12.03.2020  14:33
KAYNAK: 
AA

Çinli uzman: Koronavirüs haziranda bitecek

Çinli ünlü bilim insanı Cong Nanşan, yeni tip koronavirüs salgının haziran ayında bitmesini beklediğini söyledi. 

+
-

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Çin’in önde gelen epidemiyologlarından Cong, dünyanın birçok ülkesinde koronavirüsün (Kovid-19)  yayılmasına ilişkin, genel anlamda virüsün sıcakların artmasından dolayı yaz sezonunda çok aktif olmayacağı öngörüsünde bulundu.

Cong, "Salgının ciddi şekilde etkilediği ülkelerin verdiği öneme bağlı olarak, haziranda salgının bitmesinin beklenebileceğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.

SALGININ ZİRVE DÖNEMİ GEÇTİ

Diğer yandan Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) Basın Sözcüsü Mi Fıng da şu an itibarıyla Kovid-19’un merkez üssü Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehri dışında bütün bölgelerde bir haftadan bu yana yeni vakaya rastlanmadığını belirtti. 

"Söz konusu bilgiler genel anlamda ülkemizde salgının zirve dönemini geçtiğini, düşük seviyede devam ettiğini ve yeni vaka sayılarının azalmayı sürdürdüğünü gösteriyor." ifadesini kullanan Mi, ancak bu durumun salgınla mücadelede gevşemeye ve yorulmaya neden olmaması gerektiğini vurguladı.

Çin'de havaların ısınmasının ve alınan önlemlerin, salgının yavaşlamasında büyük etken olduğu belirtilirken, nisan ayı sonlarında, geliştirilen koronavirüs aşılarının klinik deneylerine başlanması bekleniyor.

Ülkede salgınla mücadele önlemleri nedeniyle henüz tam olarak ekonomik faaliyetlere başlanamazken, bir kentten başka bir kente gidenlerin de kendilerini 14 gün boyunca evlerinde karantina altına alması gerekiyor.

NHC’den gün içinde yapılan yazılı açıklamada, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 172’ye çıktığı, saptanan Kovid-19 vakasının 80 bini aştığı kaydedilmişti.

Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19’un, pandemi olarak nitelendirilebileceğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

DİĞER HABERLER
İstanbul'da trafiği kilitleyen kaza
Türkiye'den 5 ülke ile anlaşma
Ege Ordusu'nda FETÖ operasyonu
65 yaş üstü ve 20 yaş altı için Bakan Koca'dan açıklama
'Yunan devleti önce kendi barbarlığından kurtulmalı'
İstanbul Azerbaycan'ın renklerine büründü
Burada yapılanlar hukuk cinayetidir