Back To Top
ABD, Çin'in 'kur manipülatörü' etiketini kaldırdı

ABD, Çin'in 'kur manipülatörü' etiketini kaldırdı

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 12:57
ABD, Çin\'in \'kur manipülatörü\' etiketini kaldırdı
- A +

Çin ile yeni bir ticaret anlaşmasına hazırlanan ABD, 'kur manipülatörü' ilan ettiği Pekin'in etiketini kaldırdı. Söz konusu karar, ABD Hazine Bakanlığı'nın kongreye sunduğu bir raporda ortaya çıktı.

ABD, ağustos ayında 'kur manipülatörü' ilan ettiği Çin'e vize verdi. Söz konusu karar, ABD Hazine Bakanlığı'nın kongreye sunduğu ABD'nin Büyük Ticari Ortaklarının Makro Ekonomik ve Döviz Politikaları Raporu'nda ortaya çıktı. 

Raporda, izlenen 20 büyük ekonomiden hiçbirinin kur manipülasyonuna kalkışmadığı belirtilirken, İsviçre'nin izleme listesine eklendiği ifade edildi. 

"ÇİN ÖNEMLİ VAATLERDE BULUNDU"

Çin, Japonya, Kore, Almanya, İtalya, İrlanda, Singapur, Malezya, ve Vietnam'ın izlenmeye devam edileceği ifade edilen raporda, Çin ile ilgili "Çin, şeffafiyet ve hesaplanabilirliği teşvik ederken, rekabetçi devalüasyonlardan kaçınmak için önemli vaatlerde bulundu" ifadelere yer verildi. 

Son aylarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşması kapsamında 'Birinci Aşama Anlaşmas'  çerçevesinde, Çin'in döviz ve kur konuları da dahil olmak üzere birçok alandaki ticari ve ekonomik rejimlerinde önemli yapısal reformlar yapmasının şart koşulduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

"ARTIK 'KUR MANİPÜLATÖRÜ' TANIMINA GEREK YOK"

"Çin ayrıca döviz kurları ve dış dengelere ilişkin gerekli bilgileri yayımlamayı kabul etti. Aynı zamanda eylül ayının başlarında dolar/yuan paritesi 7,8'e kadar düştükten sonra ekim ayında yükselmeye başladı ve şu anda 6,93 civarında işlem görmektedir. Bu bağlamda, Hazine Bakanlığı Çin'in artık kur manipülatörü olarak tanımlanmasına gerek kalmadığına karar verdi."  

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, ağustos ayında Çin'den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne yüzde 10 gümrük vergisi koyunca, Pekin de 2008 finansal krizinden bu yana 7 seviyesinin altında gezinen dolar/yuan paritesini 7'nin üzerine çıkarmıştı. ABD Hazine Bakanlığı ise bunun üzerine Çin'i 'kur manipülatörü' ilan etmişti. 

WASHINGTON/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN