Back To Top
16 yaşındaki Thunberg'in konuşması BM'ye damga vurdu

16 yaşındaki Thunberg'in konuşması BM'ye damga vurdu

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 10:14
16 yaşındaki Thunberg\'in konuşması BM\'ye damga vurdu
- A +

BM tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'ne katılan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, "Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" dedi.

İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg, duygusal konuşmasıyla liderleri sert şekilde eleştirdi.

İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret."' ifadelerini kullandı.

"HAREKETE GEÇMİYORSANIZ, ŞEYTANSINIZ"

İklim değişikliğine bir süredir dikkati çektiğini ve ancak liderlerin bunu görmezden geldiğini belirten Thunberg, şunları kaydetti:

"Buruya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum... Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak."

19-09/24/1-1569308613.jpg

TRUMP'A BAKIŞI GÜNDEM OLDU

Thunberg'in, Donald Trump'ın gazetecilere yaptığı açıklamayı izlerken ABD Başkanı'na attığı bakış dünyanın gündemine oturdu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN