Back To Top
ABD, Rakka'daki petrol bölgesi 'Cezra'ya geri döndü

ABD, Rakka'daki petrol bölgesi 'Cezra'ya geri döndü

 - Son Güncelleme: 22.11.2019 Cuma 14:26
ABD, Rakka\'daki petrol bölgesi \'Cezra\'ya geri döndü
- A +

ABD, Rakka'da bulunan petrol bölgesi Cezra'ya geri döndü. Irak'tan gönderilen askerler, yoğun güvenlik önlemleri altında Cezra'ya konuşlandı. Bölgede 30 civarında ABD askerinin olduğu belirtilirken, üssün çevresine yerleştirilen ABD'li güçler zaman zaman devriye de attı.

Barış Pınarı Harekatı'nın ardından Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgelerden çekilen ABD ordusu, geçen sene Rakka batısında kurduğu Cezra üssüne geri döndü.

Cezra'ya dün akşam saatlerinde bir grup asker gönderildiği ortaya çıktı. Irak'tan gönderilen askerler, havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemleri altında Cezra bölgesine ulaşarak petrol bölgesinde konuşlandı. Bölgede 30 civarında ABD askerinin olduğu öğrenilirken, üssün çevresinde ABD askerleri zaman zaman devriye turları attı.

TRUMP'TAN PETROL AÇIKLAMASI

Rakka'ya 4 kilometre yakınlıkta bulunan Cezra bölgesinin çevresinde petrol kuyuları bulunuyor.

Suriye'de 400 civarında askeri bulunan ABD, Suriye kuzeyinde petrol bölgeleri olan Deyrizor, Rakka, Kamışlı, Derbesiye, Rimelan, Çılağa, Derik ve Haseke kırsalında petrol bölgelerinde askerlerini bulunduruyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarını güvence altına almak için bölgede asker bırakacaklarını açıklamış, "Petrolü güven altına aldık. O nedenle az sayıda ABD askeri petrolün olduğu bölgelerde kalacak ve biz de petrolü koruyacağız. Petrolle ne yapacağımıza sonra karar vereceğiz" demişti.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN