarlar: Düşük kalori, yağ ve kolesterol içerirler ve çinko, potasyum, niasin ve daha fazlası gibi çeşitli önemli besinler sağlarlar.

Ispanak: Ispanak zengin bir çinko kaynağıdır ve diğer besinler ve antioksidanlarla yüklüdür. 

Beslenme eksikliklerinden kaçınmanın en iyi yolu, karbonhidratlar, proteinler , sıvı yağlar ve katı yağlar, meyve ve sebzelerden elde edilen süt ürünleri ve lifler ile diğer önemli vitamin ve minerallerden oluşan tüm büyük gıda gruplarından oluşan dengeli öğünlere sahip olmaktır. 

 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN