Back To Top
İran Dışişleri Sözcüsü: Pompeo'nun bölge ziyareti iyi niyetli değil

İran Dışişleri Sözcüsü: Pompeo'nun bölge ziyareti iyi niyetli değil

 - Son Güncelleme: 14.01.2019 Pazartesi 16:32
İran Dışişleri Sözcüsü: Pompeo\'nun bölge ziyareti iyi niyetli değil
- A +

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun, bölge ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretin iyi niyetli olmadığını söyledi. Kasımi "Onlar bölgede gerginlik ve kaos istiyorlar. Pompeo bu gezisiyle İran'a olan düşmanlığı yaygınlaştırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bölge ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretin iyi niyetli olmadığını belirtti.

"İRAN'A OLAN DÜŞMANLIĞI YAYGINLAŞTIRIYOR"

Kasımi, başkent Tahran'daki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, Pompeo'nun bölgedeki ziyaretlerine ilişkin bir soruya, "Pompeo'nun girişimleri iyi niyetli değil. Onlar bölgede gerginlik ve kaos istiyorlar. Onlar Kudüs işgalcisi rejimi (İsrail) destekliyor, İslam ülkelerinin altını oyuyorlar. Pompeo bu gezisiyle İran'a olan düşmanlığı yaygınlaştırmaya çalışıyor." dedi.

"ABD'NİN ŞİDDETLİ BASKISI VAR"

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına karşı Avrupa Birliği (AB) tarafından geliştirilen özel ödeme mekanizmasıyla ilgili bir soru üzerine Kasımi, AB ülkelerinin ABD'nin baskılarına direnemediğini yineleyerek, "AB, SPV (Special Purpose Vehicle-Özel Amaçlı Araç) sistemini yürürlüğe koymakla ilgili bir alt yapıya sahip değil. ABD'nin şiddetli baskısı var. ABD, SPV'nin uygulamaya geçmemesi için elinden geleni yapıyor." ifadelerini kullandı.

19-01/14/20190113_2_34396251_40704352.jpgOrta Doğu turu kapsamında Katar'ın başkenti Doha'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Katarlı mevkidaşı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya gelmişti.

AB'nin İran'a yönelik yaptırım kararına ilişkin ise Kasımi, ülkesinin mütekabiliyet hakkının mahfuz olduğunu belirterek, "Avrupa ülkelerinin bu girişimi yanlıştır. İran'ın mütekabiliyet hakkı mahfuzdur. Bu girişimi asla cevapsız bırakmayacağız." diye konuştu.

Avrupa Birliği, geçen hafta, Avrupa topraklarında suikast planladığı gerekçesiyle İran istihbarat servisine yaptırım uygulama kararı almıştı.

19-01/14/20190114_2_34400686_40711709.jpgKatar'dan sonra Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bugün bir araya geldi.

İSTANBUL/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN