AİHM kapıları kapattı: 12 yaşındaki Archie'nin akıbetine bugün İngiltere karar verecek

AİHM kapıları kapattı: 12 yaşındaki Archie'nin akıbetine bugün İngiltere karar verecek

Yaklaşık 4 aydır komada olan ve ailesinin solunum cihazının kapatılmaması için verdiği hukuk mücadelesiyle dünya kamuoyunun gündeminden düşmeyen 12 yaşındaki İngiliz çocuk Archie Battersbee ile ilgili mahkeme kararı bugün açıklanacak.

Dünya gündeminden düşmeyen Archie Battersbee davasında karar günü geldi. İngiltere'de yaklaşık 4 aydır komada olan 12 yaşındaki Archie'nin yaşam destek ünitesinden çıkarılıp çıkarılmayacağı, bugün mahkeme kararıyla belli olacak.

Hastanenin ve İngiliz yargısının ‘hayata geri dönüş' şansı olmadığı gerekçesiyle yaşam destek tedavisinin sonlandırılmasına karar verdiği Archie’nin solunum cihazının kapatılmaması için mücadele eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Oğullarının hayatta kalması için AİHM’e son dakika başvurusu yapan anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki doktorlardan yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

AİHM'den ret

Sözcü'de yer alan habere göre; AİHM ise ailenin yaptığı başvuruyu reddetmiş ve İngiliz mahkemelerinin kararına müdahale etmeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine aile, Archie'nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir yerde hayata veda etmesi” talebiyle dün sabah Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu. Aile, oğullarına bir bakımevinde “huzur içinde” veda etmek istediklerini söylüyor.

'Oğlumuz son dakikalarını burada geçirmesin'

Yüksek Mahkeme, Archie'nin durumuyla ilgili kararı bugün verecek. Dün taleple ilgili duruşma akşam geç saatlere kadar devam etti. Anne Dance de basına yaptığı açıklamada “Hemşireler olmadan odada aile olarak baş başa bile kalamıyoruz. Son dakikalarının burada geçirmesini istemiyoruz” dedi.

Çocuğun tedavi gördüğü Royal London Hastanesi ise, mahkeme kararını bekleyecekleri ancak Archie’yi başka bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu ifade ediyor. Doktorlar, yaklaşık 4 aydır tedavisi süren çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve yaşam destek ünitesinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

TikTok oyunu sebebiyle hayatını kaybettiği düşünülüyor

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan'da Essex'teki evinde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta katılımcılardan nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout' denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

İngiltere’de mahkeme daha önce Archie’nin yaşam desteğinin kesilmesine karar vermişti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN