Back To Top
5 partili koalisyonun tüm liderleri kadın

5 partili koalisyonun tüm liderleri kadın

 - Son Güncelleme: 09.12.2019 Pazartesi 11:36
5 partili koalisyonun tüm liderleri kadın
- A +

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanlığı'na seçilen Sanna Marin'in Finlandiya Başbakanı olmaya hazırlanmasıyla birlikte, beş partili koalisyonun tüm liderleri kadınlardan oluştu.

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğine seçildi ve ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

34 yaşındaki Sanna Marin'in liderliğini üstlendiği Sosyal Demokratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketiydi.

Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

5,5 milyon nüfuslu Finlandiya'daki sistem, koalisyonun büyük ortağına liderin istifası sonrası yeni bir lider seçme yetkisi veriyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor.

19-12/09/1-1575879946.jpg
Finlandiya'da koalisyondaki beş partinin de lideri kadın. (Saat yönünde: Sanna Marin, 34, Sosyal Demokratlar; Li Andersson, 32, Sol İttifak; Maria Ohisalo, 34, Yeşil Lig; Anna Maja Henriksson, 55, Finlandiya İsveç Halk Partisi; Katri Kulmuni, 32, Merkez Parti.

Marin'in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya'daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN