Derya Martaş kimdir, kaç yaşında ve nereli? Gizlilik sözleşmesiyle ilgili önemli açıklama

Derya Martaş kimdir, kaç yaşında ve nereli? Gizlilik sözleşmesiyle ilgili önemli açıklama

Fortune Türkiye’nin ’40 Yaş Altı 40’ listesinde ve Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su’ sıralamasında ilk 10’da yer alan Derya Matraş’ın yaşı, memleketi ve özel yaşamına dair pek bir bilgi yer almasa da, hayat hikâyesi başarılarla dolu.

Doğan Holding bünyesinde çalışan, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Columbia Business School’da MBA derecesini bitiren Derya Martaş, 2015’ten beri Facebook’ta Türkiye Ülke Direktörü olarak çalıştı. Facebook'un Türkiye Direktörü Derya Martaş, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

DERYA MARTAŞ KİMDİR?

Aralık 2015 yılından beri sosyal medya devi Facebook’ta Türkiye Ülke Direktörü olarak çalışan Derya Matraş, şirket bünyesindeki, Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren ajans ve markaların Instagram, Facebook ve diğer ilgili şirket ürünlerini en iyi biçimde kullanmalarına yardım etmek için çalışan ekibin lideri olarak faaliyetlerini sürdürüyordu.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Derya Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini bitirdi. Bundan önce McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev alan Derya Matraş, Facebook’a girmeden evvel Doğan Holding’de eğlence, perakende ve eğitim grubundan sorumlu başkan yardımcısı olarak çalıştı.

DERYA MARTAŞ EVLİ Mİ?

Kuzey ve Mira adında iki çocuğu bulunan Derya Matraş, evlidir.

derya-martas-kimdir-kac-yasinda-ve-nereli-gizlilik-sozlesmesiyle-ilgili-onemli-aciklama.jpg

DERYA MARTAŞ’TAN WHATSAPP AÇIKLAMASI

WhatsApp’ın 2021 yılı içerisinde yayınladığı yeni gizlilik sözleşmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Facebook Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, şirket bünyesindeki Instagram, Facebook, Messenger ve WhatsApp tarzındaki uygulamaların bölgedeki faaliyetlerinden sorumlu olduğunu anımsatarak, sözleşmeyle kişisel verilerinin, mesaj içeriklerinin Facebook ya da 3. kişilere paylaşılmasından çekinenlerin başka uygulamalara geçiş yaptığını kaydetti.

Kişisel mesajların, aramaların, fotoğrafların, videoların WhatsApp’ta uçtan uça şifrelendiğini hatırlatan Derya Martaş, bu şifrenin kilidini yalnızca mesajı gönderenlerin veya mesajı alan kişinin açabileceğini vurguladı.

Gizlilik politikasının ileriki zamanlarda işletmelerin müşterileriyle olan WhatsApp üzerinden iletişimlerini yönetmelerine yardım etmek için güncelledikleri bilgisini paylaşan Derya Martaş, bu güncellemenin; işletmelerin istemeleri durumunda ana şirket olan Facebook’tan güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağladığını kaydederek, gizlilik sözleşmesinin Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Whatsapp’ın uzun senelerdir Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya da devam etmesinin planlandığını aktaran Derya Matraş, Whatsapp’ın kişilerin gizliliğini ve güvenliğini nasıl koruduğuna dair kullanıcılarla doğrudan iletişim kurmak adına bazı hamleler yapacaklarını açıklamıştı.

Gizlilik ve uçtan uca şifreleme uygulamasıyla ilgili de konuşan Derya Matraş, kişisel mesajları, aramalar, fotoğraf, video gibi gönderimlerin her zaman uçtan uca şifrelendiğini yineleyerek, kullanıcıların rehberini Facebook ile paylaşılmadığını duyurdu. Whatsapp’a rehbere erişim izni verildiğinde bu mesajlaşmayı daha hızlı ve daha güvenilir hâle getirmek için kullanıldığını savunan Derya Matraş, Whatsapp’ın hiçbir kullanıcısının mesajlaştığı ya da aradığı kişinin kayıtlarını tutmadığına işaret ederek, kayıtları saklamanın hem WhatsApp için hem de kullanıcılar için ciddi gizlilik ve güvenlik riski oluşturacağını belirtti.

EN GÜÇLÜ 50 KADIN CEO’SU LİSTESİNDE

Ekonomist ve Capital’in 20192da yaptığı ‘Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su’ sıralamasında ilk 10’da ve Fortune Türkiye’nin ’40 Yaş Altı 40’ listesinde yer alan Derya Matraş, aynı anda TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyeliği ile Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Kaliforniya Başkanlığı da yapıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN