26 Mayıs 2020 Salı
BIST 100
103024
%0,37
DOLAR
6,7394
%-1,08
EURO
7,3993
%-0,39
ALTIN
370.631
%-2,08
13°/20°
İSTANBUL
Aralıklı bulutlar
Davutoğlu: Köprü ve otoyollara hazine garantili ödemeler ertelenmeli
Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, koronavirüs başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Davutoğlu, 2020 bütçesinin acilen revize edilmesi gerektiğini belirterek, "Köprü ve otoyollara hazine garantili ödemeler bir süre ertelenmeli" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına taziye dileyen Davutoğlu, sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi.

Davutoğlu koruyucu malzemeler konusunda İstanbul Çapa hastanesi dahil sıkıntı yaşandığını söyleyerek şu ifadeleri kaydetti:

“Her şeyi bir kenara koyalım sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını öne koyalım. Onları ve ailelerini koruma altına alalım. Bugün oteller boş, bu otelleri sağlık çalışanlarına tahsis edelim. Toplu taşıma araçlarıyla gelmeleri risk. Kendi özel araçları varsa ihtiyaçlarını karşılayalalım, geçiş üstünlüğü verelim. Gerekirse çift maaş verelim. Özel hastanede çalışanlarının hakları da aynı şekilde sağlansın. Gün iyi niyetli açıklamaları fitne odağı diye yaftalama günü değil. Böyle bir günde suçlama değil, dayanışma lazım."

Gelecek Partisi’nin önerdiği korona tahvilinin bir an önce çıkması gerektiğini vurgulayan Ahmet Davutoğlu “Sürdürülebilir ekonomik yapı şart. İlk ay nispeten kolaydı herkes maaşını aldı evine çekildi. İkinci, üçüncü ay sıkıntılı. Bugün halkla beraber olma günü, halka talimat verme günü değil."

'YAP-İŞLET-DEVRET FARK ÖDEMELERİ ÖTELENMELİ'

Taşıt ve yolcu garantisi verilerek Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen köprü, otoyol ve havaalanı yatırımları konusunda acil tedbir alınmasını isteyen Davutoğlu “Bu yatırımların bu yılki fark ödemeleri ya önümüzdeki yıllara kaydırılmalı ya da devir süreleri uzatılmalı” dedi. 

'2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ'

2020 bütçesinin revize edilmesi gerektiğini de söyleyen Davutoğlu, “Bütçede harcama önceliği sağlık, gıda tedariki, eğitim ve sosyal yardımlara verilmeli. Kamu harcamalarında israfa son seferberliği başlatılmalı” dedi.

'DEVLETİN GÖREVİ MASKE SATMAK DEĞİL'

Davutoğlu maske tanzim satışı için hazırlık yapıldığını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı da eleştirdi:

“Devletin görevi maske satmak değil, maske sağlamaktır. Bir bakan maske satacağız diyorsa, devletin acziyetini ortaya koymaktadır”.  

BAĞIŞ TOPLAMA TARTIŞMALARI

“Günlerdir toplumsal enerjimizi tüketen yardım kampanyasında toplanan miktar, bu kriz için ayrılan fonun çok küçük bir bölümüne anca denk gelir, toplanan vergi gelirlerinin yanında ise adeta ‘devede kulak’ kalmakta. İşin propagandasına değil, esasına odaklanılmalı” diyen Davutoğlu “Sakarya depremi olduğunda kimse bize dur demedi. Deseydi de dinlemezdik” sözleriyle geçmişten örnek verdi. “Böyle bir dönemde yardım etmek isteyenin önü kesilmez” diyen Ahmet Davutoğlu, devletin yardım toplamasının yanlış olduğunu, devletin yardımları denetlemesi gerektiğini söyleyerek yardım toplama işinin AFAD, Kızılay, başta olmak üzere STK’lar ve yerel yönetimler tarafından yürütülmesi gerektiğini hatırlattı:

“Merkez bankası devlete 100 milyon TL bağışlamış bunun ne mantığı var. Bunun yerine Merkez Bankası halka korona tahvili için fon tahsis etsin. Doğrudan halka versin. Devlet kurumlarının bir yardım kampanyasına katılması kadar anlamsız yardım kampanyası olamaz. Bir cebinizden aldığınızı diğer cebinize koyuyorsunuz. İş adamlarının bağışları, vergiden düşüyorlar. Devlet bir şey kazanmış olmuyor”.  

'HAMASETE GEREK YOK'

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tekalifi Milliye’ den bahsetmesini “hamasete gerek yok” diyerek eleştirdi: “Bugün bu benzetme hem yanlış hem tehlikelidir. Tekalifi milliye emirleri, kaynakları tükenmiş bir milletin son kaynaklarını kullanmak için seferber edilmesidir. 2002’den bugüne istikrar döneminin sonu Tekalifi Milliye ile bitmemeli. Tekalifi Milliye’nin gündeme getirilmesi yanlıştır. Güven duygusunu yok eder. Tasarruf emniyetini yok eder. Her an hazır olun, tasarruf ve diğer imkanlarını seferber etmeniz gibi bir düşünce finansal sisteme olan güveni sarsar. Hiç kimse tereddüt etmesin. Türkiye Cumhuriyeti bunu aşar. Bu teklif uluslararası itibarı sarsar. Gerek yok hamasete. Yapılması gereken halka güven vermektir”. 

GELECEK GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU HAYATA GEÇİYOR

Gelecek Partisi Lideri teşkilatlarına 2 Nisan’da duyurusunu yaptıkları Gelecek Gönüllüleri Platformu’nun bir an önce hayata geçirilmesi tavsiye etti. Davutoğlu, başta kendisi olmak üzere tüm parti yöneticilerinin birer kardeş aile seçerek kriz dönemi boyunca masraflarını karşılamaya başladıklarını açıkladı.  

Ahmet Davutoğlu, teşkilat mensuplarının da kardeş ailelerini seçerek uygulamaya başlamasını istedi. Teşkilat mensuplarından 65 yaş üstü vatandaşlara yardımcı olunmasını, ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtılmasını isteyen Gelecek Partisi Lideri teşkilatlara gönderecekleri 150 bin ücretsiz maskenin de bir an önce vatandaşlarla buluşturulmasını talimatını verdi.  

Gelecek Partisi’nin teşkilatlanma çalışmalarına da hızla devam ettiğini vurgulayan Davutoğlu, 48. İl başkanı olarak Selahattin Kayaman’ın atandığını açıkladı. Ahmet Davutoğlu bu hafta içinde sayının 55’e yükseleceğini de söyledi. 
SIRADAKİ VİDEO
O anlar kamerada
Yolcu uçağında sosyal mesafe kavgası
Polis baskın yaptı
Kısıtlamaya rağmen sokakta doğum günü partisi
Çobanın diyaloğu yürek ısıttı
Yaralanmış yaban geyiğini dağda buldu
Canını hiçe sayarak köpeğini k
Yerlerde sürüklendi dakikalarca mücadele verdi
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Müzik değişirse dans da değişir, AK Parti de böyle yaptı
Gökyüzünü toz bulutu kapladı
Hediye olarak umre ziyareti istedi
Ellerine aldıkları çubuklarla horon oynadılar
'Marketi neden açmıyorsun' kavgası!
AK Partili meclis üyesi CHP'li üyeye ateş açtı
Yunuslar gün doğumuyla boğaza akın etti
Mal varlığı duyanları şaşkına çevirdi
Vatandaşa Mayıs ayında kar ve tipi sürprizi
‘Bayram Harçlığı’ diyaloğu gülümsetti
EN ÇOK İZLENENLER
Babacan: İstifa ile kaosun sorumluluğunu buharlaştırdılar
İçim yanıyor, artık anlatacağım
Sistemsizlik çözüm bekleyen en acil sorun
Böyle diplomasi mi olur
Koronavirüsün gün gün belirtileri
İnanamayacaksınız ama bir rektör konuşuyor!
Tayyip Bey çok yalnız kaldı, ama kendi kusuru
YUKARI