Back To Top
ABD-Taliban görüşmeleri Katar'da yeniden başladı

ABD-Taliban görüşmeleri Katar'da yeniden başladı

 - Son Güncelleme: 08.12.2019 Pazar 17:24
ABD-Taliban görüşmeleri Katar\'da yeniden başladı
- A +

ABD ile Taliban arasında 3 ay önce durdurulan görüşmeler, Katar'ın başkenti Doha'da yeniden başladı. Görüşmelerin ne kadar süreceği ve içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

ABD-Taliban görüşmeleri Katar'da yeniden başladı.

Katar Haber Ajansı'nın (QNA) haberine göre, Afganistan'da istikrar ve barışın sağlanması hedefiyle ABD ile Taliban arasında, öncekilerin tamamlanması adına tekrar görüşmeler yapıldı.

Haberde tarafların, yürütülen aracılık rolünün büyük olduğu ve bundan dolayı Katar'a teşekkür ettiği kaydedildi. 

Görüşmelerin ne kadar süreceği ve içeriğine ilişkin ise bilgi verilmedi. 

NE OLMUŞTU?

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin önceki yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son görüşmeler, 'Afganistan topraklarının özellikle Taliban'ın kontrolündeki kısımlarının terör örgütleri için güvenli bölge haline gelmeyeceği garantisine karşılık ABD askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü' çerçevesinde yürütülüyor.

Kabil'de silahlı saldırı sonucu 1 Amerikan askerinin öldürülmesinin Taliban tarafından üstlenilmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, 7 Eylül'de görüşmelerin durdurulması kararı almıştı.

DOHA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN