02.08.2020  12:16
SON GÜNCELLEME: 
02.08.2020  14:43

DGS sınav giriş yeri sorgulama ekranı | DGS sınavı ne zaman?

DGS sınavına girecek olan adaylar için sınav giriş yeri sorgulama ekranı ÖSYM tarafından sınav yerlerinin açıklanmasıyla aktif hale getirildi. Binlerce aday, katılacağı Dikey Geçiş Sınavı’na nerede gireceklerini merak ediyor. Peki DGS sınavı ne zaman? Detaylar haberimizde…

+
-

ÖSYM tarafından organize edilecek olan 2020 Dikey Geçiş Sınavı’na günler kaldı. Adayların aklında ise ‘DGS sınav giriş yeri nasıl öğrenilir? ve DGS sınavı ne zaman?’ soruları var. Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının katılacağı sınav öncesi adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sınav belgelerine ulaşabilecek.
 
DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) adaylarının. sınava girecekleri bine ve salonlara yerleşme işlemi tamamlandı. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınav Giriş Belgesini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 29 Temmuz 2020 tarihinden itibaren TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ulaşabilecekler.
 
ÖSYM AİS GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYIN
https://ais.osym.gov.tr/
 
2020 DGS SINAVI NE ZAMAN?
 
ÖSYM'nin yayınladığı takvime göre Dikey Geçiş Sınavı 9 Ağustos'ta adayların katılımı ile yapılacak ve söz konusu adaylar sınava giriş belgeleri olmadan alınmayacak. DGS sınavında sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölümden yetenek sınavı uygulanacaktır. Sınav saati 10.15 olarak belirlendi. Adaylar için soruları cevaplama süresi 150 dakika olacaktır. Sınavda yapılacak olan test, çoktan seçmeli soru dalından olacaktır. Testte 120 soru bulunmaktadır.
 
GEREKLİ BELGELER
 
Adaylar sınava giriş belgelerini sınav tarihinden yaklaşık 10 gün öncesinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Belgenin üst kısmında adayın sınava katılacağı merkez, bine ve salon bilgileri ile fotoğrafı bulunacak.
 
Adaylar giriş belgelerinde yazan salon haricinde bir salonda sınava katılamaz. Giriş belgesinde yazan salon haricinde bir salonda sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Adayın sınav gününden önce sınava gireceği binayı ve adresi teyit etmesi işleri daha da kolaylaştıracaktır.
 
Sınava Giriş Belgesi adayların ev adreslerine ayrıca gönderilmeyecek. Bu belgenlerini kaybeden adaylar internetten yeni belge elde edinebilirler. Adaylar belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını yanlarında bulundurmaları gerekir.
 
Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunmak zorundadır. Adaylar dökümanı alırken fotoğraflarının kalitelerine de dikkat etmek zorundadırlar. Aksi takdirde sınavları geçersiz sayılacaktır.
 
Adaylar sınava girebilmek için nüfus cüzdanı, TC Kimlik Kartı, giriş belgeleri ile salona gelmek zorundadırlar. TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya pasaportun dışında Türk vatandaşlığından izin ile ayrılmış kişilerin Pembe Mavi belgelerinin orjinali, pasaportu bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartının aslını yanlarında bulundurmak zorundadırlar.
 
DGS NEDİR?
 
DGS, 2000 senesinden  bu zamana kadar açıköğretim ön lisans programları ile meslek yüksekokullarından mezun olmuş öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmaları için ÖSYM kurumu tarafından her sene Ağustos veya Temmuz ayında yapılan sınavdır.

DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk: Yardımı biz değil AB yapıyor
CHP'ye küskün değilim
Biz yapmadık @Jack yaptı
3 PKK'lı etkisiz hale getirildi
CHP Kadın Kolları yeni başkanını seçti
Kuvvetli yağış geliyor
Boş sokak için 10 TL istiyorlar