17.02.2020  10:19

AB'den Libya açıklaması: Sahada durum çok çok kötü

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrell, Libya'da çatışmayı sonlandırmayı hedefleyen Berlin sürecinin işlediğini ancak sahada durumun 'çok çok kötü' olduğunu açıkladı ve ekledi: Libya, satamadığı petrolden dolayı günde 60 milyon dolar kaybediyor.

+
-

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'deki Dış İlişkiler Konseyi öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Berlin sürecinin işlemeye devam ettiği değerlendirmesinde bulundu.

"(Libya'da) Sahadaki durum çok çok kötü" diyen Borrell, Libya'nın petrol satışının kesintiye uğramasının ülke ekonomisini zayıflattığını vurguladı.

"GÜNDE 60 MİLYIN DOLAR KAYBEDİYOR"

Borrell, "Libya, satamadığı petrolden dolayı günde 60 milyon dolar kaybediyor." diyerek, bugün, bölgedeki silah ambargosunun denetlenmesi için ne gibi önlemler alınabileceğini görüşeceklerini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Libya sorununu görüşmek üzere 19 Ocak'ta düzenlenen Berlin Konferansı, yedi başlıkta 55 maddelik bir sonuç bildirisinin açıklanmasıyla sona ermişti.

Konferansa, Türkiye dahil 12 devlet ile Birleşmiş Milletler (BM), Libya'daki taraflar, Afrika Birliği, Arap Birliği ve AB temsilcileri katılmıştı.

BRÜKSEL/AA

 

DİĞER HABERLER
Almanya bağışıklık haritasıyla aşı yapacak
Kayyum icraatine sert tepki
Sadi Konuk'taki görüntülere açıklama
Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi
Fatih'te uyuşturucu operasyonu: 2 zanlı tutuklandı
KKTC'ye giriş yasağı 11 Nisan'a uzatıldı
Devir geliri bölüşerek çoğaltma devridir