Back To Top
Afganistan'da 2018 yılında 17 gazeteci katledildi

Afganistan'da 2018 yılında 17 gazeteci katledildi

 - Son Güncelleme: 11.01.2019 Cuma 12:43
Afganistan\'da 2018 yılında 17 gazeteci katledildi
- A +

Afganistan Gazetecileri Koruma Komitesi, geçen yıl Afgan topraklarında 17 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı. Komite Başkanı Nacibullah Şarifi, Afganistan'ın gazeteciler için en tehlikeli ülke olduğunu ifade etti.

Afganistan Gazetecileri Koruma Komitesi, geçen yıl gazetecilere yönelik 121 şiddet olayında 17 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu.

Komite Başkanı Nacibullah Şarifi, 2018 yılı çalışma raporunu başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Geçen yıl gazetecilere yönelik 121 şiddet olayının yaşandığını, bu olaylar arasında ölüm, yaralama, tehdit ve hapsin başı çektiğini söyleyen Şarifi, Afganistan'ın gazeteciler için en tehlikeli ülke olduğunu ifade etti.

34 YAYIN ORGANI KAPATILDI

Geçen yıl 17 gazetecinin öldürüldüğünü ve şiddet olaylarının yaklaşık yarısının terör örgütleri tarafından işlendiğini dile getiren Şarifi, ülkedeki gazetecilerin bilgiye erişim konusunda yaşadığı zorlukların da ayrı bir sorun olduğunu dile getirdi.

Nacibullah Şarifi, Afganistan'da geçen yıl çeşitli nedenlerle 34 yayın organının kapandığını sözlerine ekledi.

KABİL/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN