Back To Top
Abhazya Devlet Başkanı Hacimba: Kan dökülmesin diye istifa ettim

Abhazya Devlet Başkanı Hacimba: Kan dökülmesin diye istifa ettim

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 23:26
Abhazya Devlet Başkanı Hacimba: Kan dökülmesin diye istifa ettim
- A +

Abhazya'da, Raul Hacimba Devlet Başkanlığı görevinden istifa etti. Devlet Başkanı Yardımcısı, istifa haberini 'Kanların dökülmemesi adına, cumhuriyetimizde en azından bir miktar istikrar olması adına Hacimba ilgili belgeyi imzalamayı kabul etti' açıklamasıyla duyurdu.

Abhazya Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits, Raul Hacimba’nın Devlet Başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

SSCB’nin dağılmasını takiben Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits’ten kritik bir açıklama geldi.

Bartsits, “Kanların dökülmemesi adına, cumhuriyetimizde en azından bir miktar istikrar olması adına (Hacimba) ilgili belgeyi imzalamayı kabul etti” diye konuştu.

Belgenin beklemeksizin yürürlüğe girdiğini vurgulayan Bartsits, Hacimba’nın ileride yapılacak seçimlere katılması olasılığı hakkındaysa, “Bunu çözeceğiz” ifadesini kullandı.

Bartsits ayrıca Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov’un da ‘durumu yatıştırmak için’ Abhazya’ya geldiği bilgisini verdi.

ABHAZYA'DAKİ GELİŞMELER

Abhazya Yüksek Mahkemesi geçen cuma günü 8 Eylül 2019’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının geçersiz olduğuna hükmederek, 22 Mart’ta seçimlerin tekrarlanması kararı aldı.

Bu kararın öncesinde ise 35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19'u Hacimba'nın görevden ayrılması yönünde oy kullanmıştı.

Milletvekillerinin kabul ettiği kararname taslağında cumhuriyetteki gergin sosyo-politik durumdan dolayı ve toplumdaki istikrarsızlaşmayı önlemek için Hacimba’ya görevi gönüllü olarak bırakması tavsiye edilmişti.

MUHALİFLERDEN SEÇİME İTİRAZ

Abhazya'da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 8 Eylül 2019'da yapılmıştı. Seçimin sonucuna göre Hacimba oyların yüzde 47.39'unu, Alhan Kvitsiani ise oyların yüzde 46.17'sini almıştı.

Göstericiler, muhalefet partisi Amtsakhara'nın adayı Alhan Kvitsinia'nın seçimin galibi olduğunu savunarak, seçimlerin iptal edilmesini istiyordu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN