Back To Top
ABD'den Irak'ın talebine cevap: Çekilmeyi düşünmüyoruz

ABD'den Irak'ın talebine cevap: Çekilmeyi düşünmüyoruz

 - Son Güncelleme: 11.01.2020 Cumartesi 01:36
ABD\'den Irak\'ın talebine cevap: Çekilmeyi düşünmüyoruz
- A +

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Washington yönetiminden bir mekanizma oluşturulması talebine cevap verdi: Irak'tan çekilmeyi düşünmüyoruz.

Irak Başbakanlığı, ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Washington yönetiminden bir mekanizma oluşturulmasını talep etti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Irak'tan çekilmenin söz konusu olmadığını açıkladı.

ABDULMEHDİ, POMPEO İLE GÖRÜŞTÜ

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Adil Abdulmehdi ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo telefonda görüştü.

Görüşmede, Abdulmehdi, Pompeo'dan, meclisin ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için aldığı kararın uygulanması çerçevesinde, ABD'den bir heyetin, Irak'a gönderilerek, askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturmasını istedi.

ANLAŞMALARA AYKIRI

ABD'li askerler ve insansız hava araçlarının Irak hava sahasına hükümetin izni olmadan girdiğini de karşı tarafa aktaran Abdulmehdi, bunun iki ülke arasındaki anlaşmalara aykırı olduğunu vurguladı.

Pompeo da, konuyu takip edeceğini ve Irak'ın egemenliğine saygı duyduklarını ifade etti.

SALDIRILARI REDDETTİ

Abdulmehdi, aynı zamanda İran'ın Irak'ta Ayn el-Esed ve Erbil'deki ABD askeri üslerini hedef alan saldırılarını da reddettiklerini aktararak, ülkesinin savaş alanına çevrilmemesi için çaba harcadıklarını bildirdi.

Açıklamaya göre Abdulmehdi, telefon görüşmesini şöyle tamamladı:

"Irak olarak, komşu ülkeler ve uluslararası toplumla ilişkileri muhafaza etmeye ve yabancı misyon temsilciliklerinin korunmasına önem veriyoruz. DEAŞ terörüyle mücadele, ülkenin yeniden imarı, ekonomik kalkınması, bağımsızlığı ve egemenliğinin korunması, önceliklerimiz arasında bulunuyor."

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemlerinde Irak'tan çekilme konusunun olmadığını açıkladı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN