Back To Top
Bitmeyen tartışma Türk hakemliği: Para kaybetme korkusu hakemleri etkiliyor

Bitmeyen tartışma Türk hakemliği: Para kaybetme korkusu hakemleri etkiliyor

 - Son Güncelleme: 14.02.2017 Salı 16:25
Bitmeyen tartışma Türk hakemliği: Para kaybetme korkusu hakemleri etkiliyor
- A +

Karar, Türk futbolunun bitmeyen tartışması hakem hatalarının dosyasını açıyor. Son haftalarda gündemden düşmeyen hakem kararlarıyla ilgili eski hakemlerden Ali Aydın hakemlerin maç seçtiğini söyledi. Bünyamin Gezer hakem hatalarına dikkat çekerken, Özcan Oal tecrübeli hakemlerin büyük maçlara verilmesini gerektiğini ifade etti.

hakanakar@karar.com

Türk futbolunun yıllardır süre gelen tartışması hakemler son haftalarda gündemden düşmüyor. Eskiden sadece kaybeden takımlar hakemleri eleştirirken, şimdi maçın her iki tarafı da hakemlerden şikayet etmeye başladı. Yönetimden hocasına, futbolcusundan taraftarına kadar herkes hep bir ağızdan sahada oynanan futboldan çok hakemleri tartışmaya başlayınca, konuyu en yakından bilen eski hakemlerle konuştuk. Ali Aydın, hakemlerin hata yapmama endişesinin verdikleri kararlarda etkili olduğunu söylerken Bünyamin Gezer ise hakem atamalarına dikkat çekti. Özcan Oal tecrübeli hakemlerin büyük maçları yönetmesi gerektiğinin altını çizerken, Murat Fevzi Tanırlı de futbolla az çok ilgisi olan birinin MHK’yı Yusuf Namoğlu’ndan daha iyi yöneteceğini iddia etti. Binali Kartal da Namoğlu’nun kendi hakemlerini dahi tanımadığını belirtti.

Eski hakem Ali Aydın, hakemlerin takımlara göre maç yönetmeye başladığını söyledi. Hakemlerin tam eğitim almadan görev yaptıklarını ifade eden Aydın şöyle devam etti: “Büyük takımların aleyhine ve lehine yapılan hatalardan sonra hakemler dinlendirmeli. Artık büyük takımlara dokunma algısından yola çıkarak maç yönetiliyor.” Son 4-5 senedir babadan oğula geçen bir düzenin oluştuğunun altını çizen Ali Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Gözlemci maça gidiyor, mutlaka bir akrabası çıkıyor ve dürüst davranılmıyor. Hak etmek artık ikinci planda, birilerinin adamı olmak gerekiyor. Plansız maçlara gidiliyor, 2 haftanın öncesinin hakemini şimdiden ayarlamanız lazım” diye konuştu. Eski hakem sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiye oranla hakemlerin aldığı paralar çok arttı. Maç parasını kaybetmek istemeyen hakemlerde MHK’dan maç alamama korkusu arttı."

17-02/14/screen-shot-2017-02-14-at-031803.png

MAÇ BAŞI 6000 TL KAZANIYORLAR

Hakemler maç başı sabit 6 bin TL alırken, aldıkları aylık maaşlar ise üç kategoriye ayrılıyor. FIFA hakemleri ve eski FIFA hakemleri 20 bin TL, 5 yıl ile 8 yıl arasında hakemlik yapanlar 17 bin TL, 5 yıla kadar hakemlik yapmış olanlar ise 13 bin TL kazanıyor.

ESKİ HAKEMLER NE DİYOR?

Bünyamin Gezer: Hakem atamalarına dikkat

Cezalık bir müsabaka yöneten, kesinlikle maç almaması gereken bir hakem maç alıyorsa dengesini de psikolojisini de bozarsınız. Hakemlikte ödül ve ceza sistemi vardır, bunu sağlıklı uygulamazsanız performansı düşürürsünüz. Dengeyi bozan MHK’dir, hakem atamalarına dikkat edin. Bazen bir hakemi atamadan mana çıkar. Yusuf Namoğlu 10-12 kişiyle, hakemlere ödül gibi maçlara vererek MHK’yi yönetiyor. Namoğlu geçen gün Cüneyt Çakır’ın pozisyonunda olduğu maçta kendi hakemini tanımıyor.

Özcan Oal: Ceza almazlarsa şımarırlar

Hakemlik tecrübe işidir. UEFA Türk hakemliğini olumsuz etkiledi genç ve dil bilen hakemler isteyerek. Oysa genç hakemler daha yetişmemiş nerede duracağını bilmiyor, ceza sahasından kaçan hakem var. Hakemlik Allah vergisi hükmetmektir. Hükmetme sanatı olacak ki seyirci, futbolcu, hakemin verdiği kararlara inanacak. Alper Ulusoy’un gözü görmüyor. Bu adama her hafta maç veriyorsunuz. Kalitesizlikle bu hakemleri cezalandırmazsanız şımarırlar. Ceza vereceksin ki bir daha yapmayacak.

Murat Fevzi Tanırlı: İtibarlarını yok ediyorlar

Türk futbol tarihinin en başarısız ve en kötü MHK’si görev yapıyor. Başarısız oldukça üst üste görev vererek hem bu hakemlerin itibarlarını yok ediyorlar kamuoyu nezdinde hem de diğerlerinin ahını alıyorlar. Hem de maç alan hakemlere bir şey olmaz, sıkıntısı üstlerine yerleşiyor. Yusuf Namoğlu istifa ederse Türkiye tarihinde başarısızlıktan dolayı istifa etme onuruna erişecek! Şu an futbolla az çok ilgisi olan birine yetki versek Namoğlu’ndan daha adaletli şekilde atama yapar.

Binali Kartal: Yönetici sıkıntımız var

Benim görüşüm; futbol aynı bir tiyatro gibidir. Dizide sürekli aynı oyuncuları görürseniz bıkarsınız. Devamlı aynı hakemleri görünce hakem hataları daha çok gözümüze çarpıyor. Sayısız kaliteli hakem var ülkemizde ancak sahip çıkılıp arka çıkılan hakemler yok. Bu ülkede hakem bitmez. Türk hakemliğinde sıkıntı yok, yöneticisinde var. Türk hakemliğini yabancı eğitimciye teslim etmek büyük bir garabettir. Halil Umut Meler’i son maçta bitirdiler zaten. 25 yaşında FIFA hakemi yapamazsın.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN