21.02.2020  08:31

Osman Kavala: Gezi Davası'na Cumhurbaşkanı müdahale etti

Gezi Parkı davasından beraat eden aynı gün 15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınan ve bir gün sonra tutuklanan Osman Kavala, yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan yargı sürecine isyan etti: "Ben, Gezi Davası'ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların aşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı etkide sağlayacağını ümit ediyordum. Ancak maalesef Cumhurbaşkanı'nın müdahalesi bu imkanı engelledi."

+
-

Gezi Parkı davasından beraat eden aynı gün 15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınan ve bir gün sonra tutuklanan Osman Kavala, yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan yargı sürecine isyan etti:

"Ben, Gezi Davası'ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların aşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı etkide sağlayacağını ümit ediyordum. Ancak maalesef Cumhurbaşkanı'nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz ve mantıksız bir suçlama ile yeniden tutuklandım."

Kavala'nın açıklaması şöyle:

"Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır. Ben, Gezi Davası’ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.

"BU İDDİA UZUN SÜRE ÖNCE ÇÜRÜTÜLDÜ"

Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü.

Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir. Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum."

20-02/21/erstabgucaada72.jpg

 

 

DİĞER HABERLER
Erdoğan, Tokayev ve Nazarbayev ile görüştü
3 yıl vaktimiz var
Komşu kavgasında 2 ölü, 3 yaralı
Ekmek almaya giden çocuk vuruldu
Hastane izni alıp akrabalarına gittiler
Biletler satışa çıktı seferler başlıyor
Destekleme Yetiştirme Kursları geliyor