Back To Top
ABD Kuvvetleri Körfez'de operasyon hazırlığında

ABD Kuvvetleri Körfez'de operasyon hazırlığında

 - Son Güncelleme: 20.07.2019 Cumartesi 16:33
ABD Kuvvetleri Körfez\'de operasyon hazırlığında
- A +

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Ortadoğu'da deniz yollarını güvence altına almayı amaçlayan bir askeri operasyonun üzerinde çalıştığını açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ortadoğu'da deniz yollarını güvence altına almayı amaçlayan Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyonun üzerinde çalıştığını açıkladı.

Açıklamada "CENTCOM, Körfez bölgesindeki son gelişmeler ışığında seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak için Ortadoğu'daki anahtar deniz yollarında gözetim ve güvenliği güçlendirmek amacıyla Sentinel uluslararası deniz operasyonu üzerinde çalışıyor" denildi.

19-07/20/04-1563628378.jpg

Operasyonun amacı olarak "Denizde istikrarın teşvik edilmesi, Basra Körfezi, Hürmüz Körfezi, Bab El Mandeb Boğazı ve Umman Körfezi boyunca uluslararası sularda güvenli geçişin sağlanması ve gerilimin azaltılması" ifadeleri kullanıldı.

​ABD'nin "bölgedeki seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak ve hayati önem taşıyan deniz yollarını korumak" amacıyla Sentinel operasyonu kapsamındaki eylemlerini müttefikleriyle koordine edeceği kaydedildi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN